Wyjątkowo 

imprezowa jesień

To już pewne - gdyński festiwal Open’er, gdański Soundrive, sopockie zawody CSIO, czy też Festiwal Filmów Fabularnych odbędą się dopiero za rok. Nie wszystko jednak stracone. Wiele imprez jak Lotos Siesta Festival, Gdańskie Targi Książki, czy też Festiwal Szekspirowski odbędą się jesienią, a niektóre – jak Sopot Film Festival, czy też Runmageddon nie zmieniły w ogóle terminu. Co więcej – Trójmiasto od przyszłego roku wzbogaci się o nowy festiwal – Mystic.

Od blisko piętnastu lat, na przełomie czerwca i lipca, na lotnisku Gdynia-Kosakowo, odbywa się jedno z największych w Polsce widowisk muzycznych. W tym roku tej magii zabraknie - Open’er Festival został odwołany, a kolejna edycja odbędzie się dopiero za rok, w dniach 30 czerwca - 3 lipca. To trudna decyzja zarówno dla uczestników festiwalu, jak i samych organizatorów.

- Ciężko sobie wyobrazić lato bez Open'era, jednak po trudnych decyzjach dotyczących nowych dat festiwalu teraz myślimy przede wszystkim o przyszłości i pracujemy nad realizacją nowych pomysłów na 2021 rok - komentuje Aleksandra Krakowska, New Media & Marketing Manager w Alter Art Festival.

Program festiwalu zaplanowany na bieżący rok w większości powróci w przyszłej edycji i zostanie uzupełniony o sporo nowych elementów. Ku uciesze fanów, większość artystów, którzy mieli pojawić się na festiwalu w tym roku, znajdzie się także w line-upie Open'era 2021. - Nie mamy wątpliwości, że czeka nas fenomenalna edycja - dodaje Aleksandra Krakowska.

Alternatywne dźwięki w zawieszeniu

Open’er to niejedyne muzyczne święto, którego odwołanie bezpośrednio dotknęło mieszkańców Pomorza. Wydarzeniem, którego organizację przerwała epidemia, jest także Salt Wave Festival - muzyczna gratka dla osób ceniących alternatywne i „luźne” podejście do wydarzeń kulturalnych. 

Salt Wave odbywa się w Jastarni - na dzikim końcu Polski, z dala od wielkomiejskiego gwaru i sztampy, mając po jednej stronie zatokę, a po drugiej Bałtyk. Tak okraszony, zeszłoroczny debiut festiwalu spotkał się z uznaniem wśród krytyków, branży muzycznej, a co najważniejsze - wśród samych uczestników. Po dobrym starcie druga edycja miała przynieść jeszcze więcej wrażeń. Niestety Salt Wave Festival odbędzie się dopiero za rok, w dniach 20-21 sierpnia. 

- Po sukcesie pierwszej edycji Salt Wave Festival odliczaliśmy dni do powrotu na pole festiwalowe - zdradza Zuza Oses, pomysłodawczyni festiwalu. - Niestety, ze względu na oficjalne zalecenia rządowe zdecydowaliśmy się przesunąć datę festiwalu na 2021 rok. Choć to najczarniejszy scenariusz, jaki zakładaliśmy, jest on w tym momencie najbardziej racjonalny i odpowiedzialny. Mimo ogromnego smutku i tęsknoty wierzymy, że jest to obecnie najlepsze rozwiązanie i za rok wrócimy bezpieczniejsi, gotowi na spotkanie na Półwyspie Helskim. Będziemy to celebrować jak nigdy! 

Alternatywne brzmienia ściągały rzesze fanów także na LOTOS Siesta Festival, czyli festiwal muzyki latynoamerykańskiej i jej europejskich odłamów. Pierwotnie wydarzenie miało się odbyć w dniach 23-26 kwietnia 2020 roku. Z powodu wybuchu epidemii organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu festiwalu na wrzesień i listopad, niemniej nowa data nie jest jeszcze stuprocentowo pewna.

