Podobno codzienne depilowanie nóg zabiera średnio 72 dni życia! Na szczęście w zasięgu ręki istnieje o wiele lepsze rozwiązanie. W kolejnej odsłonie cyklu „Od stóp do głów” wspólnie z Agnieszką Kośnik-Zając bierzemy pod lupę depilację w jej najlepszym możliwym wydaniu. Jak należy się do niej przygotować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? A co najważniejsze, jakich efektów możemy oczekiwać używając lasera

Codzienna depilacja to zmora kobiet na całym świecie. Pierwszym odruchem, tym tradycyjnym i najłatwiejszym jest maszynka do golenia, która daje natychmiastowy efekt. Czy to dobre rozwiązanie?

Szybkie, tanie i nietrudne, choć ja zawsze się skaleczyłam. Niestety nietrwałe. Kto raz wydepilował łydki maszynką, ten już zawsze będzie musiał powtarzać ten zabieg, niektórzy codziennie, przez cały rok. To duża niedogodność. Poza tym nie jest to sposób na idealnie gładką skórę, a raczej na wrastające włoski czy zapalenie mieszków włosowych.

Metod jest sporo, ale tą najbardziej pożądaną wciąż jest epilacja laserowa. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Laserowe usuwanie niechcianego owłosienia jest bezpieczne i efektywne. Potwierdza to szereg badań. W publikacjach przeczytamy też, że to jeden z najpopularniejszych zabiegów estetycznych obok botoksu czy wypełniaczy. Mogą z niego korzystać zarówno osoby borykające się z medycznym problemem związanym z nadmiernym wzrostem włosów jak i osoby, które po prostu chcą sobie poradzić z dolegliwością natury estetycznej.

Czasami jednak słyszymy, że „tyle wydałam, a efekt wcale nie był spektakularny”. Od czego to zależy?

Skuteczność zabiegów epilacji laserowej uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Istotny wpływ mają parametry fizyczne: długość fali światła, gęstość energii, plamka zabiegowa, czas trwania impulsu oraz czas relaksacji termicznej. Przygotowanie do samej procedury. Wykluczenie przeciwwskazań, wskazówki tuż przed planowaną epilacją, a na koniec instrukcje pozabiegowe. Kluczowa jest więc wiedza i doświadczenie operatora. Nie bez znaczenia jednak pozostaje porozumienie pomiędzy zabiegowcem, a osobą, która poddaje się zabiegowi. Warto również zaznaczyć, że jesteśmy w stanie zredukować 90% owłosienia. Dla mnie to spektakularne efekty w porównaniu z maszynką do golenia, kremami do depilacji czy woskiem. 

Nurtuje mnie jeszcze pytanie, czy to prawda, że tutaj przewrotnie - im włos ciemniejszy i grubszy i im skóra jaśniejsza, tym efekty są szybciej widoczne?

Na początku zabieg miał ograniczone zastosowanie. Pozwalał na usuwanie ciemnych włosów na jasnej skórze. Dziś możemy zaproponować epilację laserową osobom o różnym typie karnacji i różnym kolorze włosów.

Skoro już zdecydujemy się na depilację laserową to pozostaje pytanie jak w gąszczu atakujących nas ze wszystkich stron ofert wybrać tę właściwą?

Ja wybieram wiedzę i bezpieczeństwo. Rzetelne wykształcenie osób wykonujących zabiegi, tak by były w stanie wykorzystać możliwości jakie daje laser oraz dobierać parametry adekwatne do przypadku. Sprawdzajmy więc nie tylko sprzęt, zwróćmy uwagę jak zabiegowiec podchodzi do procedury. Powinien zarezerwować czas na omówienie oczekiwań, zagrożeń i efektów zabiegu. Bo edukacja i informacja o możliwych działaniach niepożądanych oraz zasadach pozabiegowej pielęgnacji skóry jest niezbędna!

No i teraz coś dla tych niecierpliwych: ile razy trzeba powtarzać zabieg, by osiągnąć trwały efekt?

Na pewno nie da się usunąć wszystkich włosów przy jednym zabiegu. Jednorazowo na rękach czy nogach likwidujemy ich około 20 - 30%. Laserowo można usunąć włos tylko w fazie aktywnego wzrostu, a zawsze część z nich znajduje się w innej fazie. Potrzebna jest zatem seria. Precyzyjne określenie ilości spotkań jest trudne, z pewnością nie mniej niż 5-6, w odstępach 4-6 tygodni. Zwykle długo cieszymy się brakiem owłosienia po zakończonej procedurze. W indywidualnych przypadkach potrzebne będą jednak dodatkowe zabiegi, by utrzymać efekt. 

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej?

Tak jak przy każdym zabiegu, tak i przy epilacji występują przeciwwskazania. Świeża opalenizna - do dwóch tygodni po ekspozycji na słońce. Stosowanie kremów z retinolem, olejków naturalnych (laurowego, cytrusowego, sandałowego, bergamotowego, cedrowego). Przyjmowanie leków światłouczulających (antybiotyków, sulfonamidów, leków przeciwgrzybiczych, przeciwpadaczkowych, uspokajających, nasennych), retinoidów, naparów, herbatek czy tabletek zawierających furokumaryny (dziurawiec, nagietek). Depilacja woskiem, pęsetą - miesiąc przed zabiegiem. Bielactwo, łuszczyca. Nie wykonujemy epilacji laserowej u kobiet w ciąży i w okresie karmienia, w przypadku nowotworów złośliwych czy nowotworów skóry. Pamiętajmy, że laser to nie jest magiczna różdżka. Wymaga odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu, wiedzy i doświadczenia operatora oraz odpowiedzialnego zachowania osoby poddającej się procedurze. 

 

Agnieszka Kośnik-Zając

Założycielka marki Babiana. Kosmetologia. Genokosmetyka. Biotechnolog, kosmetolog, manager. Uważna, poszukująca, głodna wiedzy.