Wojciech Jaworski (Intuo) i Iwona Jaworska (Luxury Design) - On buduje, Ona projektuje

 

Architektka wnętrz i deweloper. Choć oboje prowadzą w Trójmieście niezależne biznesy - ona pracownię projektowania wnętrz Luxury Design, a on firmę deweloperską Intuo -  ścieżki ich kariery zawodowej nieustannie się przecinają, dając upust wspólnym wizjom i profesjonalizmowi. Iwona i Wojciech Jaworscy w rozmowie z Halszką Gronek zdradzają, za co kochają Gdańsk i jak naprawdę wygląda praca ze współmałżonkiem.

Budowa kamienic Św. Ducha została okrzyknięta sukcesem firmy deweloperskiej Intuo. Ta rekonstrukcja była pewnie trudnym zadaniem?

Wojciech Jaworski: Tak, to było duże wyzwanie. Wybudowaliśmy na Starym Mieście zespół sześciu kamienic. Akurat grunt pod inwestycję Św. Ducha był niegdyś zabudowany, nawet część murów pochodzących z fundamentów udało się zachować i znajdują się w piwnicach. Co więcej - dzięki naszej żmudnej pracy, poszukiwaniu starych zdjęć i informacji o tym miejscu, a także współpracy z konserwatorem zabytków kamienice uzyskały przedwojenny wygląd.  Efekt już znamy i myślę, że budynek wpisał się odpowiednio w okolicę. 

Czy to początek pana przyszłych podbojów na Starym Mieście?

Wojciech Jaworski.: Każdy sukces dodaje skrzydeł. Starówka i całe Śródmieście to niezwykle wymagające otoczenie. Trzeba  sprostać setkom formalności urzędowych, zwłaszcza wytycznych konserwatora zabytków. Spełnienie tych wytycznych to warunek konieczny, by móc coś wybudować. Ale najważniejszym i zarazem najtrudniejszym zadaniem jest zdobycie pozytywnej opinii mieszkańców. 

I turystów.

Wojciech Jaworski.: Oczywiście, w końcu odwiedzający Gdańsk turyści także przyglądają się działaniom deweloperów. Jednak to przede wszystkim rdzenni gdańszczanie spoglądają bardzo krytycznym okiem na wszystko co się „u nich” dzieje, a już w Śródmieściu należy być gotowym na różne komentarze. 

Skąd więc odwaga do inwestowania właśnie tam?


Wojciech Jaworski: Sam należę do grona osób, którym nie wszystko to, co na Starym Mieście powstało w ostatniej dekadzie, się podoba. Dlatego jak tylko mam szansę na zakup nieruchomości w tym rejonie, to podejmuję wyzwanie. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł przedstawić projekty, nad którymi od jakiegoś czasu pracuję. 

Po co czekać. Proszę już podać jakieś szczegóły.


Wojciech Jaworski: Pierwsza z inwestycji dotyczy ulicy Sukienniczej, w pobliżu gdańskiego hotelu Hilton. Nieco większa zlokalizowana będzie przy Siennej Grobli, w okolicy nabrzeża przy Polskim Haku. Ma obejmować blisko szczęść tysięcy metrów powierzchni mieszkalno-usługowej. W przyszłym roku planuję także otwarcie 4-gwiazdkowego hotelu u zbiegu ulic Długiej i Tkackiej. Wraz z żoną mamy nadzieję, że „Art Hotel” stanie się wizytówką Gdańska i Europy - będzie miejscem silnie związanym ze sztuką, kulturą i designem.Tyle mogę na razie zdradzić.

Stare Miasto i całe Śródmieście to spuścizna wieków. Jak połączyć nowoczesne formy w architekturze z tym, co zabytkowe, by nie nadwyrężyć historii?


Wojciech Jaworski: W tych rejonach Gdańska historia jest najważniejsza. I tak powinno zostać. Mam tu na myśli przede wszystkim efekt wizualny inwestycji. W końcu do takich miejsc podróżuje się po to, by „poczuć klimat”. Jeśli zabudujemy te wszystkie urokliwe uliczki wyłącznie nowoczesnym budownictwem, magia pryśnie. 

Pan wyraźnie „poczuł klimat”, czego dowodem są wspomniane kamienice przy Świętym Duchu. A może to niekryta miłość do starej, sakralnej cegły?

