Życie na wysokości

W Trójmieście rośnie w siłę trend wysokiego budownictwa mieszkaniowego. Ostatnio rynek zelektryzowała informacja o wystawieniu na sprzedaż najdroższego w historii metropolii apartamentu. Ponad 300-metrowe mieszkanie za 16 milionów złotych czeka na nowego właściciela na najwyższym piętrze budynku Sea Towers w Gdyni. Nieco bardziej „przyziemne” oferty zakupu mieszkań w wysokim budownictwie pojawiają się na rynku z coraz większą regularnością. 

Wspomniany apartament to mieszkanie w Sea Towers, jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w kraju, zlokalizowanym tuż przy Nabrzeżu Prezydenta. Najdroższe mieszkanie w Polsce zajmuje całe ostatnie piętro mieszkalne budynku i ma powierzchnię 380 m kw. Lokal został podzielony na trzy strefy – dzienną, prywatną i gościnną. O rozmachu tej inwestycji niech świadczy chociażby fakt, że na całej długości mieszkania znajdują się panoramiczne okna z widokami wychodzącymi na morze, dostępny jest przestronny pokój kąpielowy, najwyższej klasy sprzęt hi-fi, designerskie meble, a sam salon ma 100 m kw. 

Luksusowe apartamenty na wysokich piętrach to niemal znak rozpoznawczy Sea Towers. Niedawno nowego właściciela znalazło zlokalizowane tam ponad 200-metrowe mieszkanie za 5,4 mln zł, a obecnie w sprzedaży jest również apartament za ponad 4 miliony. 

Z miłości do wysokości

Najdroższy polski penthouse wpisuje się w coraz bardziej widoczny trend. W krajobrazie naszych miast można zauważyć rosnącą liczbę wysokościowców – i nie chodzi już tylko o obiekty biurowe. Moda na mieszkania w wysokich budynkach stała się faktem. Dzisiejsze wysokościowce nie mają jednak wiele wspólnego z typowymi „wieżowcami”, reliktami poprzedniej epoki. Dziś takie obiekty wyróżnia często ciekawa, dużo bardziej strzelista architektura i oryginalne funkcje, umilające życie ich lokatorom. 

Nowy trend jest sprzężeniem kilku zjawisk. Na pierwsze miejsce wysuwają się koszty gruntów budowlanych. W lokalizacjach, gdzie tereny pod zabudowę są coraz trudniej dostępne, buduje się wysoko. Taki mechanizm nie dziwi nikogo w największych metropoliach świata, takich jak Nowy Jork, Hong Kong czy Seul, gdzie koszty działek budowlanych są najwyższe na świecie. Kolejnym czynnikiem jest po prostu popyt. Wygoda, jaką daje mieszkanie w wysokich budynkach, w świetnej lokalizacji, ze sklepami i lokalami usługowymi na najniższych kondygnacjach, jest niezaprzeczalna. Dodatkowo, apartament na wysokim piętrze, z pięknym widokiem, to często oznaka statusu i coraz większa grupa klientów wybiera właśnie taką lokalizację na swój nowy dom. A gdzie szukać lepszych widoków, jak nie w Trójmieście? Bliskość Bałtyku sprawia, że niemal każda wysoka inwestycja powstająca na lokalnym rynku oferuje właśnie widoki na morze.

Star Tower stanie w Letnicy

Pierwszym sygnałem nowej mody był właśnie wspomniany wcześniej wieżowiec Sea Towers. Gdy w 2009 roku deweloper Invest Komfort oddawał go do użytku, był najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Jego wieże mają odpowiednio 29 i 38 kondygnacji, a całkowita wysokość budynku to prawie 142 metry. Na najniższych poziomach znajdują się lokale usługowe, zaś na przedostatnim piętrze zaprojektowano taras widokowy i salę klubową dostępne dla mieszkańców i ich gości.

Sea Towers już na etapie budowy budził kontrowersje. Jedni krytykowali go za wysokość i wygląd samej bryły, u innych budził zachwyt. Pewnym jest jednak, że dominanta wpisała się w krajobraz miasta, stając się jednym z jego znaków rozpoznawczych i zyskując ogromną popularność.