- To jest jednak proces trwający - wyjaśnia Maciej Farski, właściciel agencji MF Bridge zarządzającej festiwalem LOTOS Siesta Festival. - Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczą się losy nas wszystkich, jak będą przebiegały kolejne etapy odmrażania gospodarki i jakie będą nastroje społeczne. 

Mystic jedzie do Gdańska 

Ulica Elektryków i towarzyszące jej hale postoczniowe uchodzą wśród gdańszczan (i nie tylko!) za jedno z najlepszych imprezowych miejsc na mapie Trójmiasta. To właśnie tam działają kluby B90 i Drizzly Grizzly, a raz do roku odbywa się popularny festiwal muzyki alternatywnej Soundrive. Niestety z powodu wybuchu epidemii większość zaplanowanych i długo wyczekiwanych imprez otwierających sezon letni się nie odbyła (w tym - huczne „Otwarcie Elektryków”). Co gorsza, sam Soundrive Festival, pierwotnie zaplanowany na połowę sierpnia 2020, także się nie odbędzie.

- Przeniesienie każdego festiwalu to spore przedsięwzięcie logistyczne, głównie ze względu na artystów - przyznaje Arkadiusz Hronowski, właściciel klubów B90 i Drizzly Grizzly, współtwórca Ulicy Elektryków i koordynator Soundrive Festival. - Teraz mamy najtrudniejszą łamigłówkę do rozwiązania, bo dochodzi czynnik ekonomiczny i niepewna przyszłość. Każda decyzja to hazard. Dlatego Soundrive Fest musi się odnaleźć w przyszłym roku w nowej rzeczywistości i już nad tym pracujemy. 

Imprezowa część dawnej Stoczni Gdańskiej zyskała na wybuchu epidemii jedno wydarzenie: Mystic Festival, czyli znany w całej Polsce od przeszło dwóch dekad festiwal muzyki metalowej. Tegoroczna edycja miała się odbyć w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, niemniej organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu wydarzenia na początek czerwca 2021 roku właśnie na tereny postoczniowe.

- Mystic Festival został przeniesiony do Gdańska w wyniku splotu wielu czynników. To nie była łatwa decyzja, ale dziś w pełni świadoma i nie mamy wątpliwości, że w nowych czasach jest najlepszym wyborem - komentuje Arkadiusz Hronowski od kilku lat będący również głównym organizatorem Mystic Festival. - Większość tych, którzy nie znają terenów postoczniowych, będzie bardzo pozytywnie zaskoczona naturalną scenerią i dodatkowymi atrakcjami. 3 dni, 5 scen i 70 wykonawców to zdecydowanie duży krok do przodu. 

Listopadowy Szekspir 

Wybuch epidemii przyniósł smutną wiadomość także dla osób zafascynowanych literaturą. Zaplanowana na koniec marca br. III edycja Gdańskich Targów Książki nie mogła zostać przeprowadzona zgodnie z założeniami. Nowy termin, jaki wyznaczyli organizatorzy, to 13-15 listopada bieżącego roku. Miejscem przeprowadzenia corocznego święta książek będą Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo. Gościem Honorowym tegorocznych Gdańskich Targów Książki są autorki i autorzy z krajów bałkańskich.

W podobnym terminie ma odbyć się Festiwal Szekspirowski, międzynarodowa impreza teatralna poświęcona sztuce teatru elżbietańskiego. Z powodu wybuchu epidemii podjęto decyzję o odwołaniu wydarzenia w letnim okresie. Organizatorzy mają nadzieję, że festiwal uda się zrealizować w drugiej połowie listopada 2020 roku.

