Hevelka na stadionie

Tysiące gości, 20 wystawców i ponad 100 rodzajów piwa, w tym te w premierowych odsłonach. Tak w skrócie można podsumować pierwszą jesienną edycję Hevelki. Największa impreza browarów kraftowych w północnej Polsce, odbyła się w dniach 18 i 19 października  w zupełnie nowej lokalizacji - na Stadionie Energa Gdańsk.


prestiz

Hevelka swoją nazwą nawiązuje do Jana Heweliusza - znanego gdańskiego astronoma i czego wielu nie wie - browarnika. Przez dwa dni uczestnicy mieli okazję poznać tajniki warzenia piwa, odkryć nowe smaki i co najważniejsze doświadczyć wspaniałej atmosfery tego festiwalu.

W tym roku w Hevelce udział wzięło 20 wystawców, którzy zaoferowali ponad 100 rodzajów piwa, w tym wiele nowych - ciemnych, jasnych, mocnych, owocowych czy leżakowanych, a także kilkanaście foodtrucków z urozmaiconym jedzeniem. Wśród znanych kraftowych browarów znaleźli się: Browar Brodacz, Stary Browar Kościerzyna, H-O-P-I-T-O, AleBrowar, Brokreacja, Inne Beczki Ales & Lagers, Funky Fluid, Olimp Browar Rzemieślniczy z Torunia, Piwowarownia, Rockmill, Browar Stu Mostów, Dziki Wschód, Pinta, Browar Absztyfikant, Browar Czarna Owca oraz Perun. Jak przystało na festiwal, serwowane browary były bardzo różnorodne - od klasycznych IP, po tropikalne APY, gose z marakują, New England z żelkami haribo, po IPY o smaku pierogów jagodowych. Piwa można było testować w wersjach: 100 ml, 300 ml i 500 ml.

Jesienna Hevelka przyniosła też za sobą wiele zmian. Tą najważniejszą była zmiana lokalizacji. Do tej pory festiwal odbywał się w Centrum Stocznia Gdańska, a teraz po raz pierwszy został przeniesiony na Stadion Energa Gdańsk. Wszystko ze względu na większą przestrzeń i aż 2 tysiące miejsc siedzących. Oprócz tego, w przeciwieństwie do poprzednich edycji, obowiązywał darmowy wstęp. Zmienił się też system płatności, z banknotów przerzucono się na żetony, co zaowocowało znacznie mniejszymi kolejkami przy wydawaniu piw. Kolejna edycja już za rok!