WEEKEND Z DESIGNEM

Trzy dni inspirujących wydarzeń, kreatywnych warsztatów, fascynujących wykładów i wyjątkowych atrakcji - tak wyglądał tegoroczny Weekend z Designem organizowany przez Galerię  City Meble. Gośćmi honorowymi byli: Oskar Zięta, wielokrotnie nagradzany założyciel Zieta Prozessdesign oraz Marta Czerkies, ceniona  architektka wnętrz.


prestiz

Weekend z Designem już na stałe wpisał się w kalendarz trójmiejskich imprez. W dniach 25–27 października w galerii City Meble nie zabrakło dobrego designu, wystaw, spotkań z architektami i projektantami oraz kreatywnych warsztatów.

NAJLŻEJSZE NA ŚWIECIE

Gościem honorowym pierwszego dnia był wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie Oskar Zięta – założyciel i dyrektor generalny Zieta Prozessdesign. Swoje projekty, które nazwał „meblami przyszłości”, trafiły do wielu prestiżowych kolekcji, w tym Centre Pompidou w Paryżu, Pinakothek der Moderne w Monachium, Zurich Design Museum i Baden State Museum w Karlsruhe. Podczas Weekendu z Designem można było obejrzeć fascynującą wystawę jego prac oraz wysłuchać wykładu „Think big, be stupid”, w którym architekt opowiadał m.in. o swoich polskich i światowych realizacjach, ekspansji wolumetrycznej, czy technologii FiDU, która wykorzystuje powietrze do formowania metalu. Właśnie dzięki niej Zieta Prozessdesgin zaprojektowało Ultraleggerę, czyli najlżejsze w historii designu krzesło na świecie.

- Po wielu latach pracy, udało nam się stworzyć prototyp, który waży 1600-1650 g i już jest lżejszy od klasycznego konceptu Gio Ponti’ego o nazwie Superleggera, którego waga wynosiła 1700 g - tłumaczył Oskar Zięta. - Zaprojektowanie krzesła ważącego mniej niż 2000 g, to trochę jak biegać poniżej 10 sekund na dystans 100 m, gdzie granicę przekracza już tylko kilku. Ultraleggera to bardzo ważny projekt zarówno dla nas, jak i światowego designu, bo to nowe najlżejsze krzesło na świecie produkowane seryjnie - podsumowuje założyciel Zieta Prozessdesign.

ZAPROJEKTUJ MIESZKANIE

Natomiast w sobotę swoją wiedzą podzieliła się Marta Czerkies, architektka wnętrz oraz prowadząca program „Kupione i co dalej” w Domo +. Na wieczornym wykładzie projektantka opowiedziała, jak urządzić mieszkanie kupione w stanie deweloperskim oraz pokazała krok po kroku, jak zaplanować i zrealizować tego typu projekt. Kupno mieszkania w stanie deweloperskim daje właścicielom wiele możliwości własnej aranżacji wnętrz. Można dość łatwo zmienić układ, a nawet funkcje pomieszczeń i wszystko urządzić po swojemu. Nie trzeba mozolnie skuwać starych kafelków ani zrywać tapet po poprzednich lokatorach. Z drugiej strony wiele rzeczy trzeba zaplanować i wykonać od zera, co na ogół wiąże się ze sporymi kosztami. Jak zrobić to z głową? Jak obliczyć budżet wykończenia wnętrz? Jak wybrać materiały i wykonawcę? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy Weekendu z Designem.

WSZECHOBECNY DESIGN

Przez cały weekend w galerii City Meble można było napawać się dobrym designem. Oprócz wystawy prac Oskara Zięty, uczestnicy mogli obejrzeć wystawę prac dyplomowych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydziału Architektury i Wzornictwa z pracowni projektowania mebla. Odbyły się też warsztaty pt. „Sam możesz zaprojektować swoje mieszkanie”, prowadzone przez Katarzynę Paszylk oraz bezpłatne konsultacje z architektami wnętrz. Profesjonalnych porad udzieliły projektantki conceptownia.com - Katarzyna Jędruszczak oraz Agnieszka Rogaczewska. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających była gra miejska „W poszukiwaniu wnętrzarskich inspiracji”.

Nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących. W ramach wydarzenia oficjalnie ogłoszono czwartą edycję ogólnopolskiego konkursu dla projektantów „Inspirujący produkt na…”, organizowanego przez gdańską Galerię  City Meble. Konkurs ma promować młodych projektantów, którzy stawiają pierwsze kroki w projektowaniu. To także możliwość do nawiązania kontaktów na linii projektant – producent – odbiorca. Jak co roku nagrodą za pierwsze miejsce jest wyjazd na prestiżowe, międzynarodowe targi mebli i designu w Mediolanie – Salone del Mobile Milano 2020. Ponadto, zwycięski projekt zostanie wyprodukowany przez współorganizatora konkursu, firmę TRE i włączony do kolekcji marki.

 

110
11/2019

Chwilę przed wywiadem usiedliśmy 140 metrów nad ziemią i zachwycaliśmy się widokiem na spokojne, skąpane w słońcu morze.