Zwycięzcy gdyńskiego 

święta designu

Już po raz szósty, w drodze Konkursu GDD stanowiącego część festiwalu Gdynia Design Days, wybrano najlepsze gdyńskie wnętrza komercyjne. Jednogłośnym zwycięzcą okazała się restauracja Luis Mexicantina. Wyróżnienie przyznano wyjątkowej kwiaciarni Floral Design, a nagrodę publiczności zgarnęło industrialne urządzone wnętrze Mora Bistro. 

Stworzenie dobrego projektu wnętrza komercyjnego, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, to nie lada wyzwanie. Co roku na gdyńskiej mapie nowo otwieranych biznesów pojawiają się jednak perełki, których design i aranżacja zasługują na docenienie. W tym właście celu organizatorzy Gdynia Design Days stworzyli konkurs wnętrzarski – by nagrodzić najpiękniejsze przestrzenie i innowacyjność w projektowaniu.

Meksyk w nowym wydaniu

W wyniku obrad jury tegorocznym zwycięzcą jednogłośnie ogłoszono restaurację Luis Mexicantina, za której projekt wnętrza odpowiada duet: Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski. Lokal zachwyca prostotą i minimalizmem – cechami nieczęsto spotykanymi w restauracjach meksykańskich, które słynną z przepychu i barwności. Projektantom udało się uchwycić atmosferę Meksyku bez wykorzystania typowych inspiracji oraz dosłownych nawiązań do kultury kraju.

Jury postanowiło wybrać Luis Mexicantina przede wszystkim ze względu na spójną koncepcję – począwszy od nazwy, która nawiązuje do Luisa Barragána, meksykańskiego architekta tworzącego w stylu modernistycznym, kończąc na ornamentach łączących styl nowoczesny z meksykańską tradycją.

Kwieciste serce Gdyni

Podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days zwrócono uwagę na bardzo wysoki i wyrównany poziom wszystkich nominowanych. Z tego względu postanowiono dodatkowo nagrodzić jedno z wytypowanych wnętrzy. Kwiaciarnia Floral Design, której wnętrze zaprojektowała Marta Modrzejewska-Ptak, otrzymała oficjalne wyróżnienie w konkursie.

Jury doceniło duży wpływ lokalu na estetyzację przestrzeni miejskiej. Zwrócono także uwagę szerzenie pozytywnych praktyk krajobrazowych przez właścicieli bistro, czego wyrazem jest między innymi rezygnacja z reklam w witrynie. Poza czynnikami miejskimi jury doceniło to, co dla konkursu wnętrzarskiego najważniejsze – design. Efektowne połączenia kolorystyczne sprawiły, że wnętrze stanowi idealną oprawę dla kwiatów. Floral Design, w swych barwach, roślinnym przepychu i bogactwie, przyciąga ludzi o artystycznej duszy. Magię miejsca dopełniają przedmioty stworzone ze starych mebli oraz elementów wnętrzarskich, którym twórcy projektu wnętrza zapewnili nowe życie.

Internauci postawili na industrial

Oprócz nagród wręczanych przez jury w Konkursie GDD przyznawane jest także wyróżnienie dla lokalu, który zyskał największą sympatię konsumentów. Nagroda publiczności, którą wyłoniono w drodze głosowania przez internautów, trafiła do Mora Bistro. Twórcą zwycięskiego projektu wnętrza jest Mateusz Koy. 

Lokal zachwyca ciekawym wykończeniem i industrialnymi dodatkami, do których powstania wykorzystano elementy pochodzące prosto ze Stoczni. Wisienką na torcie jest wyjątkowy szyld Mory stworzony tak, by bezpośrednio nawiązywać do efektu optycznego mory. Przy pracach nad powstaniem szyldu udział wzięli lokali artyści i rzemieślnicy.

117
09/2020

Ponad 300 pracowników i kontrakty zrealizowane dla Boeinga, Rolls Royce’a, skandynawskich firm z sektora finansów czy greckiego armatora, aż wreszcie dla gdańskiego LPP.