KOLOSY Z NOWĄ NAGRODĄ

 

Opowieści, wspomnienia, goście specjalni, wystawy oraz nowa nagroda -książkowy debiut roku - to wszystko czeka na miłośników podróży podczas XXII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze zostaną przyznane 13-15 marca.


prestiz

Kolosy to największe podróżnicze wydarzenie w Europie. W marcu 2020 roku Kapituła Kolosów przyzna nagrody w kategoriach „Podróże”, „Alpinizm”, „Żeglarstwo”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn”, a także Super Kolosa za całokształt dokonań, już po raz dwudziesty pierwszy. Dowiemy się też, kto zostanie zwycięzcą konkursu FotoGlob oraz nagród publiczności. Z kolei ci, którzy jeszcze nie skończyli 35. roku życia lub mają już za sobą 65. urodziny powinni natomiast zwrócić szczególną uwagę na Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Wiecznie Młodzi. Obie przyznawane są za najlepszy projekt wyprawy, która dopiero ma się odbyć. Stawką jest nie tylko prestiż i satysfakcja, ale też 15 tys. zł od prezydenta Gdyni na pomoc w realizacji wymarzonego przedsięwzięcia.

- Mamy w nagradzaniu doświadczenie i wiemy, jak oraz po co to robić. Gdy zaczynaliśmy, polskie środowisko podróżnicze dopiero zaczynało się organizować i brakowało mu wydarzenia, które wielorakim formom działalności eksploracyjnej przyznałoby należną rangę. Kolosy narodziły się z tego braku i z potrzeby jego wypełnienia - mówią zgodnie organizatorzy Kolosów.

Nowością tegorocznych Kolosów będzie zupełnie nowa nagroda. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły niedawno wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

Co czeka publiczność Kolosów? Będą wspomnienia, specjalni goście, którzy tworzyli wyjątkowy klimat imprezy przez ponad dwie dekady oraz okolicznościowa wystawa. W weekend zaprezentują się nominowani do nagród alpiniści, żeglarze i speleolodzy, zobaczymy też relacje z wypraw zakwalifikowanych do Kolosów w kategoriach „Podróże” i „Wyczyn roku” oraz pokazy specjalne.

21. edycja Kolosów i XXII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się 13-15 marca 2020 roku w Gdyni – w hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia statuetek, w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami i salon sprzętu outdoorowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się podczas Kolosów jest wolny.

 

113
02/2020

Mam poczucie, że klasa średnia i elity ludziom uboższym albo z gorszym wykształceniem częściej odbierają godność niż hiphopowcy używając określenia „pedalski” – mówi Piotr Witkowski, który dzięki roli rapera Chady w filmie „Proceder” trafił na listę najbardziej rozchwytywanych aktorów.