Biblioteczka PRESTIŻU

Nadchodzi schyłek lata, a wraz z nim czas spokojnej, jesiennej nostalgii i dobrych lektur.  We wrześniowym zestawieniu prestiżowej biblioteczki znajdziecie przegląd najpiękniejszych miejsc w Polsce, idealnych na rodzinny wypad za miasto. Pojawiła się też pierwsza książka, która dogłębnie bada sprawę łowcy trójmiejskich nastolatek. Nie zabrakło również ciekawych, lokalnych pozycji spod pióra gdańszczanina i gdynianki.

ODETCHNIJ OD MIASTA

Autor: Tola Piotrowska
Wydawnictwo: Buchmann

Narodziny malucha to nie koniec, a początek wspaniałych podróży. Udowodniła to autorka książki „Odetchnij od miasta. Podróże z dzieckiem”, która wraz z mężem i małym Gustawem odwiedziła prawdopodobnie najpiękniejsze agroturystyki, pensjonaty i hotele w całej Polsce i zebrała je w spójną całość. To klarowna lista ponad 60 miejsc w górach, nad jeziorami, w lesie i nad morzem, w których dzieci mogą być dziećmi, a rodzice mają szansę nabrać sił na dalszą drogę. Efektem tych wypraw jest pełen zachwycających zdjęć poradnik, z którego można dowiedzieć się m.in. jak znaleźć czas na chwilę dla siebie, jak rzeczywiście odpocząć na wakacjach z dzieckiem, jak przygotować się do podróży i zaplanować czas z maluchem tak, by nikt się nie nudził. Każdy rozdział jest zakończony rozmową z jedną z mam. Jest ich pięć. Każda inna, ale każda wyjątkowa. Dzielą się swoimi ulubionymi miejscówkami i patentami, jak radzić sobie w podróży.

 

ŁOWCA NASTOLATEK

Autor: Mikołaj Podolski
Wydawnictwo: W.A.B.

O niechlubnym „Krystku” napisano już wiele, jednak to pierwsza książka, która dogłębnie bada sprawę łowcy trójmiejskich nastolatek. Sprawa sięga początku lat dwutysięcznych, przełomem było samobójstwo czternastoletniej Anaid, które przez wiele lat próbowano zamieść pod dywan. Mikołaj Podolski w swoim reportażu w wyczerpujący sposób przedstawia historię Krystka. Ujawnia co łączyło ekskluzywny sopocki klub z małą, obskurną salą kinową w Pucku, jednocześnie pokazując bierność i ignorancję niektórych osób w policji. Wątki łączą się z dziecięcą prostytucją, aferą Amber Gold, zaginięciem Iwony Wieczorek, mafią lekową i głośnym skandalem z udziałem polskiego piłkarza. Autor na poznanie tej historii poswięcił pięć lat swojego życia i bez skrupułów odkrywa najmroczniejsze oblicze Trójmiasta.

 

KRYSZTAŁOWE DZIECI

Autorki: Laura Chudzińska
Wydawnictwo: Novae Res

Czy istnieje środek, który jest w stanie odebrać ci ciało i duszę? Tak. Nie musisz po nim jeść i spać, nie czujesz zmęczenia, a jedynie euforię, pobudzenie, błogostan. Dryfujesz na cienkiej granicy usypanej białym pyłem między życiem a śmiercią i nie zdajesz sobie sprawy, że za chwilę pochłonie cię bez reszty. Właśnie tak działa mefedron. O jego destrukcyjnej sile przekonała się piątka znajomych: Sedonia, Miriam, Kaja, Oskar i Natan. Ci młodzi ludzie spotkali się przypadkiem, dzieląc między sobą sploty wydarzeń, które wkrótce uświadomią im, że przypadki nie istnieją. Każdy z nich ma inny powód, by sięgnąć po narkotyk. Czy uda im się wyrwać ze świata o strukturze kryształu? „Kryształowe dzieci” to oparte na faktach historie o dorastaniu, zranionej duszy, miłości i o tym, od czego staramy się uciec, nieświadomie przybliżając się do niej każdego dnia – o śmierci.

