Czy zastanawiałeś się kiedyś czym właściwie jest implant? Kiedy implanty są wskazane? Czy są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego? Skąd czerpać rzetelne informacje na temat takiego leczenia?

Implant to w skrócie mała, tytanowa śruba, zastępująca korzeń naturalnego zęba. Do implantu przykręcana jest korona lub most. Dzięki temu zastępujemy zęby, których do pięknego uśmiechu i prawidłowej funkcji żucia brakuje. 

Wskazaniem do implantacji jest brak zęba lub konieczność usunięcia jednego z zębów, nie licząc ósemek, czyli zębów mądrości. Braki międzyzębowe prowadzą do przesuwania się zębów w łuku i wysuwania zęba przeciwstawnego do luki. Jest to spowodowane stale działającymi siłami żucia oraz próbą zrównoważenia ich przez nasz organizm. Niestety, prowadzi to nie tylko do wykrzywiania się zębów, ale również do przeciążeń. Przeciążenia obecne na zębach mogą prowadzić do ich ścierania się, kruszenia, a w niektórych sytuacjach nawet do uporczywych bólów głowy. 

U osób bezzębnych leczenie implantologiczne często odbudowuje utraconą zdolność żucia. Dzieje się tak dzięki zwiększeniu stabilizacji ruchomych protez lub, kiedy tylko jest to możliwe, dzięki wykonaniu „zębów na stałe” - przykręcanego do implantów mostu, bez możliwości zdejmowania go przez pacjenta. Przy takim leczeniu wcale nie trzeba uzupełniać wszystkich korzeni zębów. Możliwym często rozwiązaniem jest wszczepienie czterech implantów i odbudowa pełnego łuku zębowego na stałe. Takie rozwiązanie nie tylko bardzo zmniejsza koszty leczenia implantologicznego, ale również pomaga pacjentom w sytuacjach bardzo trudnych do odbudowy, ze względu na małą ilość kości.

Większość chorób ogólnoustrojowych, w tym uregulowane nadciśnienie czy cukrzyca, nie stanowią przeciwwskazania do leczenia implantologicznego. Zawsze jednak wskazane jest wykonanie aktualnych, podstawowych badań krwi, poziomu witaminy D czy cholesterolu, które mówią nam o ogólnej zdolności organizmu do gojenia się i pomagają nam podjąć najlepsze dla Pacjentów decyzje. Szczególną uwagę należy zachować przy leczeniu Pacjentów z historią chorób nowotworowych, jednak nie wyklucza to wykonania uzupełnień na implantach. Również w takich sytuacjach jesteśmy w stanie pomóc.

Prawidłowe leczenie implantologiczne wymaga dużej wiedzy, zwłaszcza w skomplikowanych przypadkach. Należy do nich zwłaszcza leczenie estetyczne (w okolicy zębów przednich) oraz leczenie pacjentów bezzębnych lub tracących zęby. Zwłaszcza wtedy niezwykle istotne jest prawidłowe pozycjonowanie implantów tak, aby rezultat końcowy był nie do odróżnienia od naturalnych zębów, a implant z koroną czy mostem służył przez lata. 

Korzystamy z najbardziej aktualnych metod leczenia - oferujemy naszym Pacjentom zabiegi w nawigacji komputerowej. Zaplanowana przez nas pozycja implantu jest wdrażana w rzeczywistość z największą możliwą precyzją, przy użyciu szablonów chirurgicznych. Szablony takie projektowane są indywidualnie dla każdego zęba, a następnie drukowane na drukarce 3D z żywicy z atestem medycznym, bezpiecznej dla naszych tkanek. To nie wszystko. Nasi Pacjenci korzystają również z wielu lat doświadczenia chirurgicznego oraz protetycznego naszych lekarzy. Nasz zespół bezustannie kształci się, aby służyć aktualną wiedzą i zapewniać naszym Pacjentom leczenie na najwyższym poziomie.

W SmileClinic Advanced Implant Center Chmielewski i Karczewska staramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania nurtujące naszych Pacjentów. Zapraszamy serdecznie na konsultację!

 

SmileClinic Klinika Stomatologii Estetycznej i Implantologii 

Gdańsk, ul. Szymanowskiego 2. Tel: 58 521 93 93 

www.smileclinic.pl