Z Taszkientu 
do Gdańska

Polskie Forum w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu założyła gdańska firma Profit4you. Ośrodek ma promować polską kulturę i stanowić centrum szkoleniowo - rekrutacyjne dla chętnych do pracy w Polsce.


prestiz

Forum ruszyło w maju 2019 roku. W jego otwarciu pomagała uzbecka Polonia.

– Widząc zainteresowanie Uzbeków polską tradycją i ich ogromną chęć wyjazdu z kraju bez perspektyw, w mojej głowie zrodził się pomysł na stworzenie miejsca, w którym mogliby rozwijać swoją ciekowość oraz uzyskać kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce – wyjaśnia Jarosław Hałabiś, prezes firmy Profit4you, specjalizującej się w outsourcing pracowników ze Wschodu i Azji Środkowej. – Z uwagi na profil działalności naszej firmy wiedziałem, że eksperci Profit4you będą w stanie realnie pomóc osobom chcącym znaleźć zatrudnienie w naszym kraju.

Śladami Anny German

Kraje Azji Środkowej dla wielu ludzi to enigmatyczny zakątek świata, który kojarzy się przede wszystkim z Jedwabnym Szlakiem i pięknymi krajobrazami. Kraje takie jak Uzbekistan, Tadżykistan czy Kazachstan nie tylko zachwycają niecodzienną, z perspektywy Europejczyków, architekturą i bogactwem barw, ale przede wszystkim życzliwymi, uśmiechniętymi ludźmi. Mieszkańcy tej części świata słyną z gościnności i serdeczności, a z uwagi na długą tradycję handlową związaną z Jedwabnym Szlakiem są również bardzo otwarci na wszystkich przyjezdnych. 

- Uzbekistan to miejsce niezwykle ciekawe, o czym miałem okazję przekonać się już podczas swojej pierwszej podróży do tego kraju. Wcześniej wiele czytałem o tamtejszej historii i tradycjach, ale dopiero po przyjeździe przekonałem się o jak wielu rzeczach milczą przewodniki. W Taszkiencie – stolicy kraju – mieszka bardzo liczna Polonia, która wkłada ogromny wysiłek w podtrzymywanie polskich tradycji. To bardzo zżyta społeczność i byłem niezwykle zaskoczony jak serdecznie mnie przywitano – mówi Jarosław Hałabiś. – Podczas licznych spotkań z przedstawicielami Polonii miałem okazję poznać Uzbekistan nie tylko z perspektywy Polaków tam żyjących, ale także od strony rodzimej uzbeckiej społeczności. Ku mojemu zaskoczeniu, szybko okazało się, że Uzbecy są bardzo otwarci i chętnie integrują się z naszymi rodakami. Są bardzo ciekawi polskiej kultury i często wspominają Annę German – dodaje Jarosław Hałabiś. 

Szybka integracja i adaptacja

Zainteresowanie mieszkańców Azji Środkowej naszym krajem nie tylko wynika z naturalnej ludzkiej ciekawości świata, ale również z chęci podjęcia pracy w Polsce. Sytuacja ekonomiczna panująca w tym regionie jest niezwykle trudna. Średnie wynagrodzenie w Uzbekistanie wynosi zaledwie około 100 - 150 USD,  a PKB per capita oscyluje w okolicach 1 500 USD,  dla porównania – PKB per capita w Polsce w 2019 wyniosło 13 811,66 USD, czyli ponad 9 razy więcej. Dlatego też dla wielu Uzbeków i Tadżyków emigracja zarobkowa i relokacja do Polski jest szansą na lepsze, godne życie. 

Napływ pracowników z tego regionu przyniesie także wiele korzyści przedsiębiorcom borykającym się z brakami kadrowymi. Uzbecy, Tadżycy i Kazachowie posługują się językiem rosyjskim, podobnie jak Ukraińcy i Białorusini, których również zatrudnia firma Profit4you. To oznacza, że proces adaptacji i integracji przechodzą szybko, a dzięki stałej opiece polsko- i rosyjskojęzycznego koordynatora komunikacja z bezpośrednim pracodawcą nie stanowi problemu. Ponadto wiążą się z pracodawcą na dłużej niż Ukraińcy i Białorusini, bo otrzymują zezwolenia na pracę na 3 lata. Warto również dodać, że cechuje ich wysoka motywacja i zapał do pracy. 

- Jak pokazuje historia, etos pracy jest głęboko zakorzeniony w ich kulturze, a sumienność i rzetelność są cechami narodowymi - mówi prezes Profit4you.

Polskie Forum w Taszkiencie ma pomóc Uzbekom w załatwieniu formalności związanych z zatrudnieniem, a także dać możliwość nauki języka polskiego i poznania kultury i tradycji polskiej. Z kolei w Polsce Profit4you otacza opieką nie tylko obcokrajowca, ale i wyręcza we wszystkich formalnościach jego pracodawcę - począwszy od legalizacji pobytu i pracy obcokrajowca po wszelkie kwestie kadrowo-płacowe oraz komunikacyjne.

 

PROFIT4YOU

Gdańsk, ul. Abrahama 1a  |  www.profit4you.pl

 

113
02/2020

Mam poczucie, że klasa średnia i elity ludziom uboższym albo z gorszym wykształceniem częściej odbierają godność niż hiphopowcy używając określenia „pedalski” – mówi Piotr Witkowski, który dzięki roli rapera Chady w filmie „Proceder” trafił na listę najbardziej rozchwytywanych aktorów.