 

BÓG TAK CHCIAŁ

Autor: Arek Gieszczyk
Wydawnictwo: Oficynka

Gdańsk, grudzień 1969 roku. Deszczowa i nieprzyjemna aura. Dwunastoletni Wołodia wraca właśnie z nabożeństwa do swojego domu. Myśli o tym, o czym zazwyczaj myślą mali chłopcy w jego wieku – o dziewczynach, filmie, który chce zobaczyć, kolegach z podwórka… Nie wie jeszcze, że w domu rozgrywa się tragedia. Przychodzi akurat w momencie, gdy jego matka jest gwałcona, a przerażona siostra na to patrzy. Niewiele myśląc, chłopiec idzie po broń taty, wraca do pokoju i strzela. Napastnik ginie. W pewnym sensie ginie też Wołodia – jego beztroskie dzieciństwo, poczucie bezpieczeństwa, świat, jaki znał, znikają bezpowrotnie. Zostaje tylko pamięć wydarzeń, które będą go prześladować przez całe dorosłe życie. Autor Arkadiusz Gieszczyk, rodowity gdańszczanin, zaprezentował przejmujące studium wieloletniej traumy, które mimo niełatwego tematu, czyta się jednym tchem.

 

KRÓLOWA LALEK

Autor: Piotr Górski
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Piotr Górski powraca z czwartą częścią cyklu o komisarzu Kruku. Kolejne makabryczne morderstwo w Trójmieście. Młoda kobieta po kłótni z mężem wychodzi nocą z przyjęcia. Po kilku godzinach zostaje znaleziona martwa przy trójmiejskiej obwodnicy ze zmasakrowaną połową twarzy. Śledztwo prowadzi dwóch oficerów policji: podkomisarz Damian Paczulski i komisarz Sławomir Kruk. Po szeregu podjętych działań wydaje się, że zagadkę rozwiązano – znaleziono zarówno motyw, jak i sprawcę. Niespodziewanie na jaw zaczynają jednak wychodzić szczegóły, które grono znajomych ofiary oraz przebieg zdarzenia stawiają w nowym świetle. By rozwikłać sprawę, komisarz Kruk wkracza na coraz bardziej niebezpieczne ścieżki. Towarzyszy mu podkomisarz Paczulski, ale czy w sytuacji zagrożenia życia policjanci będą mogli na siebie liczyć? „Królowa lalek” to dobrze skonstruowana, trzymająca w napięciu intryga kryminalna z ciekawym wątkiem manipulacji psychologicznej.

 

CZARNE MORZE

Autor: Karolina Macios 
Wydawnictwo: Wielka Litera

„Czarne morze” autorstwa gdynianki Karoliny Macios otwiera serię thrillerów psychologicznych tej autorki. Co więcej, większość scen rozgrywa się w Gdyni, na Kaszubach oraz w Gdańsku. Już na pierwszych stronach opisywana jest historia rozgrywająca się na orłowskim klifie, gdzie podczas rodzinnego spaceru z mężem główna bohaterka Joanna doświadcza czegoś, co zmienia jej życie bezpowrotnie. Para postanawia szybko wrócić do rodzinnego Wrocławia, jednak w drodze powrotnej ulega wypadkowi samochodowemu. Joanna budzi się w szpitalu z diagnozą: wstrząśnienie mózgu i związane z nim zaniki pamięci. W domu nie zastaje pięcioletniej córki. Dziecko jest podobno u teściów, czemu przeczą pozostawione w pokoju Mileny rzeczy. Joanna traci kontakt z rzeczywistością i rozpaczliwie próbuje wypełnić luki w pamięci, a przede wszystkim odzyskać dziecko. Co się stało na klifie? Gdzie jest córka Joanny? Jaką rolę w tej historii odgrywa powracające wspomnienie czarnej mętnej wody? To opowieść o traumach z przeszłości, w której nie brakuje grozy, wątków nadprzyrodzonych, psychodelicznych wyobrażeń, retrospekcji i wciąż postępującego uczucia niepokoju. Na koniec zostaje pytanie: choroba psychiczna czy nadnaturalne zdolności?