AKCJA „DO NASADZENIA”

 

W dwie październikowe soboty blisko 1500 osób, pracowników trójmiejskich firm i instytucji odtworzyło 11 ha lasu na terenach dotkniętych nawałnicą w 2017 roku. Akcja "Do nasadzenia", zaproponowana przez firmę Torus, przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, posadzono blisko 110 tysięcy drzew.


prestiz

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku potężne nawałnice, które przetoczyły się przez Polskę powaliły miliony drzew. Zniszczenia sięgnęły aż 8,4 mln m3 połamanych i wywróconych drzew (ok. 20 mln sztuk) na niemal 70 tys. ha powierzchni lasów. Najbardziej dotkniętym tamtą nawałnicą terenem było Nadleśnictwo Lipusz, gdzie uszkodzonych zostało 1,8 mln m3 drzew, całkowicie zmieniając jego krajobraz. Aby odtworzyć las powalony na tym obszarze potrzeba zasadzić aż 60 mln drzew. Z inicjatywy firmy deweloperskiej Torus powstała akcja „Do nasadzenia”, której celem było wsparcie w odtworzeniu ekosystemu leśnego.

- Skala odzewu była nieprawdopodobna, "Do nasadzenia" zgłosiło się 1600 osób. To był wielki projekt „zaskoczeń”, odkrywania jak funkcjonuje las i dlaczego jest tak ważny dla nas. Ogromne zaangażowanie i entuzjazm z jakim się spotkaliśmy sprawia, że będziemy myśleć o kolejnej edycji tej akcji w przyszłym roku – komentuje Małgorzata Dąbrowska, marketing manager z firmy Torus. 

Inicjatywa Torusa spotkała się z szerokim odzewem i zaangażowaniem zarówno środowiska biznesowego, jak i wielu pojedynczych osób. W dwie październikowe soboty udało się odtworzyć 11 ha lasu, sadząc blisko 110 tysięcy brzóz, modrzewi, sosen oraz innych gatunków biocenotycznych. 

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania wszystkich uczestników. Atmosfera, zapał do pracy i radość z jaką przybyli uczestnicy akcji bardzo nas zaskoczyła. Niezależnie czy było to pierwsze czy kolejne doświadczenie w sadzeniu drzew każdy mógł liczyć na pomoc leśników, którzy oprócz instruktażu sadzenia niejednokrotnie odpowiadali na wiele nurtujących pytań dotyczących naszych lasów i zniszczeń jakich dokonała nawałnica w 2017 roku. Cieszymy się, że mogliśmy gościć pracowników pomorskich firm. Ta akcja to też okazja do spotkania dwóch na co dzień „odmiennych światów” - leśnego i miejskiego – mówi Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz. 

W akcji uczestniczyli znajomi i przyjaciele z firm, także rodziny z małymi dziećmi. Towarzyszyły jej liczne gry i zabawy edukacyjne, dzięki czemu wiele osób poznało jak funkcjonuje las i jak ważną pełni rolę w naszym życiu.