Więcej niż praca 

Wygodne mieszkanie, szkoła dla dzieci, możliwość nauki języka polskiego - to nowe oczekiwania mieszkańców zza wschodniej granicy z jakimi muszą liczyć się polscy pracodawcy, by skutecznie pozyskiwać nowych pracowników. 


prestiz

Od dłuższego czasu polskie firmy zmagają się z problemem braku rąk do pracy. Dotyczy to nie tylko stanowisk specjalistycznych, ale również prostych prac produkcyjnych czy magazynowych. Remedium na bolączki przedsiębiorców są obcokrajowcy, którzy tłumnie przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. 

Zatrudnienie cudzoziemca jest dość skomplikowanym procesem i wymaga specjalistycznej wiedzy. Przedsiębiorstwa, które na własną rękę decydują się przyjąć w swoje szeregi obcokrajowca stają przed dużym wyzwaniem, ponieważ oprócz dopełnienia standardowych formalności, takich jak podpisanie umowy, zgłoszenie do ZUS-u czy rozliczenie pracownika, muszą również wziąć na siebie kwestie legalizacji pobytu i pracy oraz wdrożenia cudzoziemców do pracy. Dobrym sposobem na ograniczenie czasochłonnych procedur jest skorzystanie z pomocy specjalistów w dziedzinie zatrudniania obcokrajowców. Wybierając firmę, która zajmie się outsourcingiem pracowników warto zwrócić uwagę na jej podejście do personelu oraz na dodatkową działalność, która może przyczynić się do ograniczenia rotacji.

Ułatwić adaptację

Jedną z firm specjalizujących się w outsourcingu pracowników jest gdańska firma Profit4You.

– Dopełnienie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem dokumentów, zezwoleń, dokonanie rozliczeń i monitorowanie przebiegu projektów jest oczywiście niezwykle istotne i stanowi podstawę naszej działalności - mówi Ewa Felska, współwłaścicielka Profit4You. - Nie zapominamy jednak o tym, co najważniejsze, czyli o ludziach. Zdajemy sobie sprawę, że lojalny, wyszkolony pracownik, który nie zrezygnuje z pracy po miesiącu, to siła napędowa każdej firmy. Dlatego prowadzimy szereg inicjatyw, które mają za zadanie ułatwić cudzoziemcom adaptację do życia i pracy w Polsce oraz budować długotrwałe relacje z pracownikami i klientami. 

Wielu obcokrajowców pragnie zamieszkać w Polsce na stałe, jednak kwestie formalne często okazują się zbyt zawiłe dla osób niezorientowanych w meandrach polskiego prawodawstwa. 

– Kiedy pojawiły się pierwsze sygnały, że nasi pracownicy wiążą z Polską swoją przyszłość, postanowiliśmy działać – mówi Ewa Felska. – Opracowaliśmy autorski program „Rodzina Profit4You”, w ramach którego pomagamy naszym pracownikom otrzymać Kartę Pobytu, sprowadzić rodzinę, wynająć mieszkanie, znaleźć przedszkole lub szkołę dla dzieci i osiąść w Polsce na stałe.

To jednak nie jedyny czynnik, który wpływa na jakość życia i wzrost poczucia przynależności naszych pracowników. Według ostatnich badań ponad 70% rosyjskojęzycznych obcokrajowców pracujących w Polsce wyraziło chęć nauki języka polskiego. 

- Takie liczby dają do myślenia. Postanowiliśmy zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom obcokrajowców i od lipca tego roku publikujemy, zupełnie bezpłatnie, autorskie lekcje polskiego, które w pierwszej kolejności mają ułatwić komunikację w miejscu pracy, a docelowo umożliwić w pełni komfortowe funkcjonowanie w polskim środowisku – zapewnia Ewa Felska. – Zdajemy sobie również sprawę, że wyjazd do innego kraju wiąże się z olbrzymim stresem. O ile dla obywateli Ukrainy czy Białorusi Polska nie jawi się jako egzotyczne miejsce, to dla Uzbeków, Kazachów czy Tadżyków wciąż pozostaje sporą niewiadomą. 

Polskie Forum w Taszkiencie

Profit4You swoje działania edukacyjne prowadzi także daleko od Polski. Jednym z nich jest założone Polskie Forum w Taszkiencie. 

- To centrum rekrutacyjno - szkoleniowe, w którym kandydaci do pracy mają możliwość dowiedzieć się więcej na temat naszego kraju, rozpocząć naukę języka oraz przybliżyć sobie specyfikę przyszłej pracy – wyjaśnia Ewa Felska. – Co więcej, aby ułatwić proces adaptacji, stworzyliśmy obszerny przewodnik, w którym każdy kandydat znajdzie najważniejsze informacje dotyczące pracy i życia w Polsce. Przyszli pracownicy mogą także poznać opinie ludzi, którzy już u nas pracują, dzięki wywiadom publikowanym na naszym kanale na YouTube. Aby zwiększyć zaangażowanie pracowników w życie firmy organizujemy dla nich konkursy z nagrodami oraz zachęcamy do przyłączenia się do cyklicznej akcji charytatywnej prowadzonej przez Profit4You pod hasłem: „Cenimy Wielkich, Wspieramy Małych”. Wszystkie te inicjatywy mają realne przełożenie na minimalizację rotacji personelu, zwiększenie wydajności pracy i redukcję kosztów zatrudnienia – tłumaczy
Ewa Felska.

 

PROFIT4YOU

Gdańsk, ul. Abrahama 1a  |  www.profit4you.pl