BIBLIOTECZKA PRESTIŻU

Coraz krótsze, jesienne dni to dobry czas, by zaszyć się w domu z ciekawą książką. Zebraliśmy dla was kilka ciekawych propozycji na długie wieczory. W październikowym zestawieniu prestiżowej biblioteczki znajdziecie m.in. ostatni tom serii o Agacie Stec, kontrowersyjnej policjantce z gdańskiego wydziału śledczego oraz kryminał, którego fabuła toczy się wokół zaginięcia gdańskiej studentki Klementyny Wiertnickiej. Warto też zwrócić uwagę na najnowszą propozycję bestsellerowej pisarki Zadie Smith „Grand Union” - otwiera ją opowiadanie „Dialektyka”, którego akcja rozgrywa się w Sopocie. Zachęcamy do lektury!

Niebezpieczne związki Mariana Klepki

Autor: Krzysztof Jarząbek

Wydawnictwo: Novae Res

Rozgrzane słońcem osiedle, skwerek z ławeczkami, bar pod parasolami z piwem, w powietrzu opary alkoholu, a na ustach wielka polityka. To właśnie tutaj Marian Klepka, patriota, prawdziwy Polak i katolik, objaśnia zawiłości polityczne niedzielnym kumplom. Po latach zniewolenia nad krajem zaczyna się unosić duch wolności. Jednak Marian wie, że zdrajcy i wrogowie ojczyzny nie poddali się, dlatego z poświęceniem agituje wśród mieszkańców swego osiedla. Gdy sąsiedzi oraz rodzina zauważają, że Klepkowie w tajemniczych okolicznościach stali się nagle zamożni, wokół Mariana niespodziewanie gromadzą się prawdziwi Polacy, wyznający tylko tradycyjne wartości. Jednak nie spodziewają się tego, że za słowami muszą iść także czyny… Ta zaangażowana politycznie komedia bardzo trafnie odnosi się do współczesnych wydarzeń w Polsce, a sam finał powieści jest bardzo zaskakujący!

 

Gdańskie makabreski

Autor: Michał Ślubowski 

Wydawnictwo: Gedanarium

Gdańsk może pochwalić się bogatą i ciekawą historią, także tą upiorną. W Makabreskach zebranych jest kilka mniej znanych gdańskich opowieści, związanych z mroczniejszą stroną życia w mieście. O czym można przeczytać w środku? Między innymi o dżumie i trądzie, sekcjach zwłok, paleniu czarownic i o ciężkim zawodzie gdańskich chirurgów. Zamiast kolejnego spaceru ulicą Długą czy zdjęcia z Neptunem, po przeczytaniu Makabresek będzie można udać się na wyprawę na szczyt Szubienicznej Góry lub śladami Czarnej Śmierci. Autor, Michał Ślubowski, zebrał w jednym tomie relacje z miejsc - jak sam pisze - makabrycznych, trochę strasznych, a przede wszystkim upiornie ciekawych. Co więcej, publikacja jest do pobrania całkowicie za darmo.

 

Córka Zakonnika

Autor: Tomasz Wandzel

Wydawnictwo: Tomasz Wandzel

Najnowsza powieść Tomasza Wandzela to kryminał, którego fabuła toczy się wokół zaginięcia gdańskiej studentki Klementyny Wiertnickiej. Zaginięcie dziewczyny to dla gdańskich policjantów nie lada zagadka. Szczególnie, gdy każdy nowy ślad prowadzi w innym kierunku. Komisarz Janusz Woronko i aspirant Katarzyna Solińska muszą wyjaśnić, dlaczego atrakcyjna studentka przepadła jak kamień w wodę. Fakt, że nawet współlokatorzy zaginionej niewiele mogą o niej powiedzieć, jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Podobnie jak zeznania Leokadii Pawlak, która okazuje się być córką zakonnika.

 

Grand Union. Opowieści

Autor: Zadie Smith 

Wydawnictwo: Znak

Pierwszy pełny zbiór opowiadań bestsellerowej pisarki. Chłopczyk, który występuje z rodzicami w teatrze lalek. Transseksualista poszukujący gorsetu idealnego. Kobieta, która znalazła w sobie siłę, by odejść od kochającego męża. Zadie Smith dostrzega ich wszystkich, po mistrzowsku łącząc przenikliwe spojrzenie z wrażliwością na emocje. W „Grand Union” bez tabu mówi o seksualności, bada potrzebę intymności, poszukuje granic wolności. Balansuje na cienkiej linii między oddaniem a uzależnieniem. Każdy znajdzie w jej opowiadaniach coś, co pozwoli mu odkryć nieznaną jeszcze prawdę o sobie. Książkę otwiera opowiadanie „Dialektyka”, którego akcja rozgrywa się w Sopocie. Jak zapowiada Wydawnictwo Znak, książka w polskim tłumaczeniu, w przekładzie Marii Makuch, ukaże się 13 listopada.

