OLIVIA BUSINESS CENTRE WYGRYWA REGATY BIZNESU

6 imprez, 13 amatorskich zespołów, 60 wyścigów i każde warunki wietrzne - tak wyglądała tegoroczna, VIII edycja Biznes Ligi Żeglarskiej. Najlepszą załogą regat okazała się Olivia Business Centre, która w pięknym stylu zwyciężyła rundę finałową.


prestiz

Biznes Liga Żeglarska to projekt regatowy skierowany do amatorów reprezentujących różne firmy, ale przede wszystkim do pasjonatów tego pięknego sportu. Na starcie regat stanęli zarówno żeglarze, którzy ukończyli swoje kariery sportowe, ale także zupełni nowicjusze. Każdemu z nich przyświecał ten sam cel – dobra zabawa i aktywny wypoczynek przepleciony rywalizacją sportową. Zawody były podzielone na dwa etapy – eliminacje podczas, których zespoły rywalizowały w dwóch grupach oraz wielki finał, w którym udział wzięły najlepsze załogi z poszczególnych grup. Finał imprezy odbył się 29 września i był rozgrywany w innowacyjnej formule, która sprawiła, że do ostatniego wyścigu, każdy z uczestników miał szansę na zwycięstwo w Lidze.

W złotej grupie finałowej udział wzięły zespoły Apteki Gemini, Atena, Epam, Olivia Business Centre, Sosnowski oraz StoGda. Po czterech wyścigach regat, lider wchodził do drugiej fazy zawodów z jednym zwycięstwem. Od tego momentu zaczynała się prawdziwa rywalizacja, ponieważ wielką wygraną zgarniał ten zespół, który od każdego następnego wyścigu uzbierał dwa wygrane wyścigi (z założeniem, że lider po 4 biegach ma już jedno zwycięstwo). System ten został zastosowany w tegorocznych rozgrywkach Sailing Champions League, czyli na najwyższym poziomie światowego żeglarstwa, ale jak się okazało, sprawdził się idealnie również w rozgrywkach amatorskich. Po czterech wyścigach na prowadzeniu znalazła się najrówniej żeglująca załoga Olivia Business Centre, co dało jej handicap w postaci pojedynczego zwycięstwa. Przysłowiową „kropkę na i” załoga postawiła w szóstym wyścigu, zaliczając kolejną wygraną, co dało jej pierwsze w historii startów główne trofeum BLŻ. 

- Trzeba przyznać, że mimo finałowego formatu ligi, który dawał możliwość każdej z załóg do ostatniego wyścigu walki o wygraną, to właśnie załoga OBC przez całe regaty, ale i sezon Ligi, prezentowała najbardziej równy i najwyższy poziom i w pełni zasłużyła na zwycięstwo - komentuje Rafał Sawicki, organizator regat. - Podkreślić należy również, że w rundzie finałowej OBC startowała bez swojego mentora, trenera i taktyka, czyli Mateusza Kusznierewicza, mimo to zdołała pokonać wszystkich rywali -  podkreśla.

W skład zwycięskiej załogi przez cały sezon wchodzili: Maciej Kotarski, Borys Malinowski, Bartłomiej Glinka, Remigiusz Wojciechowski, Michał Krzepkowski oraz Mateusz Kusznierewicz. Podium Ligi uzupełniły załogi Atena oraz Sosnowski. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Apteka Gemini, StoGda oraz Epam, dla których już sam udział w złotym finale był zwieńczeniem udanego sezonu.

W sesji popołudniowej do rywalizacji przystąpiły zespoły walczące o miejsca 7-13. Najlepiej żeglowała gościnnie występująca załoga Przyjaciele GSC Yachting. Jednak ze względu na wyczynowy charakter tej załogi (dziewczyny reprezentowały w tym roku AZS AWFiS Gdańsk w tegorocznych rozgrywkach Polskiej Ligi Żeglarskiej) nie mogły być one ujęte w klasyfikacji końcowej, dlatego też siódme miejsce zajęła załoga, która najpóźniej przystąpiła do ligi, ale też najszybciej się rozpędzała, czyli Euro Consulting. Tuż za nim uplasował się zespół weteranów z Eurocast, a następnie Bud-Invest. Pozostałe zespoły nie przystąpiły do finałowej rundy zajmując kolejne miejsca w klasyfikacji końcowej.

Ceremonia wręczenia trofeum BLŻ oraz zakończenia Ligi odbyła się w 5 października w sopockim klubie TAN, gdzie na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe trofea oraz świetna zabawa do samego rana.

 

109
10/2019

W zestawieniu pokazującym wartość przekazów telewizyjnych za ostatnią edycję The Volvo Ocean Race wyprzedziliśmy takie żeglarskie potęgi jak Australia, Dania, Portugalia, Nowa Zelandia, Francja, Włochy czy Niemcy!