KOMBI I KRYSTYNA STAŃKO 

DLA HOSPICJÓW

12 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbył się koncert z cyklu „Głosy dla Hospicjów”. Muzycznymi gwiazdami wieczoru byli Krystyna Stańko Quintet oraz zespół KOMBI ze Sławomirem Łosowskim na czele. Charytatywny wieczór pełen dodatkowych atrakcji pozwolił zebrać 45 000 zł.


prestiz

Każdego roku na początku października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Z tej okazji w wielu miastach Polski organizowane są specjalne koncerty charytatywne pod nazwą „Głosy dla hospicjum”. Dotychczas w ramach cyklu zaśpiewali m.in.: Grzegorza Turnaua, Renaty Przemyk, Justyny Steczkowskiej, Krystyny Jandy, Kayah czy Zakopower. Tym razem na scenie wystąpił legendarny zespół KOMBI ze Sławomirem Łosowskim na czele oraz Krystyna Stańko Quintet. Koncert poprowadzili dziennikarze Radia Gdańsk: Magda Szpiner i Robert Silski. W przerwie goście mogli skorzystać z poczęstunku, wrzucić datek do skarbonki wolontariuszy, wziąć udział w zabawie fantowej, a także aukcji charytatywnej. Występ zespołu KOMBI dopełniło uroczyste wręczenie liderowi grupy Sławomirowi Łosowskiemu Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, z okazji 50-lecia pracy artystycznej. W ramach wydarzenia pojawił się również wyjątkowy prezent: historyczne zdjęcie Gdańska z 1968 roku autorstwa Zbigniewa Kosycarza przekazane przez Macieja Kosycarza.

W ramach wydarzenia udało się zebrać 45 000 zł. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. To inicjatywa, która dopełni wszechstronne wsparcie udzielane przez Fundację Hospicyjną chorym, osobom niesamodzielnym i ich opiekunom. Według założeń ośrodek każdego dnia ma udzielać pomocy 90 rodzinom. 

Tegoroczny koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej otworzył kolejną kampanię społeczną pod hasłem „Ważni-niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj”, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę opiekunów rodzinnych, opiekujących się bliskimi w domach oraz potrzebę wspierania dzieci, które straciły kogoś z najbliższych. Kampania będzie przypominać, że „dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”, a także o istniejącym portalu wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie www.tumbopomaga.pl