Film z muzyką na żywo w GTS

 

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się kolejny z cieszących się dużą popularnością pokazów arcydzieł kina niemego z graną na żywo muzyką. Tym razem zobaczymy „Gabinet Doktora Caligari”, film z 1920 roku w reż. Roberta Wiene, do którego niepowtarzalny koncert zagra polska formacja Czerwie. Wydarzenie odbędzie się 29 października.


prestiz

„Gabinet doktora Caligari”, film niemy z 1920 roku, to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografii. I choć ocenianie go z dzisiejszej perspektywy mogłoby być kuszące, nie ma większego sensu. Można by wprawdzie po gombrowiczowsku zastanawiać się nad tym, czy film Wienego zachwyca, czy też nie, ale dzisiejsza lektura tego filmu jest raczej lekcją historii kina, aniżeli zwykłym seansem. „Gabinet Doktora Caligari”  pokazuje bowiem, jak wyglądało dawne kino, w jaki sposób zmieniały się narracje, jak kształtował się język filmu. Film Roberta Wienego to także jeden z pierwszych filmów wprowadzających do niemieckiego kina postać demonicznego tyrana. Po latach w tytułowym doktorze i podobnych do niego bohaterach widziano przepowiednię  hitleryzmu. Postać Dr. Caligari miała dla późniejszego kina nie lada znaczenie, a figura szalonego naukowca, nieco faustowska i budząca przerażenie widzów powracała w niezliczonej ilości filmów (echa filmu Wienego odnajdujemy dziś choćby w „Człowieku słoniu” Davida Lyncha).

Projekcję filmu dopełni muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie, który już trzykrotnie gościł w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, dając niezapomniane koncerty. Czerwie to niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Na swoim koncie mają muzykę do wielu projektów teatralnych, filmów niemych, dokumentu i fabuły, a ostatnio do produkcji TVN oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pt. „Nie wolno się brzydko bawić” w reżyserii Urszuli Sochackiej.

Projekcja odbędzie się 29 października o godzinie 19:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Bilety na wydarzenie są dostępne online na stronie: bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie teatru.

 

109
10/2019

W zestawieniu pokazującym wartość przekazów telewizyjnych za ostatnią edycję The Volvo Ocean Race wyprzedziliśmy takie żeglarskie potęgi jak Australia, Dania, Portugalia, Nowa Zelandia, Francja, Włochy czy Niemcy!