Tydzień Austriacki w GTS

 

Na początku grudnia Gdański Teatr Szekspirowski przygotował kolejną odsłonę cyklu „Teatry Europy i Świata”. Kolejny z tygodni narodowych przeniesie nas do Austrii.


prestiz

Przełom listopada i grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim upłynie pod znakiem kultury i sztuki Austrii, której twórczość poznamy teatralnie, muzycznie, literacko i filmowo. W bogatym programie znajdą się spektakle dramatyczne, taneczne i operowe, performatywne czytania dramatów, a także koncert, wystawa fotografii Graz Selection III, przegląd filmów, spotkania z literaturą i wykłady. Jednym z głównych bohaterów tygodnia będzie Thomas Bernhard - poświęcone mu będą dwa spektakle, spotkanie literackie i czytanie performatywne. Do Gdańska przyjadą dwa polskie i dwa austriackie spektakle. "Siłę przyzwyczajenia" w reż. André Hübnera-Ochodlo (29.11), wystawioną w Teatrze Atelier w Sopocie, trójmiejska publiczność miała okazję poznać. Największą gwiazdą tygodnia będzie spektakl Katarzyny Kalwat "Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady" (4.12) z TR Warszawa poświęcony masakrze dwustu żydowskich przymusowych robotników w austriackim Rechnitz w 1945 roku. Z Austrii przyjedzie monodram "Mróz" w wykonaniu Andreasa Pattona (1.12) i taneczna formacja Liquid Loft ze spektaklem "Models of Reality" (7.12). Ponadto zagra duet jazzowy Klaus Paier i Asja Valčić (30.11) oraz można wziąć udział w spotkaniu poświęconym austriackim winom (także 30.11). 

Tydzień Austriacki odbędzie się w dniach 29 listopada - 7 grudnia 2019 roku w ramach cyklu Teatry Europy i Świata, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.