BIBLIOTECZKA PRESTIŻU 

Coraz krótsze, jesienne dni to dobry czas, by zaszyć się w domowym zaciszu z dobrą książką. Zebraliśmy dla was kilka ciekawych propozycji na długie wieczory. W listopadowym zestawieniu prestiżowej biblioteczki znajdziecie m.in. #Erę Tindera, erotyk, który próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy pod sztandarem tinderowej rozpusty jest szansa na znalezienie wartościowej relacji? Nie zabrakło też dobrych propozycji historycznych i kryminalnych, które rozgrywają się na terenie Trójmiasta. Zachęcamy do lektury!

Wedding Planner na Starcie

Autor: Iwona Przybojewska

Jak działać, by odnieść sukces i znaleźć się w czołówce najlepszych organizatorów wesel i eventów? Odpowiedź znajdziecie w książce „Wedding Planner na Starcie”. To 17 rozdziałów, w których autorka zdradza przepis m.in. na to, jak łączyć ten zawód z etatem, studiami czy macierzyństwem, w co zainwestować na początku drogi, gdzie szukać i jak weryfikować odpowiednich podwykonawców oraz jak wyceniać swoje usługi. 4 wywiady, z których dowiecie się, jak wyglądają kulisy życia i pracy Wedding Plannera, jak zdobyć pierwszych klientów, gdzie się reklamować i jak odnieść sukces w zawodzie, który nie jest jeszcze bardzo popularny w Polsce. Tipy i ćwiczenia, które pomogą Ci lepiej zorganizować swoją pracę, napisać biznesplan oraz podpowiedzą, gdzie zdobyć doświadczenie i jakie umiejętności posiąść, by być skuteczną w branży. Do dzieła!

 

Kortyzol

Autor: Przemysław Gulda

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ta książka to osobista opowieść o doświadczeniu męskiej depresji. Na poziomie narracyjnym mamy tu historię dwóch rozstań i jednego kryzysu. Reszta to próby radzenia sobie z sytuacją krytyczną i szukanie sposobów, by uciec przed dojmującą rozpaczą. Niekiedy ratunkiem okazuje się praca, czasem pomaga zapis doświadczeń czy też daleki wyjazd, ale najczęściej - rozmowy z przyjaciółmi. Wciąż jednak pozostaje świadomość winy i pustka połączona z utratą poczucia własnej wartości. Mężczyźni bardzo często próbują realizować kulturowy ideał silnego, radzącego sobie w każdej sytuacji samca alfa, dlatego wstydzą się swoich emocji, a kiedy nie mogą sobie z nimi poradzić, ukrywają to i udają, że nic się nie stało. Ta książka próbuje uciec od owego stereotypu, pokazując, że nie wszyscy muszą zawsze umieć zapanować nad własnym życiem i w momentach kryzysowych nie powinno się - a może wręcz nie wolno - uciekać przed prawdą.

 

Miasta skoszarowane

Autor: Jan Daniluk

Wydawnictwo: Muzeum Gdańska

Jak wyglądał Gdańsk i Sopot w czasie II wojny światowej? Co miało wpływ na życie codzienne i gospodarcze?  Historyk Jan Daniluk przedstawił ten temat z nowej perspektywy, a mianowicie żołnierzy Wehrmachtu, którzy stacjonowali w garnizonie wojskowym. Omówione zostały nie tylko działania zbrojne, bombardowania oraz geneza i rozwój  garnizonu wojskowego, ale także m. in. jego wpływ na życie gospodarcze miasta czy codzienne jego mieszkańców. Ponieważ wojsko wpływało na praktycznie wszystkie sfery życia i funkcjonowania miast,  dla szerszego kontekstu przedstawiono w publikacji m. in. po raz pierwszy plan tzw. Wielkiego Gdańska (z 1942 r.), liczbę jego mieszkańców w latach wojny czy zmiany w krajobrazie Sopotu. Książka będzie z pewnością ciekawą lekturą zarówno dla zawodowych historyków, jak i miłośników historii. Zawiera bogatą ikonografię pochodzącą z kraju i z zagranicy, z instytucji publicznych, jak i zbiorów prywatnych, w tym także niepublikowane do tej pory materiały.

 

Historia Gdańskich Dzielnic t. II

Autor: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska

Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Drugi tom cyklu (pierwszy poświęcony był dzielnicy Chełm) stanowi kompendium wiedzy na temat Starego Przedmieścia. Publikacja liczy 550 stron, na których znalazło się 180 ilustracji i 23 artykuły przygotowane przez interdyscyplinarny zespół badaczy: historyków, historyków sztuki, archeologów, konserwatorów oraz muzealników. Teksty, które trafiły do wydawnictwa, obejmują wybrane zagadnienia od średniowiecza aż po lata 70. XX w. W książce poruszone zostały m.in. takie tematy, jak zmiany w przestrzeni Starego Przedmieścia od późnego średniowiecza do początku XIX wieku, wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w klasztorze i kościele franciszkańskim na Starym Przedmieściu, i polska społeczność na Starym Przedmieściu w latach międzywojennych.