Omawiając kulturalne wydarzenia Trójmiasta, nie można zapomnieć o Sopot Film Festiwal - międzynarodowym festiwalu filmowym zrzeszającym twórców, aktorów, krytyków i fanów kina. Tegoroczna edycja wydarzenia była dla organizatorów ważna z racji 20. jubileuszu wydarzenia. Według pierwotnych ustaleń festiwal miał odbyć się w dniach 11-19 lipca 2020 roku. Organizatorzy nie tylko nie odwołują filmowego święta, lecz także powiększają jego formułę, dostosowując ją jednocześnie do nowych wymogów sanitarnych. 

- Potwierdzamy, że tegoroczny festiwal się odbędzie. Termin to 11-24 lipca - informuje Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowy & PR w Stowarzyszeniu Kulturalnym Hamulec Bezpieczeństwa. - Wydłużamy go do dwóch tygodni i wchodzimy w przestrzeń miejską. W ten sposób w tym roku większość filmów obejrzycie w plenerze, w różnych miejscach Sopotu, w bezpiecznej od siebie odległości. Rozważamy też opcję online jako dodatkową formę zaprezentowania filmów konkursowych.

Bez koni i jachtów na początku sezonu 

Podobnie jak w przypadku imprez kulturalnych, letnie wydarzenia sportowe także stanęły pod znakiem zapytania. Praca wielu setek zaangażowanych ludzi, w tym uczestników, którzy przygotowywali się do startu, została wstrzymana i w wielu przypadkach pozostawiona bez nadziei na wznowienie działań.

Ostatni weekend maja to tradycyjnie Żeglarski Puchar Trójmiasta. Z powodów epidemiologicznych organizatorzy podjęli decyzję o jego odwołaniu, przy czym zastrzegają, że jeśli sytuacja w kraju ulegnie poprawie, istnieje szansa, że puchar odbędzie się na zamknięcie sezonu. 

- Organizacja regat goszczących w trzech wspaniałych miastach to spore wyzwanie logistyczne i operacyjne, do tego pozyskanie sponsorów i partnerów też zajmuje sporo czasu - wyjaśnia Kasper Orkisz, szef Premium Yachting i organizator regat. - Dołożymy wszelkich starań aby zagościć w Sopocie, Gdańsku i Gdyni,  jak nie w tym sezonie, to z pewnością ponownie na otwarciu
2021 roku.

Kilkanaście dni po Żeglarskim Pucharze Trójmiasta odbyć się miały Międzynarodowe Zawody CSIO w Sopocie. Impreza ta co roku przyciąga czołowych zawodników jeździectwa z całego świata. Niestety mając na uwadze sytuację w kraju i na świecie, Komitet Organizacyjny CSIO Sopot 2020 podjął decyzję o odwołaniu czerwcowych zawodów. 

Bieg z przeszkodami bez przeszkód

Dobrą informacją może okazać się natomiast fakt, iż planowany na 12-13 września trójmiejski Runmageddon - słynny bieg z przeszkodami - przeprowadzony ma zostać zgodnie z planem. 

- Pokonywanie przeszkód, takich jak w tym wypadku pandemia, jest wpisane w DNA Runmageddonu, więc nie tracimy zapału - śmieje się Karina Cywińska, PR Consultant w spółce odpowiadającej za organizację biegu Runmageddon. - Cały czas śledzimy sytuację związaną ze zmieniającymi się obostrzeniami rządu. Jest ona bardzo dynamiczna, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Jedno jest pewne: nasza społeczność i my czekamy już na powrót, bo chyba każdemu, kto raz wystartował w Runmageddonie brakuje tych emocji, wyzwań i atmosfery.

Organizatorzy Runmageddonu wykorzystali czas kwarantannowego „zawieszenia” na realizację nowo wymyślonych projektów zachęcających uczestników biegu do aktywności fizycznej, a tym samym do wypracowania formy przez wrześniowym biegiem w Trójmieście. Już w kwietniu wystartował projekt Runmageddon Solo, a z racji dużego zainteresowania został wznowiony także w maju. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, końcówka lata będzie czasem sprawdzenia, kto wykorzystał czas epidemii na trening, a kto poddał się lenistwu.