Lato w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki

Twórczość Brunona Schulza skonfrontowana z pracami innych artystów jego czasów. Artystyczne wariacje na temat dorobku Jana Lebensteina. Tajemnicza interpretacja mechanizmu zegarowego w wykonaniu Jarosława Kukowskiego i przestrzenne dzieła sztuki opatrzone szyldem „Urządzone. Zrealizowane” – to wszystko czeka tego lata na odwiedzających w Państwowej Galerii Sztuki.

Lipiec i sierpień będą przebiegać pod znakiem sztuki. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z wakacyjną kolekcją dzieł. Odwiedzający będą mogli zobaczyć aż cztery wystawy wyeksponowane na salach wystawienniczych – każda poświęcona innym twórcom, kierunkom artystycznym i wizjom na otaczający nas świat. 

Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów

Wystawę poświęconą twórczości Brunona Schulza, cenionego polskiego prozaika, malarza i grafika epoki dwudziestolecia międzywojennego, będzie można zobaczyć w sopockiej PGS do 16 sierpnia. W galerii wystawione zostały prace z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Ziemi Drohobyckiej. Dzieła wielkiego artysty zestawiono z dorobkiem innych rzemieślników tworzących w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, takich jak Ksawery Dunikowski, Marcel Harasimowicz czy Leon Wyczółkowski. Kuratorem całości jest Igor Chomyn. 

Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek

Druga wystawa, którą będzie można zobaczyć w sopockiej PGS aż do 9 sierpnia, poświęcona została twórczości Jana Lebensteina – jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów drugiej połowy XX wieku. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z pracami z czterech tematycznych kolekcji prywatnych: Wojciecha Fibaka, Bogdana Jakubowskiego, Urszuli i Piotra Hofmanów oraz Marii i Marka Pileckich. Kuratorką wystawy jest Maria Rubersz.

Urządzone. Zrealizowane 

Wystawa pt. „Urządzone. Zrealizowane” jest kontynuacją zeszłorocznego projektu zrealizowanego wspólnie przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i Galerię Starmach. W ramach tegorocznej edycji zestawiono ze sobą prace uznanych klasyków polskiej sztuki. Odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć między innymi dzieła wychodzące w przestrzeń, takie jak „Labirynt” Edwarda Krasińskiego, a także obiekty o zaskakująco zmienionej funkcji i przeznaczeniu – przykładowo „Liny” Magdaleny Abakanowicz. Kuratorką tegorocznej wystawy jest Julita Deluga. Dzieła można zobaczyć do 9 sierpnia.

„Jarosław Kukowski - Malarstwo i instalacje”

Wystawa pt. „Jarosław Kukowski  -  Malarstwo i Instalacje” powstała w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart. Na całość składa się między innymi osiem instalacji z cyklu „Memento” – zbioru dzieł stanowiących połączenie rzeźby, malarstwa i realnie działających monumentalnych zegarów. Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Wystawa potrwa do 16 sierpnia.

 

116
07/2020

Jedyny mistrz olimpijski jakiego Polska ma w żeglarstwie i z pewnością najbardziej znany żeglarz. Człowiek, który ma na swoim koncie gigantyczną liczbę sukcesów i wciąż wygrywa światowe imprezy.