Jesień w rytmie latino

Tegoroczna odsłona Gdańsk Lotos Siesta Festiwal to edycja wyjątkowa, bo jubileuszowa. Wydarzenie nazywane także „festiwalem muzyki szczęśliwej” odbędzie się w Gdańsku już po raz dziesiąty. Z tej okazji na scenie zagoszczą takie gwiazdy world music, jak Joscho Stephan, Pedro Moutinho czy Anabela Aya.

Pierwsze półrocze 2020 roku nie było czasem łaskawym dla ludzi kultury, a zwłaszcza dla organizatorów eventów poświęconych sztuce i rozrywce. Jednym z wydarzeń, które w tym czasie nie odbyły się z powodu wybuchu epidemii, był Gdańsk Lotos Siesta Festival – największy w Polsce festiwal muzyki latynoamerykańskiej i jej europejskich odłamów. 

Wydarzenie, które pierwotnie miało trwać od 23 do 26 kwietnia, udało się przenieść na jesień. Głowna część festiwalu przebiegać będzie w dniach 8-13 września. W tym czasie zaplanowano aż osiem koncertów rozlokowanych po scenach Starego Maneżu, Filharmonii Bałtyckiej i klubu Parlament. Oprócz wrześniowych występów do programu festiwalowego wlicza się także listopadowy koncert Richarda Bony, słynnego kameruńskiego multiinstrumentalisty.

–  Mimo przeciwności, które przyniósł nam w tym roku los, pragniemy się z państwem spotkać podczas tegorocznych koncertów festiwalowych. Marzymy o tym z całego serca – przyznaje Maciej Farski pracujący przy produkcji festiwalu. – Chcemy być z naszymi muzycznymi przyjaciółmi, stworzyć i trwać w tej bliskości, jak najczęściej i jak najdłużej.

Jazzowa plejada gwiazd

Z racji jubileuszu Gdańsk Lotos Siesta Festiwal podczas wydarzenia wystąpią największe gwiazdy muzyki world, a zarazem długoletni przyjaciele festiwalu. Jednym z nich jest Pedro Moutinho, przyszła legenda muzyki fado i gwiazda, którą już dziś krytycy zaliczają do panteonu mistrzów portugalskiego bluesa. Ze stałych bywalców festiwalu w tym roku do Gdańska zawita także Fernando Correira znany jako Yami – wirtuoz basu, mistrz gitary, rozchwytywany kompozytor, a nader wszystko wybitny wokalista z niezwykle czułą barwą głosu.

– Podczas tegorocznej edycji festiwalu pojawi się także jeszcze nigdy nie goszczący u nas Richard Bona, wybitny kameruński multiinstrumentalista – dodaje Maciej Farski. – Będziemy wspominać wielką Cesarię, kultową wokalistkę z Republiki Zielonego Przylądka, wraz z Lurą, Elidą Almeidą, Nancy Vieirą i Teofilem Chantrem, czyli reprezentacją muzyków z Cabo Verde. A wrześniowy cykl koncertów domknie występ gwiazdy angolańskiego jazzu i kina, Anabeli Ai. 

 

Gdańsk Lotos Siesta Festival 2020

Kiedy: od 8 do 13 września; 18 listopada 

Gdzie: Stary Maneż, Filharmonia Bałtycka, klub Parlament

Bilety: dostępne na stronach internetowych agentów eventowych