Bal z sercem

W hospicjum panuje domowa atmosfera

prestiz

Okres karnawału to idealny czas nie tylko na wystawne bale karnawałowe, ale również na bale charytatywne. Dobra zabawa i świadomość, że komuś przy okazji można pomóc to połączenie gwarantujące znakomite samopoczucie. Magazyn Prestiż poleca i jednocześnie zaprasza na „Pierwszy Charytatywny Bal z Sercem”.

Bal odbędzie się 19 lutego w hotelu Hilton w Gdańsku. Jego organizatorem jest Fundacja Hospicyjna, a dochód zasili gdańskie hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. O tym, że ta pomoc jest niezwykle potrzebna można się przekonać osobiście odwiedzając placówkę mieszczącą się przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku.

– Trzeba doświadczyć tej wyjątkowej atmosfery, zobaczyć, czym tak naprawdę jest nasz dom hospicyjny. Przestać się bać słowa hospicjum, które kojarzone jest z umieralnią, domem starców. Tymczasem tutaj jest pięknie, jest atmosfera domu, bo chcemy by ludzie u kresu życia byli w pięknym miejscu, by czuli się godnie. Nie można pozwolić na to by ludzie umierali opuszczeni, w samotności i beznadziei. Nieprzypadkowo motto naszej fundacji to słowa „Hospicjum to też życie” – mówi ksiądz Piotr Krakowiak, dyrektor gdańskiego hospicjum.

Aktualnie pod opieką pracowników i wolontariuszy hospicjum jest ponad 80 osób dorosłych i 30 dzieci. Rocznie z tej pomocy korzysta ponad tysiąc rodzin. Oprócz opieki medycznej pacjentom i ich rodzinom oferowana jest pomoc psychologiczna, duszpasterska, wsparcie w żałobie, a także, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, pomoc w codziennych, czasem prozaicznych, ale też przytłaczających obowiązkach.

– To, co jest najbardziej istotne w opiece paliatywno-hospicyjnej to czas, jaki poświęca się pacjentowi. Tutaj właśnie najistotniejszą rolę odgrywają wolontariusze. Oni przynoszą ze sobą dobrą energię. Jan Paweł II w 1987 roku powiedział: „z uznaniem myślę o tej domowej opiece hospicyjnej, która rozpoczęła się w Gdańsku i promieniuje na inne miasta”. To był impuls. Te słowa otworzyły serca ludzi, pobudziły ich do działania, zachęciły do pomocy – dodaje ksiądz Piotr Krakowiak.

Pomagają nie tylko wolontariusze, ale też różne środowiska. Także finansowo. Bez tej pomocy byłoby ciężko, wszak środki przekazywane przez NFZ to tylko kropla w morzu potrzeb. Stąd też Fundacja Hospicyjna prowadzi szereg akcji mających na celu nie tylko zbieranie środków finansowych, ale też edukację społeczną na temat końca życia.

– Bal z sercem” w hotelu Hilton jest naszym pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Liczymy, że swoją obecnością zaszczyci nas około 150 gości. Przygotowaliśmy dla nich mnóstwo atrakcji z wieloma konkursami, koncertem zespołu Łyczacza i innymi niespodziankami. Zaproszenie kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby wspomóc naszą fundację – mówi Jolanta Leśniewska z Fundacji Hospicyjnej.

„Pierwszy Charytatywny Bal z Sercem” odbędzie się pod patronatem gdańskiej loży Business Centre Club, Danuty i Lecha Wałęsów oraz magazynu Prestiż.                                            

jj