Chcemy nadawać
ton, rytm i kierunek

Vectra jest pierwszą internetową telewizją kablową. Nie tylko największą w Polsce co do zasięgu, liczby klientów, ale też przez to, że staramy się robić rzeczy, których dotąd nikt nie robił – mówi Tomasz Żurański, prezes zarządu Vectra S.A.

Czy ma już pan pomysł na nazwę dla waszego gdyńskiego parku?

Nie aspirowaliśmy nigdy do tego, by nadawać temu miejscu nazwę. „Wzgórze Mewy” to nieformalna nazwa, ale już dawno się przyjęła. A my nie budujemy parku od nowa, tylko nadajemy mu nowy kształt starając się przy tym podkreślić jego walory.

Co dokładnie zmieni się w tym miejscu?

Wiele. Ten znajdujący się nieco na uboczu Gdyni park zajmuje centralne miejsce względem morza. To z niego roztacza się najbardziej spektakularna perspektywa – na morze, na molo w Orłowie. Przestrzeń podzielona zostanie na 4 strefy, a każda z nich spełni inną funkcję. Zachowany zostanie główny ciąg komunikacyjny do mostku na rzeką Kaczą. Odnowione zostaną ścieżki, będą miejsca do siedzenia, a na szczycie powstanie placyk pełniący funkcję tarasu piknikowego, a nawet sceny. Park dostanie nową zieleń, wzmocnimy trawniki, postawimy oświetlenie, a także punkt elektryczny dla foodtrucka. Koncepcja tego miejsca wynika z potrzeby stworzenia przestrzeni przyjaznej ludziom, pozwalającej na chwilę spokojnego odpoczynku i spotkań.

Lokalizacja inwestycji nie jest z pewnością przypadkowa. Właśnie w Gdyni Orłowie znajduje się wasza siedziba.

Zdecydowanie tak. Okolice mola w Orłowie, w których znajduje się Wzgórze Mewy, to miejsce w którym codziennie krzyżują się drogi naszych klientów, pracowników oraz partnerów biznesowych. Jesteśmy z Gdyni, znaczne grono naszych pracowników to mieszkańcy Trójmiasta i okolic, jako grupa, do której należą spółki Multimedia Polska S.A. oraz Vectra S.A. posiadamy znaczną grupę klientów w tym regionie, dlatego decyzja o ufundowaniu renowacji parku była naturalna.

W parku ma stanąć także instalacja artystyczna w formie 3 - metrowego okna z blachy. Jakie ma być jej przesłanie? 

Gdynia jest miastem wyjątkowym, historycznym oknem na świat, swoistą tęsknotą, by wychodzić poza pewne horyzonty. Stąd to symboliczne okno. Można przez nie spoglądać w stronę morza, aż po horyzont, który intryguje i inspiruje. Bo przecież z tego miejsca nikt nie wie czy spogląda na zatokę, morze, czy też ocean. Horyzont jest na tyle odległy, że zlewa się, a nasza wyobraźnia mocno pracuje i napędza nas. I właśnie ten gdyński horyzont towarzyszy Vectrze od blisko 30 lat, a nasi ludzie zawsze po niego sięgali, dzięki czemu dzisiaj, w tym wyjątkowym dla nas roku staliśmy się największym operatorem kablowym w Polsce.

Chcemy się rozwijać tak daleko jak tylko wyobraźnia sięga, a jednocześnie służąc innym. Na pewno ten park ma być początkiem czegoś więcej. 

Wspomniał pan o wyjątkowym roku. Wiosną przejęliście Multimedia S.A i staliście się największym graczem w telewizji kablowej w Polsce. 

Tak, kupiliśmy Multimedia S.A, co ciekawe firmę także z Gdyni, a która wcześniej mogła być kupiona przez duży koncern amerykański. Do tego jednak nie doszło, a my poczuliśmy w tym swoją szansę. Proces przejęcia nieco trwał, ale udało się. Jesteśmy teraz razem. To niezwykle symboliczne.

