INSPIRUJĄCE AKCESORIA 

Z RĄK MŁODYCH PROJEKTANTÓW

 

Spośród 28 nadesłanych projektów designerskich produktów do przestrzeni pracy najlepszym okazał się kosz Warp autorstwa Marii Czapskiej. Właśnie on zostanie wdrożony do kolekcji marki TRE stworzonej przez Tomka Rygalika, współorganizatora konkursu. Była to już 4. edycja ogólnopolskiego konkursu zorganizowana przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble.


prestiz

Konkurs przeznaczony jest dla studentów i absolwentów kierunków artystycznych, przede wszystkim wzornictwa i architektury wnętrz, w całej Polsce. Zadaniem, jakie organizatorzy konkursu postawili przed jego uczestnikami było zaprojektowanie designerskiego produktu TRE do współczesnego wnętrza. Tym razem była to przestrzeń do pracy.

Zwycięskim projektem okazał się kosz Warp, autorstwa Marii Czapskiej, który zostanie wyprodukowany przez współorganizatora konkursu firmę TRE i włączony do kolekcji marki. Zwyciężczyni konkursu będzie miała okazję współpracować z zespołem TRE przy wdrożeniu projektu do produkcji, opracowywaniu strategii sprzedaży i wprowadzaniu produktu na rynek. Ponadto nagrodą za pierwsze miejsce, podobnie jak w poprzednich edycjach, jest wyjazd na międzynarodowe targi mebli i designu w Mediolanie – Salone del Mobile 2021.

- Kosz Warp przeznaczony jest do magazynowania biurowych odpadów lub przechowywania papieru, magazynów, katalogów - mówi zwyciężczyni Maria Czapska. - Inspiracją do projektu był proces wyplatania wiklinowych koszy. Kiedy podstawa kosza jest już skończona, gałązki osnowy rozkładają się na zewnątrz, tworząc delikatną, lekką formę. W przestrzeni pracy najczęściej występują proste, geometryczne bryły. Kosz Warp ma wprowadzać do niej lekkość i zabawę - podsumowuje.

W ramach konkursu przyznano również trzy wyróżnienia. Pierwsze za projekt pt. „Base” Agnieszki Cieszanowskiej przedstawiający obiekt funkcjonalny przeznaczony na biurko. Jest to marmurowa bryła podcinana od spodu z kilkoma żłobieniami. Prosta forma skrywa jednak w sobie wiele funkcji: może przechowywać wizytówki lub karteczki z notatkami, służyć jako pojemnik na pióro i ołówki oraz inne małe przedmioty, a także służyć jako przycisk do papieru. Kolejnym ciekawym pomysłem, który przypadł do gustu jury były dwie prace Emilii Kolanowskiej - prosty organizer na biurko o formie opartej na układzie podstawowych figur geometrycznych oraz organizer naścienny składający się z metalowego stelaża i montowanych na magnes modułów o różnych funkcjach. Trzecie wyróżnienie otrzymała Xenia Kwiatkowska za Nazo Set, minimalistyczny zestaw trzech drewnianych kostek możliwy do ułożenia w różnych konfiguracjach.

W kapitule konkursowej zasiedli między innymi: Tomek Rygalik – doktor sztuki, wykładowca, projektant przemysłowy i twórca TRE, przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, partnera konkursu oraz reprezentanci Galerii Wnętrz City Meble, głównego organizatora. Była to już 4. edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów zorganizowana przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble.

 

115
06/2020

Zanim Ryszard Kapuściński napisał jedną stronę, wcześniej czytał sto. Winston Churchill nad minutą przemówienia pracował godzinę.