 

#EraTindera

Autor: Jakub Przytarski

Wydawnictwo: Novae Res

Propozycja Gdańszczanina Jakuba Przytarskiego to erotyk pisany przez mężczyznę, czyli wciąż rzadkość. Nie jest to jednak kolejna cukierkowa historia miłosna. To brutalne rozliczenie hedonistycznego pokolenia instant, które gdzieś w odmętach wirtualnej rzeczywistości zagubiło sens nawiązywania trwałych relacji z drugim człowiekiem. Ona jest 23-letnią studentką, która próbuje zagoić rany po ostatnim nieudanym związku. On jest 28-letnim mężczyzną, który od lat jest zamknięty emocjonalnie dla nowo poznanych kobiet. Czy pod sztandarem tinderowej rozpusty i instagramowej atencji jest szansa na znalezienie wartościowej relacji, która nie będzie oparta wyłącznie na powierzchownych uczuciach, tak powszechnych w dobie portali randkowych? Odpowiedź nie jest tak banalna, jak myślisz.

 

Bez rozgrzeszenia

Autor: Mariusz W. Kliszewski

Wydawnictwo: Novae Res

Mariusz W. Kliszewski to rodowity Kartuzjanin oraz wieloletni gdański nauczyciel historii, który w tym roku wydał swoją debiutancką powieść - „Bez rozgrzeszenia”. Jest rok 1626. Konrad Machola, syn możnego szlachcica, by nie zostać wydziedziczonym za dawne występki, trafia z woli swego ojca do klasztoru kartuzów nieopodal Gdańska. Przyrzeka sobie, że po służbie wróci prosić ojca Luizy - kupca gdańskiego i zaciekłego wroga Macholów - o jej rękę. Tymczasem czeka go pół roku pracy dla milczących mnichów w wypełnionej spokojem i modlitwą kartuzji. Niespodziewanie monotonię dni odmierzanych dźwiękiem dzwonu zakłócają wizyta dziwnych pielgrzymów oraz tajemnicza śmierć jednego z gości. Konrad otrzymuje od przeora klasztoru zadanie przesłuchania podejrzanych. Dowody prowadzą donikąd i gdy wydaje się, że znalezienie winnego zabójstwa jest niemożliwe, młodzieniec niespodziewanie odkrywa coś, co stanowi przełom w sprawie.

 

Ucieczka na Seszele

Autor: Pirs Leon

Wydawnictwo: Marasimsim

Ile trzeba przeżyć prawdziwych przygód i ilu historii trzeba być świadkiem, aby móc stworzyć tak wciągającą fikcję? Ale czy "Ucieczka na Seszele" to rzeczywiście tylko fikcja? Wielu z nas czuje się czasem bezsilnymi i osaczonymi we współczesnym świecie. Ale jaką podjąć akcję w momencie zagrożenia najbliższej rodziny? Już sam tytuł sugeruje, że Seszele staną się nie tylko celem podróży, ale i kierunkiem jakiejś ucieczki. Jednak autor opisuje nie tylko Seszele, bo akcja powieści jest osadzona w głównej mierze również w Polsce, dokładnie w Trójmieście, zwłaszcza w Gdańsku, ale i w Warszawie, gdzie główny bohater - Paweł Adamski - mieszka i pracuje. W powietrzu wiszą zmiany, które realnie dotkną naszą planetę i całe społeczeństwa. Ta książka to nie tylko doskonała powieść sensacyjna, ale i intrygująca obserwacja naszej cywilizacji, pobudzająca do głębszej refleksji.

 

Menel

Autor: Włodzimierz Zaczek

Wydawnictwo: Bernardinum

Menel to kolejna propozycja trójmiejskiego autora, który wnikliwie podchodzi do tytułowego zagadnienia. Tak naprawdę nikt nie wie, ilu ich w Polsce jest. Może pięćdziesiąt, może sto tysięcy, a może jeszcze więcej. Spotkać ich można w prawie każdym mieście i w niektórych wsiach. Zamieszkują w zsypach na śmieci, kanałach grzewczych lub różnego rodzaju ruderach. Ich cechą wspólną jest wykluczenie. Nie są chlubą narodu, ale nie są też zakałą społeczeństwa. Tworzą swój własny świat – bez podatków, które należałoby płacić, bez przepisów, których trzeba by przestrzegać i bez instytucji, z którymi należałoby się liczyć. Niewielu interesuje się ich historią, często tragiczną i naznaczoną cierpieniem. Tymczasem wśród tych oblepionych brudem i nierzadko cuchnących alkoholem ludzi trafiają się jednostki wybitne, wykształcone, wartościowe i wrażliwe. Z całą pewnością niezasługujące na pogardę. Czasami warto z nimi porozmawiać, spróbować zrozumieć i pomóc, bo nigdy nie wiemy, czy kiedyś nie zasilimy ich grona.

 

110
11/2019

Chwilę przed wywiadem usiedliśmy 140 metrów nad ziemią i zachwycaliśmy się widokiem na spokojne, skąpane w słońcu morze.