BIUROWIEC FORMAT 

Z KAMIENIEM WĘGIELNYM

 

Po Alchemii w Oliwie i Officynie we Wrzeszczu, przyszedł czas na kolejną inwestycję Torusa. Biurowiec o nazwie Format powstanie na ul. Droszyńskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Gdańsk Oliwa. Niedawno, bo 18 listopada wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Całość ma być gotowa w połowie 2021 roku.


prestiz

Deweloper Torus, który stoi m.in. za budową kompleksu biurowego Alchemia w Gdańsku Oliwie, ogłosił rozpoczęcie kolejnej inwestycji. Biurowiec o nazwie Format powstanie w przeciągu dwóch lat przy ul. Droszyńskiego w Oliwie i wniesie na rynek ok. 15,7 tys. m kw. powierzchni najmu.

– Kilkanaście lat temu, kilkaset metrów od miejsca, w którym powstaje dzisiaj Format, rozpoczynaliśmy budowę Arkońska Business Park, pierwszego parku biurowego w Gdańsku. Od tamtego czasu rynek biurowy w Trójmieście znacznie się zmienił i rozwinął, ale my wracamy do dzielnicy Przymorze Małe z kolejną ciekawą inwestycją - mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. - Co istotne, po raz kolejny ożywiamy postindustrialny teren, który był praktycznie wyłączony z użytku miejskiego, wprowadzając na nim nową funkcję. Nasze inwestycje nie bez przyczyny lokalizujemy wzdłuż głównej osi komunikacyjnej Trójmiasta wyznaczonej przez Szybką Kolej Miejską. Wierzymy, że jest to optymalne rozwiązanie, pozwala w pełni wykorzystać potencjał komunikacji miejskiej, czasami wprowadzić też dodatkowe usprawnienia podnoszące komfort i bezpieczeństwo. Jest to też zbieżne z polityką Gdańska - budowy miasta kompaktowego, do środka – dodaje.

Biurowiec Format będzie posiadać dwie kondygnacje podziemne oraz pięć nadziemnych. Na poziomie 0 zlokalizowane będą niewielkie lokale handlowe i biurowe, z kolei na poziomach -2 i -1 znajdzie się prawie 400 miejsc parkingowych dla samochodów oraz strefy dla rowerzystów, w tym stojaki na rowery, toalety, prysznice i szafki. Budynek posiadać będzie dwa pionowe rdzenie komunikacyjne (każdy z klatkami ewakuacyjnymi, windami oraz strefą sanitarną dla najemców, w tym osób niepełnosprawnych). 

Biurowiec będzie miał blisko 19 metrów wysokości, co sprawia, że nie zaburzy okolicznej zabudowy. Fasada budynku, zaprojektowanego przez pracownię APA Wojciechowski Trójmiasto, będzie w większości przeszklona (z otwieranymi oknami), a nieprzezroczyste elementy pokryte będą cegłą klinkierową. Łączna powierzchnia najmu budynku wyniesie ok. 15,725 tys. m kw. – po około 2,8 tys. metrów na piętro. Ta inwestycja stwarza też szersze perspektywy na zagospodarowanie tego terenu. W jej ramach możliwe jest wprowadzenie usprawnień komunikacyjnych, które służyć będą nie tylko pracownikom biurowca, ale także okolicznym mieszkańcom. Ponadto Torus przymierza się do budowy boisk sportowych, które planowo powstaną na terenie inwestycji.

Format to kolejna inwestycja firmy Torus, która wprowadziła na trójmiejski rynek biurowy już ponad 160 tys. m kw. powierzchni najmu. Równolegle firma realizuje budowę II etapu Officyny w Gdańsku Wrzeszczu (7,3 tys. m kw.) i przygotowuje kolejne inwestycje.