To rzeczywiście moment przełomowy. Jak to jest być na szczycie? 

To zobowiązuje. Czujemy odpowiedzialność, stąd to co teraz robimy jest bez precedensu. Vectra jest pierwszą internetową telewizją kablową. Nie tylko największą w Polsce co do zasięgu, liczby klientów, ale też przez to, że staramy się robić rzeczy, których dotąd nikt nie robił. Właśnie dzisiaj, gdy rozmawiamy w naszej siedzibie rozpoczęliśmy wielką ogólnopolską kampanię marketingowo promocyjną, w której pokazujemy pierwszy w Polsce dekoder, który służy do telewizji i do tego co jest w Internecie. W jednym urządzeniu mamy tradycyjne kanały linearne, mamy jedną z najbogatszych bibliotek VoD w Polsce, a oprócz tego dostęp do mnóstwa serwisów takich jak choćby Netflix, HBO Go. Zachęcam, by do niej zajrzeć, bo to co oferuje Android TV, świat zbudowany przez google, jest czymś w czym można się zatracić. 

Mówimy o nowym dekoderze pracującym w oparciu o platformę Android TV? 

Tak. Ten dekoder łączy świat tradycyjny, świat telewizji kablowej z tym wszystkim co ludzi – zwłaszcza młodych - pociąga w Internecie. Już nie trzeba mieć oddzielnie komputera i dekodera, można mieć jedno urządzenie.

Czy dekoder pełni także rolę konsoli do gier?

Są w nim również gry, można dokupić pada i na tym grać.

Czyli wszystko w jednym, a do tego telewizja 4K, którą oferujecie już od ponad roku?

Telewizja 4K oznacza bardzo wysoką rozdzielczość obrazu i dużo lepszy dźwięk niż obecnie dominująca HD. W naszej ofercie są już 4 kanały nadające w tym standardzie, a także serwisy przez które można wypożyczyć filmy w jakości 4 K. 

Mamy więc wasz dekoder, a do tego kupujemy telewizor 4K. Tylko pytanie – czy kontentu 4K jest rzeczywiście dużo na rynku?

Telewizory w tym standardzie faktycznie pojawiły się dużo wcześniej niż sam kontent, bo samo urządzenie jest dużo łatwiej wyprodukować, za to już dużo trudniej jest nakręcić film w tej jakości. Na szczęście kontentu stale przybywa, a my jesteśmy łącznikiem pomiędzy nim, a telewizorem. To już nie tylko 4 kanały linearne w tym sportowe emocje na Eleven, ale już coraz więcej filmów na Netflixie czy też bardzo bogatej bibliotece VOD.

A jakie są wymagania jeżeli chodzi o szybkość połączenia internetowego, by móc komfortowo, bez zakłóceń oglądać przekaz w 4K?

Jakość Internetu światłowodowego od Vectry, nawet w najtańszym pakiecie spełnia wszystkie wymogi. Najmniejszy posiada prędkość 150 mb/s, co oznacza, że z zapasem spełnia standard. Oczywiście warto mieć większą przepustowość. Wiemy, że technologia wi-fi jest wymagająca i interferuje z innymi źródłami wi-fi. Niejednokrotnie konieczna jest więc ingerencja fachowca, by uszył przepustowość i zasięg na miarę w każdym mieszkaniu, zwłaszcza gdy jest rozległe albo podzielone grubymi ścianami. Stąd warto zaprosić naszego specjalistę.

Wrócę do przejęcia Multimedia S.A, dzięki czemu staliście się największym operatorem w Polsce. W jakim miejscu jest dzisiaj Grupa Vectra - jeżeli chodzi o zasięg, o liczbę abonentów?

