Biblioteczka PRESTIŻU 

Lato w pełni, a wraz z wysoką temperaturą, dotarły do nas gorące nowości wydawnicze, tradycyjnie z trójmiejskim pierwiastkiem w tle. Tym razem nie zabrakło ciekawych debiutów literackich - kryminału młodej sopocianki Zofii Markowskiej oraz magicznej powieści Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik. W zestawieniu pojawiła się też iście wakacyjna propozycja, a mianowicie zbiór ośmiu opowiadań różnych autorek, każde z Bałtykiem w tle!

PRZEPUSTKA OD PANA BOGA

Autor: Jan Śleszyński
Wydawnictwo: Novae Res

Początek lat 80. XX wieku w Polsce to burzliwy okres karnawału Solidarności i mroczny czas stanu wojennego. W tych realiach osadzona jest opowieść o miłości dwojga ludzi. Młody ambitny oficer z zasadami, staje się niewygodny dla aparatu partyjno-politycznego w Warszawie i zostaje skierowany do zielonego garnizonu. Po wprowadzeniu stanu wojennego bierze udział w pacyfikacji Stoczni Gdańskiej, gdzie wbrew sobie musi stanąć naprzeciwko walczących o swoje prawa związkowców. Przed bohaterem wiele dylematów moralnych, jednak najważniejsze decyzje jeszcze przed nim. Jego córka rodzi się z wadą serca, uratować może ją jedynie kosztowna operacja za granicą. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie dziecka. Książka jest swoistą podróżą sentymentalną do czasów, gdy nędza i szarzyzna mieszały się z brutalnością i groteską oraz nieocenionym źródłem wiedzy o późnym PRL-u.

 

ŁOWCA

Autor: Agnieszka Pruska
Wydawnictwo: Oficynka

Na jednym z gdańskich osiedli ginie brutalnie zamordowana kobieta, a okoliczności tej zbrodni są szokujące nawet dla tak doświadczonego policjanta, jak Barnaba Uszkier. Kiedy po pewnym czasie pojawiają się kolejne zwłoki, komisarz już nie ma wątpliwości, że ma do czynienia z seryjnym mordercą. Zaczyna się wyścig z czasem. Czy uda się zapobiec kolejnej zbrodni? „Łowca” to najmroczniejsza powieść Agnieszki Pruskiej, stanowiąca jednocześnie ostatni tom cyklu z komisarzem Barnabą Uszkierem. Autorka precyzyjnie przeprowadza czytelnika przez śledztwo dając możliwość pełnego uczestnictwa w procedurach policyjnych. Świetnie opisuje techniki kryminalistyczne i taktykę kryminalną. To propozycja, która szczególnie spodoba się miłośnikom dobrych kryminałów.

 

MIŁOŚĆ Z WIDOKIEM NA MORZE

Autorki: Ilona Gołębiewska, Magda Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: MUZA

„Miłość z widokiem na morze” to zbiór ośmiu opowiadań różnych autorek, każde z Bałtykiem w tle. Mistrzynie polskiej literatury obyczajowej stworzyły zbiór opowieści o miłości. Wakacje, spacery w świetle zachodzącego słońca i wspomnienia. Pierwsze nieśmiałe zauroczenia, niewinne flirty, niespodziewane wybuchy uczuć i wreszcie, trudne życiowe wybory. Zawarte w tomie historie nie pozwalają oderwać się od czytania, a zmysłowa letnia atmosfera sprawia, że na długo pozostają w pamięci. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że każda z autorek potraktowała nadmorską opowieść w inny, indywidualny sposób. To idealna propozycja na wakacyjne lenistwo!

 

NOIR

Autor: Zofia Markowska
Wydawnictwo: Novae Res

WODA KSIĘŻYCOWA

Autor: Agnieszka Janiszewska-Szczepanik
Wydawnictwo: Novae Res

„Woda księżycowa” to kolejny książkowy debiut, a jednocześnie powieść, której brakowało na polskim rynku wydawniczym. Ta z pozoru oczywista historia z każdą kolejną stroną wciąga i oczarowuje, oscylując na pograniczu rzeczywistości i snu. Życie 30-letniej Natalii wydaje się smakować mdławo, niczym kawa z maszyny wendingowej, którą bohaterka wypija codziennie rano przy korporacyjnym biurku. Trudny do zidentyfikowania wewnętrzny niepokój nie pozwala jej skupić się na pracy, jednocześnie paraliżuje ją lęk przed podjęciem jakiegokolwiek działania. W końcu jednak nadchodzi dzień, w którym poziom frustracji Natalii osiąga poziom krytyczny. Młoda kobieta zostawia za sobą wszystko, co trzymało ją do tej pory w stolicy i wsiada do pociągu, który zawiezie ją nad morze, do domu ukochanej babci. Ta podróż będzie początkiem wędrówki, podczas której Natalia będzie miała szansę uzdrowić swoją duszę i sięgnąć po to, co wcześniej wydawało się jej nieosiągalne… Znajdziemy tu realistyczne opisy, świetną narrację, nienachalne elementy realizmu magicznego i całą paletę emocji.

 

GOTENFAHEN

Autor: Izabela Żukowska
Wydawnictwo: Oficynka

Druga część przygód komisarza Franza Thiedtke utrzymuje swój wysoki poziom i jest świetnie osadzona w realiach wojennego Trójmiasta. Akcja powieści toczy się w 1943 roku w okupowanej Gdyni, gdzie stacjonują hitlerowskie okręty wojenne. Emerytowany komisarz Franz Thiedtke budzi się w pokoju hotelowym w towarzystwie nieznanego sobie trupa. Musi oczyścić się z zarzutów, ale nie będzie to łatwe, bo okazuje się, że cierpi na amnezję. Nie pamięta ani pokoju hotelowego, ani morderstwa, ani tego, jak Gdynia stała się Gotenhafen. Czy oskarżony o morderstwo i pozbawiony pamięci zdoła dotrzeć do prawdy?

 

116
07/2020

Jedyny mistrz olimpijski jakiego Polska ma w żeglarstwie i z pewnością najbardziej znany żeglarz. Człowiek, który ma na swoim koncie gigantyczną liczbę sukcesów i wciąż wygrywa światowe imprezy.