Nakładki receptą 

na piękny uśmiech

Nowoczesny i bardzo dyskretny sposób na korektę wad zgryzu dostępny w gdyńskim Centrum Stomatologiczno-Implantologicznym Cadent. O innowacyjnej metodzie, której efektem jest uzyskanie harmonijnego, pełnego uśmiechu opowiedziała nam dr n. med. Marzena Biegańska-Rak, certyfikowany lekarz Invisalign. 


prestiz

Pionierskie leczenie przy pomocy przezroczystych nakładek Invisalign to pierwszy sposób korekty wad zgryzu bez przyklejanych do zębów metalowych elementów i nieestetycznych łuków. W trakcie leczenia stomatolog ma możliwość stałej kontroli postępów terapii. - Śledzimy zakres przemieszczenia się zębów wywołany działaniem nakładek, ale również kontrolujemy czas, w jakim następują zmiany - tłumaczy dr n. med. Marzena Biegańska-Rak, lekarz stomatolog.

Nowością jest również to, że oczekiwany efekt pacjent może zobaczyć jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. - Przed przystąpieniem do leczenia, wykonujemy jego wstępny plan oraz tzw. wirtualny set-up. Na nim cyfrowo ustawiamy zęby pacjenta w nowym położeniu, niwelując wadę zgryzu i jednocześnie tworząc harmonijny uśmiech. Następnie prezentujemy tę symulację leczonej osobie. To spora innowacja w porównaniu do wcześniej dostępnych metod – ocenia ekspert.

Możliwe jest także leczenie wyłącznie konkretnych zębów, a nie całego zgryzu. - Wtedy pozostałe zęby zostają zablokowane na swoich miejscach i w trakcie leczenia w ogóle nie zmieniamy ich położenia. Jest to szczególnie ważne, gdy pacjent posiada wszczepione wcześniej implanty protetyczne – podkreśla.

Dyskretna metoda 

Do zabiegu Invisalign kwalifikowani są pacjenci z problemami ortodontycznymi, takimi jak stłoczenia i rotacje zębów, tyłozgryzy czy wady doprzednie. Leczenie może być pomocne również przed planowanymi zabiegami protetycznymi. Wówczas zęby ustawiane są w prawidłowym położeniu jeszcze przed wykonaniem koron, mostów protetycznych lub implantów.

Metoda Invisalign polega na nałożeniu na zęby przezroczystych nakładek tzw. alignerów. Proces leczenia rozpoczyna się od konsultacji, podczas której wykonywany jest wstępny skan jamy ustnej przy pomocy skanera wewnątrzustnego. - Na takiej wizycie rozmawiamy z pacjentem na temat jego oczekiwań oraz możliwości leczenia metodą nakładkową. Następnie dokonuje się tzw. analizy cefalometrycznej, czyli na podstawie zdjęć RTG ocenia się, jak skomplikowana jest wada zgryzu. Należy przyjrzeć się również profilowi twarzy pacjenta oraz ocenić zdjęcia trójwymiarowe (tzw. zdjęcia 3D) pod kątem ilości i jakości kości wokół zębów. Później jest czas na sporządzenie wstępnego planu leczenia i wirtualnego set-upu – wymienia stomatolog. 

Po akceptacji planu leczenia, klinika Cadent zamawia dla pacjenta indywidualny zestaw alignerów, czyli nakładek. Pacjent nosi je przez 24 godziny na dobę, ściągając jedynie do jedzenia i mycia zębów. Zestaw wymieniany jest na nowy co dwa tygodnie. Prowadzi to do stopniowego przesuwania się zębów w ich prawidłowe położenie. - Czas całkowitego leczenia jest zróżnicowany i zależy głównie od nasilenia wady zgryzu, a co za tym idzie ilości nakładek w zestawie. Duży wpływ na postęp terapii ma także sumienność i determinacja pacjenta, a zatem to, czy pamięta o codziennym noszeniu zestawu. Podczas leczenia konieczne są także regularne wizyty w gabinecie. Kontrola przeprowadzana jest z reguły co sześć tygodni - podkreśla lekarz.

Cel: pełny uśmiech

Leczenie przy pomocy nakładek Invisalign to obecnie najbardziej innowacyjna metoda korekty wad zgryzu. Ze względu na niemalże całkowitą niewidoczność, pozwala na dyskretne i efektywne leczenie pacjentów praktycznie w każdym wieku. - Piękne i zdrowe zęby pragnie mieć coraz większa liczba osób, ale coraz częściej nie chcą oni ingerencji nieestetycznych, metalowych aparatów. Właśnie z myślą o nich wprowadziliśmy do oferty kliniki Cadent tę innowacyjną metodę. Teraz każdy będzie mógł się cieszyć pełnym i zdrowym uśmiechem – kończy dr n. med. Marzena Biegańska-Rak.

 

 

CADENT

Gdynia, ul. Parkowa 6/1E  | tel.: 501 768 995  |  Gdynia, ul. ul. Myśliwska 4U/1  |  tel.: 508 144 509  |  Gdynia, ul. S. Filipkowskiego 3/U2  |  tel.: (58) 713 35 73
www.cadent.pl