Między Tallinem a Gdynią

Współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Estonią z roku na rok jest coraz intensywniejsza. Potwierdza to m.in. otwarcie nowego oddziału firmy Tavex w Gdyni, wiodącego sprzedawcy metali szlachetnych i dealera forex w Europie Północnej. Na otwarciu w galerii Klif obecny był m.in. Ambasador Republiki Estońskiej w Polsce, Martin Roger. 

6 lipca estońska firma Tavex otworzyła w Polsce swój czwarty oddział, tym razem w Trójmieście w galerii handlowej Klif. To dobra wiadomość dla wszystkich potencjalnych inwestorów.

- Trójmiasto jest znane na biznesowej mapie Polski, więc nie mogło nas tu zabraknąć. To, co sprzyja otwieraniu nowych placówek to rosnące zainteresowanie inwestycjami wśród Polaków. Uczymy się, że lokata bankowa nie jest jedynym rozwiązaniem i nie uratuje ona naszych środków finansowych przed inflacją. Polacy coraz częściej dostrzegają potrzebę lokowania części oszczędności w fizycznym złocie – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu w Tavex. - Dodatkowym bodźcem otwarcia nowego oddziału było również to, że – pomimo pandemii ¬– nadal chcemy podróżować i coraz częściej wybieramy dalekie destynacje. Waluty tych krajów również można u nas dostać. Wbrew temu, co się często mówi, Polacy nadal cenią sobie możliwość korzystania z gotówki, co więcej jest ona potrzebna w gospodarce. W tym wszystkim konieczny jest nam zdrowy kompromis  – dodaje.

Z badania „Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe in 2019” wynika, że większość ze wszystkich transakcji w destynacjach wakacyjnych to wciąż transakcje gotówkowe. Takie płatności dominują m.in. w Hiszpanii (53%) czy Grecji (75,2%). Dla porównania w Polsce udział płatności gotówką wynosi niecałe 50%. 

W otwarciu nowej placówki wziął udział m.in. Martin Roger, Ambasador Estonii w Polsce. Jak powiedział, założony w 1991 roku Tavex jest jedną z większych spółek z jego kraju, która działa na polskim rynku. W Trójmieście, jak we wszystkich innych oddziałach, można m.in.: odebrać zamówienia internetowe, osobiście zakupić złoto, srebro lub platynę inwestycyjną, skorzystać z możliwości wymiany ponad 60 walut, czy zrealizować przekaz pieniężny.

- Cieszę się, że firma Tavex intensywnie się rozwija, to już czwarty otwarty oddział w Polsce. Dla mnie jako Ambasadora ważne jest wpieranie takich biznesów. Myślę, że to bardzo naturalne, że estońska firma jest obecna w Trójmieście. Mamy coś, co nas łączy – Morze Bałtyckie. Co więcej, najprawdopodobniej z ludźmi mieszkającymi nad Bałtykiem mamy również podobny sposób myślenia. Z tego powodu bardzo się cieszę, że to otwarcie się zmaterializowało – wskazuje Martin Roger. 

Ambasador podkreślał również, że ostatnio obserwuje, iż coraz więcej firm z Estonii odkrywa i docenia polski rynek. Estońskie firmy częściej wybierają Polskę jako pierwszy rynek eksportowy. Natomiast Konsul Honorowy Republiki Estońskiej – Tomasz Posadzki, potwierdził, że otwarcie kolejnej placówki Tavex świadczy o tym, że biznes estoński w Polsce prężnie się rozwija, a Trójmiasto jest odpowiednim miejscem do inwestowania.

*Nowy punkt w Gdyni jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 21.00 oraz niedziele handlowe 10.00 – 20.00.

 

127
07/2021

Jego twórczość już dawno wyszła poza ramy Polski. Charakterystyczne obrazy z martwą naturą bliskie malarstwu holenderskiemu, figuratywne, a często pełne wanitatywnych odniesień zyskały uznanie na niezliczonej liczbie wystaw i konkursów.