Mistrzowie freestyle’u i foila

 

Maks Żakowski obronił zeszłoroczny tytuł mistrza Polski w klasie Formuła Kite Open, wśród kobiet zwyciężyła natomiast Julia Damasiewicz. We Freestyle’u numerem jeden zostali Martyna Konkel i Marek Rowiński. Ostatni przystanek zawodów w ramach cyklu Ford Kite Cup rozegrano w Pucku. 


prestiz

W Pucku do ostatnich zawodów z cyklu zgłosiło się ponad pięćdziesięciu zawodników. Pomimo niesprzyjających prognoz, już pierwszego dnia pojawił się bardzo równy i wystarczająco mocny wiatr ze wschodu. Na akwen Zatoki Puckiej jako pierwsi wyruszyli zawodnicy Formuły Kite Open oraz Freestyle. Rywalizację rozpoczęto właśnie Freestylem, który rozpoczął się od popisów najmłodszych – w kategorii U14 zwyciężył Bartosz Włodarczyk, a wśród juniorów do lat 18 najlepszy był Oskar Cholewiński.

Rywalizacja kobiet była bardzo wyrównana, każda z finalistek mogła wygrać. Natomiast najlepiej i najrówniej popłynęła Martyna Konkel, która pokazała dużą moc i styl pokazywanych manewrów. Kasi Lange mniej więcej w połowie heatu zerwał się leash i uciekł latawiec, także nie mogła walczyć do końca. Mimo to zdążyła wykonać kilka wysoko punktowanych tricków, dzięki którym zdobyła srebro. Brązowy medal wywalczyła Natalia Grabowska. Również wśród mężczyzn emocji nie brakowało. Czarnym koniem zawodów okazał się Maice Dittrich, który już w heatach eliminacyjnych pokazał, że będzie pretendował do tytułu. Pływał równo, na wielkiej mocy wykonując bardzo trudne technicznie tricki. W finale zaprezentował się równie dobrze, ale niewystarczająco, żeby wygrać z obrońcą tytułu Markiem Rowińskim. Brązowy medal zdobył Mateusz Włodarczyk.

W konkurencji Formuła Kite Open zawodnicy wykorzystali wiatr do maksimum i przez trzy dni ścigali się na foilach. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Julia Damasiewicz, która wygrała większość wyścigów i zdobyła tytuł mistrzyni Polski zarówno w kategorii open kobiet, jaki i U19 i U16 kobiet. Tuż za nią uplasowały się Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz, zdobywając kolejno srebro i brąz, także w kategoriach wiekowych U19 i U16. Bardzo emocjonujący okazał się ostatni wyścig Formuły Kite Open. Błażej Ożóg, pomimo dużej przewagi, stracił prowadzenie na drugim okrążeniu i przegrał z Maksem Żakowskim zaciętą bitwę o mistrzostwo Polski. Brązowy medal w kategorii open zdobył Jakub Jurkowski, który został jednocześnie mistrzem Polski w kategoriach do lat 19 i 16. 

Oprócz konkurencji zaliczanych do mistrzostw Polski, odbyły się również wyścigi Twin Tip Racing do lat czternastu, które zwyciężył Janek Koszowski. Zawody Ford Focus Active Challenge w Pucku były też ostatnimi zawodami zaliczanymi do Pucharu Polski Freestyle i wyłoniły  zwycięzców całego Pucharu: Katarzynę Lange i Marka Rowińskiego.

Wyjątkową atrakcją były odwiedziny mistrzów świata i legend kitesurfingu - Aarona Hadlowa i Airtona Cozzolino. Ponadto, do miasteczka zawodów przybyło kilkunastu dziennikarzy, testujących nowego Forda Focusa Active, którzy próbowali swoich sił w kitesurfingu, windsurfingu oraz na SUPie. Podczas zawodów publiczność i zawodnicy mogli również obejrzeć niezwykły pokaz live painting, czyli malowania na żywo desek przez Sebastiana Litnera, artystę mocno związanego ze sceną sportów ekstremalnych. Stworzył on piękne customowe obrazy-deski, które wręczone zostały zwycięzcom Pucharu Polski.