Wojciech Jaworski: [śmiech] Angażowanie się w budownictwo zabytkowe jest dla mnie przyjemnością. Na szczęście w Gdańsku, poza Głównym Miastem i Starym Miastem, są jeszcze inne dzielnice z historyczną zabudową, w których mogę szukać okazji do inwestycji. I tak na przykład moja firma podjęła się budowy kameralnej kamienicy naprzeciwko parku Opata Rybińskiego w Oliwie. W jej przypadku zabytkowe detale również zostały odwzorowane. 


A gdzie jeszcze szuka pan okazji?


Wojciech Jaworski: Nie zamykam się jedynie na budownictwo mieszkaniowo – usługowe. Każdą ofertę analizuję jednakowo skrupulatnie. Staram się wybierać najciekawsze lokalizacje, dlatego szukam atrakcyjnych terenów także w innych miejscach jak Wrzeszcz, Jelitkowo, Brzeźno oraz poza Gdańskiem. Aktualnie pracuję nad projektami również w Sopocie.

Dlatego jako Intuo zdecydował się pan na nową inwestycję właśnie w centrum Wrzeszcza.


Wojciech Jaworski: Tak. Współczesny Wrzeszcz to już można powiedzieć nowoczesność. Niewiele już zostało zabytkowych zakątków i krajobraz zaczynają dominować drapacze chmur czy galerie handlowe. W branży nieruchomości wygląda to tak, że czasem wybieram atrakcyjny grunt i dążę do jego zakupu, mając w głowie super projekt do realizacji, a czasem po prostu dostosowuję projekt do miejsca, które „ma przyszłość”. W przypadku zaprojektowanego już biurowca przy Grunwaldzkiej 144 zadziałała ta druga opcja.

Zdobył pan dobrze rokujące miejsce i… co dalej?


Wojciech Jaworski: Miałem działkę i ostatecznie postanowiłem wpisać w nią nowoczesny i elegancki budynek usługowy. Na tę chwilę jestem gotowy do rozpoczęcia budowy. Obserwuję sytuację związaną z pandemią koronawirusa, ale mam nadzieję, że początek realizacji inwestycji nastąpi jeszcze w tym roku, ponieważ zamierzam przenieść tam także siedzibę Intuo.

Czy epidemia mocno dała w kość deweloperom?


Wojciech Jaworski: Jestem osobą, która lubi działać. Ostatnie dwa miesiące i przestój, który zaistniał, po prostu mnie wykończyły [śmiech]. Do czasu stopniowego odmrażania gospodarki byłem zmęczony czekaniem na powrót do tzw. normalności. W głowie miałem nowe pomysły
i ciekawe inwestycje, a tu związane ręce. Na szczęście wszystko już wraca do normy, więc liczę, że niedługo Intuo zacznie działać na pełnych obrotach. 

Intuo i cała branża.


Wojciech Jaworski.: Dokładnie. Nie wszystko jestem w stanie zrealizować we własnym zakresie, ale wychodzę z założenia, że niekiedy warto po prostu współdzielić sukces. Dlatego też często podejmuję współpracę z innymi wiodącymi w Trójmieście deweloperami. Mam nadzieję, że wkrótce pochwalimy się wspólnymi pomysłami i topowym projektem w pasie nadmorskim Gdańska.
Planujemy również budowę największego w Trójmieście parku biznesu, ale na szczegóły
za wcześnie.

Deweloperami i projektantami? Nie bez powodu o to pytam.


Wojciech Jaworski: Tak! Mam w tym obszarze swoich ulubieńców [śmiech]. Pracownia Luxury Design, którą prowadzi moja żona, Iwona Jaworska, weryfikuje nasze pomysły i projekty. 

Czyli żona patrzy panu na ręce?


Wojciech Jaworski: [śmiech] A dokładniej podejmuje analizy funkcjonalności, często opracowuje koncepcyjnie bryłę budynku, a kiedy ostatecznie decydujemy się na przystąpienie do inwestycji, zawsze wykonuje dogłębny projekt wnętrz z dopracowaniem najmniejszego szczegółu. Dzięki temu zyskuję czas na poszukiwanie nowej nieruchomości i planowanie kolejnej inwestycji, a żona, przejmując niejako projekt, zdaje mi relację z bieżących działań. 

