BIBLIOTECZKA PRESTIŻU

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nowe i gorące pozycje wydawnicze, tradycyjnie z trójmiejskim pierwiastkiem w tle. Niezwykle silną pozycją jest wyjątkowa autobiografia wielokrotnie nagradzanej Barbary Piórkowskiej. W zestawieniu pojawiła się też druga część bestsellerowej serii Kolory zła Małgorzaty Oliwii Sobczak oraz wciągający kryminał rozgrywający się w spowitej mgłą Gdyni. Dowiecie się również kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były gdańskie pokutnice. Miłej lektury!

ZAPOMNIANA GWIAZDA AFRYKI
Autor: Bartłomiej Ludwisiak
Wydawnictwo: Novae Res

Nie tak dawno w cyklu ukazała się książka Bartłomieja Ludwisiaka pt. „Gdański smak whiskey”. Teraz autor wraca z na rynek z ciekawą powieścią sensacyjną, która jest niemniej intrygująca. Na jeziorze w pobliżu Krakowa wybucha jacht, na pokładzie którego ginie znany milioner, Oliwier Teks. Okoliczności wskazują na nieszczęśliwy wypadek, jednak tuż po pogrzebie do posiadłości państwa Teks dociera list zawierający ukryte ostrzeżenie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Bruno, były policjant, przyjmuje zlecenie ochrony Pauli, córki milionera, jednocześnie na własną rękę próbując ustalić, kto i z jakiego powodu może jej zagrażać. W trakcie prowadzonego przez siebie śledztwa odkrywa tragiczne losy rodziny, a w sekretnych zapiskach zmarłego odnajduje skrzętnie skrywaną przez lata tajemnicę. Z chwilą, gdy uświadamia sobie jej ogromną wartość, wie już, że wynajęci zabójcy z pewnością nie cofną się przed niczym...

 

 

KIEDYŚ NADEJDZIE TEN DZIEŃ
Autor: Monika Koszewska
Wydawnictwo: Novae Res

Już w czerwcu na rynku pojawi się debiutancka powieść Moniki Koszewskiej, prywatnie właścicielki Pomarańczowej Plaży i Hotelu Bursztyn. To książka, która wywołuje jednocześnie uśmiech, wzruszenie i zaciekawienie. Główną bohaterką książki jest Maria, 29-letnia szefowa działu marketingu, pracująca w firmie Eliksir zajmującej się produkcją kosmetyków. Jej optymizm i kreatywność sprawiają, że świetnie radzi sobie z nowymi wyzwaniami, których w tej branży nie brakuje. Kiedy podejmuje się ambitnego planu wprowadzenia na rynek innowacyjnej linii kosmetyków, osiągnięcie celu staje się dla niej najważniejsze. Bohaterka zarywa noce i uparcie dąży do celu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w firmie jest ktoś, komu najwyraźniej zależy, aby cały projekt okazał się porażką… Książka doskonale pokazuje codzienne życie Marii, ale również innych kobiet w różnym wieku, ich marzenia, słabości, i przeciwności losu, z którymi muszą się zmagać. Cała akcja rozgrywa się w Sopocie.

 

CZERŃ
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo: W.A.B

„Czerń” to druga część bestsellerowej serii Kolory zła. To opowieść o powrocie do miasta dzieciństwa, gdzie w otoczeniu gęstych kaszubskich lasów, w całkowitej ciemności, przed laty narodziło się zło. Julia Sarman wraca na Kaszuby. Pisarka ostatnie lata swojego życia spędziła za oceanem. Teraz wraz z synem wprowadza się do domu nad brzegiem malowniczego jeziora. Powrót do miasta dzieciństwa zrodzi jednak demony, które długo spały w kaszubskiej ziemi. Powrócą ulubieni bohaterowie. Prokurator Leopold Bilski po sprawie Skalpela zostaje zesłany z Sopotu do Kartuz. Nie najlepiej znosi tę degradację. Anna Górska błyskotliwie zdaje egzaminy i rozpoczyna pracę jako asesor prokuratorski. Pierwszą poważną sprawą, jaką musi się zająć, jest zniknięcie trzynastoletniej dziewczynki. Jeden z tropów prowadzi do Kartuz, gdzie znika kolejne dziecko. Idylliczne miasteczko skrywa niejedną makabryczną tajemnicę.

