Biznes z kobiecym flow

 

Strefa coworkingu dedykowana kobietom powstała na terenie Olivia Business Centre. To pierwsza przestrzeń tego typu w Polsce. - Tworzymy miejsce, w którym panie będą mogły pracować kiedy chcą i tak jak chcą - wyjaśnia Dominika Rossa, szefowa O4 Flow. - Mam nadzieję, że prostymi zabiegami uda nam się wzbudzić w rezydentkach poczucie przynależności do tego miejsca, że poczują tu flow, dzięki któremu rozwiną siebie, swoje pasje i biznesy - dodaje Dagmara Czarnobaj Zielińska, projektantka wnętrza.

O4 Flow  - bo tak nazywa się nowa przestrzeń  - dedykowana jest wszystkim kobietom przedsiębiorczym - właścicielkom biznesów, osobom pracujących w korporacji, jak i freelancerkom. Wszystkim tym, które chciałyby zaistnieć w nowym, innym środowisku, stymulować kreatywność, wzmacniać kompetencje, rozwijać siebie i swój biznes.

- Nasi bliscy dzielą się na dwie grupy: wspierających i deprecjonujących - mówi Dominika Rossa, szefowa O4 Flow. -  Pierwszy jest zachwycony każdym naszym pomysłem i działaniem. Drugi sugeruje lub otwarcie mówi o tym, że mogłybyśmy coś zrobić inaczej, lepiej, szybciej. W O4 Flow znajdzie się miejsce dla reprezentantów obu typów osobowości, bo jesteśmy pięknie różne i te nasze różnice charakterów nas dopełniają. Czasami potrzebujemy poklepania po ramieniu, innym razem przysłowiowego kopniaka w tyłek. Czasem chcemy usłyszeć: „Nie martw się, dasz radę”, a niekiedy „Spróbuj ponownie i możesz to zrobić tak czy tak”. I tego dowiedzieliśmy się podczas przeprowadzanych przez nas badań. W O4 Flow najczęściej jednak usłyszycie „Zróbmy to razem” – dodaje.

Taką też dewizą kierują się ambasadorki O4 Flow - Natalia Hatalska założycielka Infuture Hatalska Foresight Institute, Olga Kozierowska twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką oraz Marta Moksa, Dyrektor Zarządzająca O4 Coworking.

- Właśnie dlatego tworzymy miejsce, w którym panie będą mogły pracować kiedy chcą i tak jak chcą, mając przy okazji kontakt z osobami, które dzielą podobne doświadczenia i wzmacniając kompetencje, które są dziś niezbędne do wzrostu konkurencyjności na rynku pracy - wyjaśnia Dominika Rossa.

Skandynawski umiar i przytulność hygge

Wnętrza O4 Flow zostały zaprojektowane z myślą o paniach i z udziałem pań. Prace aranżacyjne poprzedziły badania i ankiety, których respondentki uznały styl skandynawski za ten, który powinien dominować w kobiecym coworkingu. 

- Styl ten jest kojarzony z naturalnością, prostotą, stonowanymi barwami. Ale też ze zrównoważonym rozwojem i szacunkiem dla środowiska naturalnego – opowiada Dagmara Czarnobaj - Zielińska ze studia Desire, projektantka O4 Flow. – Zależało mi na zachowaniu balansu między skandynawskim umiarem, a poczuciem przytulności hygge. Tutaj mamy czuć się dobrze i mieć ochotę tu być. Mam nadzieję, że prostymi zabiegami uda nam się wzbudzić w rezydentkach poczucie przynależności do tego miejsca, że poczują tu flow, dzięki któremu rozwiną siebie, swoje pasje i biznesy. Wierzę w ten projekt, dlatego zdecydowałam się na współpracę przy nim i finalnie sama będę członkinią O4 Flow – przyznaje z uśmiechem.

W wizję projektantki wpisała się koncepcja wyposażenia wnętrza zaproponowana przez Jysk, partnera O4 Flow. Ta międzynarodowa sieć handlowa wywodząca się z Danii oferując „wszystko dla domu” zarządzana jest w oparciu o skandynawskie korzenie, które odzwierciedlają kulturę firmy i sposób prowadzenia przez nią działalności. Polska siedziba Jyska znajduje się w Gdańsku.

Wielobarwne Flow

Przekraczając gościnne progi O4 Flow od razu można się przekonać, że ten coworking ma wiele barw. Geneza tkwi w pojęciu z pogranicza psychologii pozytywnej i psychologii motywacji. Twórcą koncepcji jest Mihály Csíkszentmihályi, według którego flow to stan między satysfakcją, a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Na postawie teorii przepływu Csíkszentmihályi powstała np. kultowa gra komputerowa „Flow”. Po wtóre, w terminologii parkourowej flow oznacza płynność ruchów. Po trzecie, w potocznym rozumieniu znaczy tyle, co płynność, zaangażowanie, pozytywne nastawienie, optymizm, swoboda w myśleniu i działaniu, luz, „bycie na fali”, poczucie, że „dobrze mi idzie” oraz że mam dobry kontakt z rozmówcą. Nazwa coworkingu dla pań i jego znak graficzny miejsca idealnie odzwierciedlają założenia, jakie przyświecają tej nowoczesnej przestrzeni.

Według założycieli kobiecego coworkingu O4 Flow – nazwą i znakiem graficznym – ma komunikować płynność rozwoju biznesu oraz rozwoju osobistego. Podkreślać też optymalne warunki do osiągania sukcesu w atmosferze wsparcia i akceptacji. Znaczenie ma również wkomponowanie elementów logo O4 Coworking w znak graficzny O4 Flow. Ten ruch ma podkreślić koegzystencję i dopełnienie obu bytów - O4 Flow jest bowiem integralną, ale autonomiczną częścią O4 Coworking. Kolorystyka znaku nawiązuje do stylu wnętrza.

Rodzina O4 Coworking

O4 Flow jest częścią O4 Coworking, jednego z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się coworkingów w Polsce. Dzisiaj pod szyldem O4 funkcjonuje już 5 tys. m kw. przestrzeni zlokalizowanej w różnych punktach Olivia Business Centre.  

Są to zarówno miejsca niezwykle prestiżowe, z widokiem z 13 piętra na całe Trójmiasto, jak i miejsca, w których można czuć się swobodnie, a nawet chodzić z psem do pracy. Użytkownicy mogą pracować we wspólnej, otwartej przestrzeni, korzystać ze sprzętu biurowego i kuchni. Mogą też wybrać wydzielone, indywidualne pokoje i przestrzenie, które dopasowywane do ich potrzeb. Z O4 korzystają zarówno pojedyncze osoby, jak i wieloosobowe firmy.

To przestrzeń skierowana do wszystkich, niestawiająca żadnych wymogów formalnych, zapraszająca w swoje progi zarówno startupy, początkujących przedsiębiorców, jak i przedsiębiorców już dojrzałych lub rozwijających się. W O4 Coworking działają także projekty akceleracyjne wspierające startupy, rozwojowe dla studentów i młodych przedsiębiorców. Aktualnie w O4 Coworking działa ponad 80 firm z 7 różnych krajów.