Pan jest marzycielem, a małżonka mózgiem operacji. Czy pani widzi to podobnie?


Iwona Jaworska: Mąż ma poczucie estetyki i do tego lubi kreować, ale niekiedy nie są to racjonalne pomysły [śmiech]. Takie dyskusje zwykle kończy zdanie z ust Wojtka - „Działaj, w końcu znasz się na tym lepiej”. Mamy podobny odbiór otoczenia i w wielu sprawach się zgadzamy, więc mąż z pełną aprobatą przyjmuje moje finalne koncepcje.

Wojciech Jaworski: Odpuszczam, bo jestem już doświadczonym małżonkiem i wiem, że z kobietą nie wygram… [śmiech]. A projekty żony są doceniane i „nie obawiam się” o ich przyszłość.

To „docenienie” to pewnie wynik przemyślanej taktyki. Jaki jest pani przepis na sukces w designie?


Iwona Jaworska: Projektowanie to moja pasja i ogromna możliwość samorealizacji. Nie stosuję jednego uniwersalnego przepisu na wnętrze. Znakomicie poruszam się w każdym stylu. Zawsze punktem wyjścia dla mojej pracy jest potrzeba, z którą przyszedł klient. Wsłuchuję się uważnie w jego pomysł, a dopiero później wkraczam do działania. Prezentuję mu swój punkt widzenia, pokazuję możliwości, przedstawiam nietuzinkowe rozwiązania i pomagam dokonać wyboru.

I zawsze idzie gładko?


Iwona Jaworska: Oj, nie! Ale ja najbardziej lubię właśnie tych wymagających klientów. Chętnie podejmuję się trudnych projektów, to one najlepiej rozwijają moją kreatywność. Aktualnie pracuję nad aranżacją domu jednorodzinnego, w którym mogę zastosować takie właśnie odważne rozwiązania. 

Odważne to znaczy…?


Iwona Jaworska: Cała przestrzeń prywatna będzie otwarta. Będzie wanna wolnostojąca w części sypialnej, a nieopodal - imponująca garderoba. Taka aranżacja sypialni wręcz poraża swoją oryginalnością, a pomysł, aby w jednym pomieszczeniu połączyć sypialnię i łazienkę, jest w moim odczuciu fenomenalny. W końcu kto z nas ma w sobie tyle odwagi, by zdecydować się na takie połączenie? Tak było w tym przypadku. Zleceniodawcy w pełni i bez zawahania zaakceptowali moją wizję.

Gdzie pani szuka inspiracji?


Iwona Jaworska: Inspiruje mnie wszystko to, co nas otacza. Wiele pomysłów „przywożę” z podróży, ale niezmiennie najważniejsze są dla mnie detale. Myślę, że to właśnie one decydują o unikatowości każdej przestrzeni. 

Dbałość o detale wykończenia kontra inwestorski pragmatyzm… Jak udaje się wam skutecznie i zgodnie współpracować?


Wojciech Jaworski: Zawodowa współpraca z bliską osobą nie jest łatwa. Na szczęście my jesteśmy dość zgodni. Mówi się, że o gustach nie powinno się dyskutować, ale projektowanie i aranżacja wnętrz właśnie na tym polegają – na wymianie zdań i pomysłów, weryfikacji założeń opierających się głównie na naszych indywidualnych gustach. Oczywiście należy brać pod uwagę opłacalność i funkcjonalność każdego projektu, niemniej wygląd inwestycji i jej dopracowane detale mają dziś ogromne znaczenie.

Czyli rozmowa to klucz do sukcesu. A co, jeśli dojście do kompromisu zajmuje wieki?


Iwona Jaworska: Bywało i tak! Niektóre projekty za bardzo się przez to przedłużały. Dla przykładu - nie możemy dokończyć projektu własnego domu, ale tak to właśnie jest, że szewc bez butów chodzi. [śmiech]. Na szczęście w życiu zawodowym przez tych kilka lat dojrzeliśmy do pewnego podziału zadań. Wprowadziliśmy, nazwijmy to, samodyscyplinę. Najważniejsze, że nasi klienci są zadowoleni, a czas spędzony nad ich aranżacjami nie należy do straconych.