MĄDRE INWESTOWANIE

W NIERUCHOMOŚCI NA WYNAJEM

Odliczenie podatku VAT od zakupionej nieruchomości przysługuje nie tylko przedsiębiorcom, ale także osobom fizycznym. Inwestowanie w apartamenty objęte 23% VAT niesie za sobą wymierne korzyści, a co więcej, w Gdańsku istnieją projekty budowlane dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą związaną z wynajmem. Dobrym przykładem jest powstający tuż nad Motławą apartamentowiec Chlebova.


prestiz

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że apartamenty posiadające formę prawną lokali użytkowych są świetnym produktem inwestycyjnym. Decydując się na taki zakup, możemy bowiem liczyć na całkowity zwrot podatku VAT, który w tym wypadku wyniesie 23% zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i prowadzących działalność gospodarczą. Dodatkowym atutem jest fakt, że kosztem będzie również wykończenie, wyposażenie a także utrzymanie apartamentu. 

LOKALE UŻYTKOWE A CONDO HOTELE

Inwestowanie w apartamenty pod wynajem jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym, niż ma to miejsce w przypadku apartamentów w condo hotelach, które paradoksalnie, zyskują coraz większą popularność. 

- Inwestując w lokal użytkowy w budynku apartamentowym uniezależniamy się od operatora condo hotelu i od obowiązków przez niego narzucanych. Często dużym ukrytym kosztem takiej inwestycji są wydatki niezbędne do wyposażenia pokoju hotelowego w standardzie trzech lub czterech gwiazdek, które nie są ujęte w cenie sprzedaży pokoju. Dużym problemem jest również to, że do zakupu lokalu condo namawiani są inwestorzy niemający rozeznania w niuansach umowy condo i czyhających w niej kruczków prawnych – mówi Agnieszka Panasewicz, Manager ds. Zarządzania apartamentami, INA Management.

Nic więc dziwnego, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej tego typu inwestycji. Tendencję tę możemy zaobserwować również w Trójmieście. Gdańsk regularnie wymieniany jest w grupie topowych destynacji z najlepszą perspektywą wzrostu popularności. Spójna promocja miasta adresowana jest do ludzi ciekawych świata, którzy widzieli już takie miasta jak Wenecja, Paryż czy Rzym i pragną odkrywać całkowicie nowe miejsca. Wszystko to sprawia, że turystycznemu potencjałowi towarzyszą projekty deweloperskie oferujące lokale przeznaczone do krótkoterminowego najmu.

CHLEBOVA APARTAMENTY W GDAŃSKU

Tego typu lokale posiada w sprzedaży doświadczony deweloper NDI Development w powstającej właśnie inwestycji Chlebova. Będzie to kameralny obiekt, którego nazwa nawiązuje do historycznej fabryki chleba – Germania Brotfabrik, która zlokalizowana była właśnie w tym miejscu. Deweloper, planując inwestycję, miał na uwadze odpowiedzialne podejście do nabywców nieruchomości i zdecydował się wydzielić dwie strefy - przeznaczoną na najem oraz mieszkalną. Pozwoli to stworzyć w jednym obiekcie harmonijnie istniejące strefy o różnych funkcjach. 

Wszyscy mieszkańcy obiektu będą mogli korzystać z przygotowanych w budynku stref fitness, business lounge czy tarasu wypoczynkowego. Obiekt cechować będzie wyszukany styl zabudowy, wystrój wnętrz nawiązujący do historii Germania Brotfabrik oraz dostępna na miejscu infrastruktura usługowa. Prestiżowa lokalizacja przy samej Motławie sprawi, że miejsce to będzie chętnie odwiedzane przez turystów. W lobby Chlebovej zaplanowana jest recepcja podnosząca komfort każdego z użytkowników obiektu. Mieszkańcy z pewnością docenią możliwość odbierania przesyłek u recepcjonisty czy przekazywania kluczy członkom rodziny, a dla klientów lokali wynajmowanych rozwiązanie to zapewni pełną obsługę w standardzie hotelowym.

- Apartamenty inwestycyjne stają się coraz bardziej popularną formą lokowania środków oraz inwestowania kapitału. Zysk z powyższej inwestycji przy powierzeniu nam zarządzania szacujemy na ok. 6 %. Jest to realna stopa zwrotu po odliczeniu wszystkich kosztów. Niebawem przekonamy się, że pierwsze miejsce na rynku wynajmu zajmą aparthotele w najlepszych lokalizacjach i ze wszystkimi udogodnieniami typowymi dla hoteli – dodaje Agnieszka Panasewicz.

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdzie się 163 apartamentów o powierzchni od 26 do 150 m2. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. Planowane są w nich punkty gastronomiczne. Planowany termin oddania apartamentów do użytku to pierwsza połowa 2021 roku.

 

111
12/2019

Politycznie anarcho - konserwatysta, a do tego zwolennik opozycji i kryptopisowiec.