To ciekawe pytanie. Z perspektywy operatorów kablowych nasz zasięg jest faktycznie największy, bo docieramy do blisko 4,5 mln gospodarstw z naszą infrastrukturą, a spośród nich ponad 1,7 mln wybrało nasze usługi co wydaje się być niezłą rekomendacją. To jednak nie wszystko, bo ten zasięg jest jeszcze większy, gdyż rozwiązanie TV Smart pozwala odbierać nasze usługi multimedialne wszędzie tam gdzie jest Internet. I nie musi być to na naszej infrastrukturze, tylko wszędzie tam gdzie jest przyzwoity Internet. Każdy i wszędzie może używać nasz dekoder Android TV.

W świadomości wielu osób pamiętających początki Vectry jesteście wciąż kojarzeni jako telewizja kablowa. Ale chyba ten opis już nie oddaje rzeczywistości?

Dzisiejsza Vectra to nie tylko usługi jak wspomniana historyczna telewizja kablowa, Internet, telefon stacjonarny, telefon komórkowy, ale coś znacznie więcej. To okno na świat edukacji, rozrywki, wiedzy. To coś co po raz pierwszy chcemy też odmiejscowić od naszej infrastruktury, coś co możemy zabrać ze sobą. Nasz dekoder jest właśnie pierwszą tego typu usługą, która pozwoli doświadczać czegoś czego doświadczaliśmy przede wszystkim tylko w domu. A biznesowo pamiętajmy, że Vectra jest firmą, która wyrosła z pracy rąk ludzi. Nie przyjechał do nas zachodni kapitał z ciężarówką pieniędzy. Vectra powstała od podstaw.

Rzeczywiście rośniecie bardzo szybko, a równolegle trwa pęd technologiczny. W jakim miejscu będzie Vectra za kilka lat?

Myślę, że pewną odpowiedzią, może nie udzieloną wprost jest zadanie sobie pytania gdzie my będziemy za te kilka lat - jako Polacy, jako ludzkość. Dla mnie sprawa jest jasna - jako ambitni ludzie, chcemy nadawać ton, rytm i kierunek. Vectra chce być tym podmiotem, który wpisuje się w oczekiwania, i te technologiczne i te ludzkie. Po to właśnie budujemy wspomniany park. Będąc podmiotem gospodarczym, który ma swoje aspiracje czysto biznesowe, pamiętamy, że jesteśmy przede wszystkim ludźmi, którzy powinni być wrażliwi na to co się dzieje wokół nas.

Z naciskiem na Gdynię?

Choć działamy w całej Polsce to tutaj wyrośliśmy i tutaj jesteśmy. No i szczęśliwie Multimedia S.A. też pochodzi z Gdyni. 

 

Grupa Vectra

Grupa Vectra (www.vectra.pl) z siedzibą w Gdyni działa nieprzerwanie od 1991 roku. Wiosną 2020 roku przejęła gdyńską spółkę Multimedia Polska S.A., stając się największym operatorem telewizji kablowej w Polsce. Posiada obecnie 1,7 mln klientów i blisko 4,5 mln gospodarstw domowych w swoim zasięgu. Działa w ponad 2 tys. miejscowości w Polsce, posiada 180 punktów obsługi i 29 tys. km własnej sieci światłowodowej. Jako ogólnopolski dostawca wysokiej jakości rozrywki, edukacji i informacji oferuje nowoczesne usługi telewizyjne i internetowe dla domu i biznesu. Od 1 października br., jako pierwszy operator kablowy w Polsce i jeden z niewielu w Europie, oferuje klientom dekoder oparty o system Android TV, a wraz z nim usługi Smart (TV Smart, Smart Multiroom). Vectra to pierwsza internetowa telewizja kablowa, czyli połączenie świata tradycyjnej telewizji z bogatym w multimedialne treści światem Internetu.

118
10/2020

Miss Polonia, prowadząca popularny program „Pytanie na śniadanie”, atrakcyjna influencerka. To pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl o niej.