I choć do tej pory nie powstał w Trójmieście mieszkalny budynek, który pobiłby rekord Sea Towers pod względem rozmiarów, to wybór ofert na rynku wysokich obiektów jest coraz większy. Ciekawie sytuacja przedstawia się w Gdańsku. W dzielnicy Letnica powstaje m.in. Star Tower, budowane przez dewelopera Budner Inwestycje. 

Projekt stawia przede wszystkim na kameralność. Na jednym poziomie 17-kondygnacyjnej wieży Star Tower znajdą się maksymalnie 4 mieszkania. Dominanta budynku, pnąca się na wysokość 55 metrów, zaprojektowana została w sposób, który nadaje całemu obiektowi lekkości.
Ogromnym atutem usytuowanych w niej mieszkań będą widoki rozpościerające się na Zatokę Gdańską i rozwijające się, nowoczesne miasto. Na najwyższej kondygnacji powstanie punkt widokowy z naturalną zielenią, ławkami i urządzeniami do fitnessu. I to właśnie zielone części wspólne – poza wysokością – będą wyznacznikiem tej inwestycji. Oprócz zielonego punktu widokowego, na dachach powstaną trzy przestronne ogrody dla mieszkańców, ułatwiające sąsiedzką integrację, dające możliwość odpoczynku i podnoszące walory widokowe. Przykładowo, 114-metrowe mieszkanie na 13. piętrze tej inwestycji kosztuje obecnie prawie 1 100 000 zł.    

Niedaleko budowane jest również osiedle Horizon, którego inwestorem jest JW Construction. W jego ramach powstaną budynki siedmio- i siedemnastokondygnacyjne z lokalami usługowymi w parterach i podziemnymi halami garażowymi.

Letnica przeżywa obecnie etap dynamicznego rozwoju. Owocem jej przemiany jest powstanie słynnego stadionu piłkarskiego na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 czy tunelu pod Martwą Wisłą, który otworzył dzielnicę pod względem komunikacyjnym. Kolejnym wielkim przedsięwzięciem jest projekt budowy jednego z największych w Europie centrów edukacyjno-rozrywkowych: oceanarium Nautilius. Jeśli dodamy do tego świetną lokalizację – blisko miasta i morza jednocześnie, nie dziwi fakt, że zarówno deweloperzy, jak i przyszli mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani tą dzielnicą.

Na krańcu Świętojańskiej

W Gdyni również buduje się wysoko. Z wartych uwagi inwestycji można wymienić między innymi realizację Portova w śródmieściu, przygotowywaną przez Invest Komfort, Alvarium w Redłowie, którego inwestorem jest Semeko czy Modern Tower, budowaną przez Atal przy ul. Kazimierza Górskiego. Szczególnie interesująca wydaje się ta pierwsza, ponieważ stanie się ważnym punktem rozpoznawczym, nie tylko ze względu na swoją wysokość. Portova niejako „domknie” dolny kraniec ulicy Świętojańskiej, jednej z najbardziej reprezentatywnych gdyńskich ulic, określając na nową bardzo ważny fragment przestrzeni miasta. Tak samo jak w przypadku Star Tower, na dachu 17-kondygnacyjnej dominanty powstanie taras widokowy, z którego podziwiać będzie można śródmieście Gdyni. Rozpiętość cenowa mieszkań w tej inwestycji to 586 tysięcy za 41 m kw do 1,5 miliona zł za największe, 120-metrowe
mieszkania.

Wysokie budynki mają w sobie coś wyjątkowego, coś, co sprawia, że ciężko przejść obok nich obojętnie. Bardzo często zmieniają okolicę, w której powstają, nadając jej polotu i pewnego rodzaju wielkomiejskości. Wysokość, jako oznaka braku kompleksów, niejednokrotnie jest   zaczynem do pojawiania się kolejnych, odważnych realizacji, które wspólnie nadają nowy charakter niemal całym dzielnicom. To niemal pewne, że na trójmiejskim rynku mieszkaniowym coraz częściej będziemy zadzierali nasze głowy do góry.

 

116
07/2020

Jedyny mistrz olimpijski jakiego Polska ma w żeglarstwie i z pewnością najbardziej znany żeglarz. Człowiek, który ma na swoim koncie gigantyczną liczbę sukcesów i wciąż wygrywa światowe imprezy.