We wrzesień wchodzimy intelektualnie, bo z esejem Natalii Hatalskiej, dotyczącym nowych technologii i ich udziału w życiu ludzi oraz z wspomnieniami Ewy Pobłockiej, znanej i uznanej na świecie pianistki. A dla mniej wymagających lub szukających rozrywki – romans i kryminał, jak zawsze z Trójmiastem w tle.

Wiek paradoksów.  Czy technologia nas ocali?

Autor: Natalia Hatalska

Wydawnictwo: Znak

Książka-esej, która jest punktem do zmiany naszego myślenia o świecie, który człowiek sam stwarza – świat technologii. Autorka zastanawia się, czy można zatrzymać rozwój oraz jak on wpływa na nas samych? Kim jesteśmy, kiedy zaczynamy korzystać z dobrodziejstw spod naszej ręki i umysłu? Czy powoli przestajemy być ludźmi, a zaczynamy być hybrydami? Nie padają w tym eseju proste odpowiedzi. Mimo że technologia ułatwia w pewnych aspektach ludzkie życie, to jednocześnie sprawia, że w zupełnie innych staje się ono trudniejsze. Pojawia się samotność, wielkie korporacje manipulują klientami, a szereg grup szerzy dezinformację. Znane relacje zanikają, pojawiają się nowe, niekoniecznie dobre. Jak będzie wyglądał XXI wiek w dalszej perspektywie? Żeby się tego dowiedzieć, warto sięgnąć po tę pozycję.

Szpetnicy 

Autor: Maciej Kapuściński

Wydawnictwo: Novae Res

Romans z zacięciem kina akcji w samym centrum Gdyni. To tu wszystko się rozgrywa, gdy trójka przyjaciół i jeszcze studentów, próbuje przerwać wystąpienie prezydenta i przekształcić to w swój młodzieńczy manifest. Mają dość władzy i swojego życia – a problemy zamiast znikać, ciągle się nawarstwiają. A to jeszcze nie koniec, bo Polska również ma się zmienić wraz przystąpieniem do Unii Europejskiej. Co to będzie znaczyło dla obywateli? Czy będzie lepiej? Czy w końcu coś się zmieni? Chłopaki przemierzając ulice swojego miasteczka oraz spiskując przeciwko życiu podejmują decyzję, które w dorosłym życiu nie będą ich napawać dumą. Jednak młodość rządzi się swoimi zasadami… i buntami.

Forte-piano

Autor: Ewa Pobłocka

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

 

Nagrobek

Autor: Anna Klejzerowicz

Wydawnictwo: Edpiresse Książki

Na koniec utwór z pogranicza horroru, kryminały i sensacji. W małej miejscowości niedaleko Gdańska zostają odnalezione zwłoki młodego mężczyzny, a ślady wskazują, że zginął na skutek brutalnego morderstwa. I to wcale nie przypadkowego, bo zwłoki ukryto w starym grobowcu na pobliskim cmentarzu i gdyby nie prace konserwatorskie, to prawdopodobnie zbrodnia nie wyszłaby na jaw. Pojawiają się jednak pytania – kim jest owy mężczyzna? Wszystko wskazuje, że był cudzoziemcem, więc tym tropem idzie policja. Jednak do sprawy wkracza także Felicja Stefańska – rzeczniczka prasowa urzędu gminy, która prowadzi własne śledztwo. Dochodzi ona do zgoła innych wniosków niż przedstawione w oficjalnych raportach…