OKULARY KS. KACZKOWSKIEGO

Pozostający w cieniu, jednak ciężko pracujący na rzecz innych. Dostrzegający drugiego człowieka i niosący pomoc, bez względu na koszty. Niewidzący przeszkód. Tacy właśnie są Paweł Grabowski, Jolanta Bobińska i Paweł Bilski - laureaci I edycji ogólnopolskiej nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”.


prestiz

20 września w Sopocie w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej odbyła się gala nagrody “Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”. Zwycięzcą I edycji został krakowski kardiochirurg Paweł Grabowski, który w odległym zakątku Polski, tuż przy granicy Białorusią, w oddalonym od dużych ośrodków zaawansowanej opieki medycznej Michałowie stworzył hospicjum domowe im. Proroka Eliasza. II i III miejsce zajęli Jolanta Bobińska (prezes fundacji „Dom w Łodzi”, założycielka pierwszego w Polsce domu dziecka dla chorych i niepełnosprawnych dzieci) i Paweł Bilski (26-letni założyciel i prezes Fundacji Oczami Brata, która od ponad 5 lat pomaga osiągać samodzielność osobom z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi). Obok nagrody głównej, Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego postanowiła przyznać także szczególne wyróżnienie - nagrodę OKOcelebryty – Marcie Żmudzie - Trzebiatowskiej, która korzystając z rozpoznawalności, wspiera inicjatywy pomocy dzieciom, wpływając na kreowanie właściwych postaw. Gospodarzem wieczoru był publicysta, prezenter i przyjaciel ks. Kaczkowskiego - Szymon Hołownia. Wieczór uświetnił zaś występ muzyczny Kamila Bednarka, którego słowa “Takie chwile jak te nie zdarzają się zbyt często” dodatkowo podkreślały niezwykłość tego spotkania.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezydent Sopotu - Jacek Karnowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego - Agnieszka Kapała-Sokalska oraz Burmistrz Pucka - Hanna Pruchniewska, z których rąk nagrody trafiły do laureatów. W postaci ciepłych słów, zabawnych anegdot i materiałów wideo obecny na gali był również ks. Jan, patron nagrody. Człowiek, który mimo ogromnej wady wzroku widział więcej, niż inni i poszukiwał zasobów tam, gdzie pozostali dostrzegali jedynie deficyty.

Nagroda “Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” została ustanowiona przez powstałą w 2018 roku Fundację im. ks. Jana Kaczkowskiego, a także rodzinę i przyjaciół zmarłego w 2016 roku księdza. Ideą, która przyświecała wydarzeniu była chęć wyróżnienie osób aktywnie działających na rzecz innych, które często niezasłużenie pozostają w cieniu.