 

KARBOSZKI
Autor: Barbara Piórkowska
Wydawnictwo: Marpress

Po kilku latach ukazała się kolejna książka wielokrotnie nagradzanej Gdańszczanki Barbary Piórkowskiej. Tym razem autorka zabrała czytelników w swój prywatny dyskurs na temat relacji pacjentka-lekarze i odczłowieczenia w służbie zdrowia. To wyjątkowa autobiografia silnej kobiety, która dzielnie stawiała czoła pojawiającym się trudnościom. Kilka razy bolała ją głowa, potem upadła na ulicy. Tak zaczęła swoją podróż przez kolejne sale szpitalne, w której głównymi stacjami są „pobranie krwi” i „chemia”. Główna bohaterka musi przyswoić reguły dotyczące życia w chorobie i jednocześnie znaleźć własną drogę do wyzdrowienia. Pomoc w utkaniu całkiem nowej nici życia przyjdzie z nieoczekiwanej strony. „Karboszki” to niezwykle emocjonalna powieść, a zarazem książka, która może być realnym światełkiem w tunelu dla osób zmagających się z chorobą nowotworową.

 

CZAROWNICE, MIESZCZKI, POKUTNICE
Autor: Michał Ślubowski

Wydawnictwo: Marpress

Ile wiemy o dawnych gdańszczankach? Czy znamy losy Elżbiety Koopman-Heweliusz? Czy wiemy, kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były pokutnice? Książka Michała Ślubowskiego, absolwenta Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, wydobywa z mroków historii losy wielu gdańszczanek: zakonnic, służących, naukowczyń, prostytutek, artystek, badaczek i rzekomych wiedźm. Pokazuje również tło epoki związane z pracą, zdrowiem, statusem społecznym czy modą. To także historia obyczajów, tradycji i zmagania się z przeciwnościami losu. Jednak ta książka to nie tylko opowieść o przeszłości. Ostatni rozdział poświęcony jest  bowiem współczesnym gdańszczankom, które pielęgnują dziedzictwo Gdańska i tworzą tożsamość swojego miasta.

 

BLIŻEJ NIŻ MYŚLISZ
Autor: Ewa Przydryga
Wydawnictwo: Muza

Nika Wermer, właścicielka niewielkiego pensjonatu w Gdyni, jest przekonana, że była świadkiem morderstwa. Na ekranie monitoringu widziała jak ktoś wynosi z wynajmowanego pokoju ciało młodej kobiety. Natychmiast dzwoni na policję. Jednak jej zeznania wydają się mało wiarygodne – wskazany przez nią pokój wygląda na niezamieszkany, zniknęło również nagranie z monitoringu. Widząc, że policjanci nie są zainteresowani ta sprawą, Nika sama postanawia dotrzeć do prawdy.„Bliżej, niż myślisz” to wypełniony napięciem i silnymi emocjami thriller psychologiczny. Ewa Przydryga nietuzinkowo prowadzi narrację, zagląda w zakamarki ludzkiej duszy i wyciąga na światło dzienne wszystkie najgłębiej skrywane tajemnice swoich bohaterów. Znajdziemy tu wiarygodnie sportretowane postaci, nieprzewidywalną i zaskakującą fabułę. Do samego końca nie wiadomo, co jest prawdą i komu naprawdę można zaufać. Czy Nika Wermer była świadkiem zabójstwa, czy to zamroczony psychotropami i alkoholem umysł spłatał jej makabrycznego figla?

 

115
06/2020

Zanim Ryszard Kapuściński napisał jedną stronę, wcześniej czytał sto. Winston Churchill nad minutą przemówienia pracował godzinę.