KSIĄŻKI 
OPANUJĄ GDAŃSK

 

W ostatni weekend marca odbędzie się 3. edycja Gdańskich Targów Książki. Spotkania autorskie z czołowymi polskimi i zagranicznymi pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty dla najmłodszych, wystawy i panele dyskusyjne - to wszystko czeka na miłośników książki w AmberExpo.


prestiz

Poprzednie dwie edycje udowodniły, że zainteresowanie literaturą w Gdańsku jest ogromne, a targi książki stanowią doskonałe uzupełnienie dla pozostałych wydarzeń literackich organizowanych w Trójmieście. Żeby sprostać rosnącym z roku na rok oczekiwaniom, w 2020 roku targi zostały przeniesione na AmberExpo. Oprócz typowych targów książki, równolegle odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Tematem poruszanym podczas debat będą m.in. wydarzenia, które odbiły się szerokim echem w mijającym roku, jak chociażby Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, a także Nagroda Literacka „Nike” dla Mariusza Szczygła.

Gościem Honorowym Gdańskich Targów Książki w 2020 roku będą Bałkany. Po północnoeuropejskiej, islandzkiej edycji zeszłorocznych targów przyszła kolej na słowiańskie południe. Region wieloetniczny, wielokulturowy i wielojęzyczny, pełen sprzeczności, wręcz oksymoroniczny, którego literatura staje się emisariuszem poglądów i idei jego mieszkańców, buduje mosty, znosi granice, rodzi się ponad konfliktami. Już pod koniec marca miłośnicy literatury bałkańskiej będą mieli okazję spotkać osobiście jej autorów, m.in. bardzo cenionego w Polsce, mieszkającego w Zagrzebiu bośniackiego pisarza i publicystę Miljenka Jergovicia. W Gdańsku nie zabraknie też odważnych głosów kobiecych – Vedrany Rudan z Chorwacji i Feridy Duraković z Bośni i Hercegowiny. Gośćmi Targów będą także poeci: Dejan Aleksić (Serbia), Darko Cvijetić (BiH), Balša Brković (Czarnogóra) oraz dramatopisarze: Tomislav Zajec i Ivor Martinić (Chorwacja).

Trzydniowe targi to pretekst do tego, aby porozmawiać o kulturze, która łączy, a nie dzieli, ma siłę oddziaływania pomimo różnic i barier. W dyskusji na temat wolności kultury ponad podziałami wezmą udział przedstawiciele środowisk naukowych i literackich. Nie uciekając od tematów ważnych, aktualnych i nierzadko trudnych, w programie targów znajdą się również wydarzenia poświęcone zmianom klimatycznym oraz dyskusje na temat świadomości i odpowiedzialności w myśl idei less waste.

 

113
02/2020

Mam poczucie, że klasa średnia i elity ludziom uboższym albo z gorszym wykształceniem częściej odbierają godność niż hiphopowcy używając określenia „pedalski” – mówi Piotr Witkowski, który dzięki roli rapera Chady w filmie „Proceder” trafił na listę najbardziej rozchwytywanych aktorów.