 

Amber-Gold

Autor: Krzysztof Beśka 

Wydawnictwo: Oficynka

„Amber-Gold” to nowa powieść gdańskiego wydawnictwa Oficynka, która rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Königsbergu. Jest rok 1895. W życiu Stanisława Berga trwa nie najlepszy okres. Kiedyś był znanym łódzkim detektywem, dziś załatwia brudne sprawy dla wszystkich możnych przemysłowego miasta. Pewnego dnia zostaje wezwany do miejscowego przedsiębiorcy, Johanna Wolfganga Grossa, którego syn nie wrócił z wakacji. Detektyw odnajduje ślad w Königsbergu. Wspomagany przez tureckiego kupca, córkę konsula i miejscowego policjanta polskiego pochodzenia, trafia na trop zaginionego Grossa, ale też afery finansowej na niespotykaną dotąd skalę. Jej stawką będą nie tylko ogromne pieniądze, ale przede wszystkim ludzkie życie…

 

Pasja życia - życie z pasją. 

Rodzicielstwo

Autor: Anna Hildebrandt-Mrozek

Wydawnictwo: Novae Res

To książka, która łamie schemat myślenia, że rodzicielstwo to „ciężki kawałek chleba”. Pokazuje, jak można czuć się dobrze w roli rodzica, wykorzystując wszystkie zasoby, które się posiada, bez względu na wiek, zawód czy pełnioną społecznie funkcję. Anna Hildebrandt-Mrozek, autorka, a jednocześnie absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, podpowiada, jak nauczyć się bycia rodzicem z pasją, który żyje w zgodzie z własnymi talentami i osobowością, bez wymogów i schematów. Ta niezwykła opowieść-podróż sprawia, że ponownie nabierzecie chęci do smakowania życia, zadawania ważnych pytań i szukania odpowiedzi, a także zaakceptujecie fakt, że...niczego nie musicie. Jak pozbyć się presji bycia perfekcyjnym rodzicem? Przeczytaj.

 

Widząca

Autor: Daria Aksamit

Wydawnictwo: Manufaktura Słów

Ciekawą propozycję na jesień ma też gdyńskie wydawnictwo Manufaktura Słów. „Widząca” to opowieść o młodszej siostrze Klary, która znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Na szczęście dziewczyna odkrywa w sobie dar jasnowidzenia. Dzięki jej pomocy policjantom udaje się odnaleźć zaginioną nastolatkę, lecz okazuje się, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Losy Klary i jednego z policjantów splata chęć odnalezienia sprawcy. Im dalej zagłębiają się w poszukiwania, dziewczyna poznaje i stopniowo zaczyna kontrolować swoje moce.

Białe kłamstwa

Autor: Piotr Borlik

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Trzeci i ostatni tom serii o Agacie Stec, kontrowersyjnej policjantce z gdańskiego wydziału śledczego. Po zabójstwie ważnego świadka w śledztwie po serii makabrycznych morderstw w Gdańsku, gdyńskiego biznesmena Jacka Biernata, mężczyzny wyjątkowo bliskiego komisarz Agacie Stec, niespodziewanie to ona znajduje się w kręgu podejrzeń i trafia do aresztu. Bez środków na zapłacenie absurdalnie wysokiej kaucji, zmuszona jest przyjąć pomoc brata, znanego psychologa Artura Kamińskiego. Rola, jaką specjalizujący się w pracy z psychopatami Kamiński odgrywa w ostatnich wydarzeniach, jest coraz bardziej podejrzana. Stec postanawia podjąć jego niebezpieczną grę, by wymierzyć mu sprawiedliwość. W pewnym momencie zdaje sobie jednak sprawę, że nieświadomie z łowcy stała się zwierzyną. Nie wie, o jaką stawkę toczy się gra, nie wie też, czyje tajemnice są motorem zdarzeń.

 

109
10/2019

W zestawieniu pokazującym wartość przekazów telewizyjnych za ostatnią edycję The Volvo Ocean Race wyprzedziliśmy takie żeglarskie potęgi jak Australia, Dania, Portugalia, Nowa Zelandia, Francja, Włochy czy Niemcy!