Tydzień Japoński w GTS

Na początek jesieni Gdański Teatr Szekspirowski przygotował kolejną odsłonę cyklu „Teatry Europy i Świata”. W dniach 4-9 października czeka nas spotkanie ze współczesną kulturą Japonii. Wydarzenie jest częścią festiwalu INLANDIMENSIONS, największego w Polsce wydarzenia świętującego 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią.


prestiz

W programie Tygodnia Japońskiego zobaczymy dwa spektakle oparte na twórczości jednego z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy japońskich, czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, Terayamy Shujiego. „Nuhikun - Wskazówki dla poddanych” w reż. J.A Seazer, opowiada o losach poddanych, urzędujących pod nieobecność pana w jego wielkiej posiadłości. Z kolei spektakl „Kyojin Kyoiku”/ „Klasa Szaleńców” w reż. Kazufumi Nagano, to historia tajemniczej wieści o szaleństwie jednego z członków rodziny. Na rodzinnym spotkaniu dochodzi do kłótni, podczas której jeden oskarża drugiego o bycie tytułowym szaleńcem.

Poza spektaklami w ramach Tygodnia Japońskiego odbędzie się przegląd współczesnego kina, wystawa japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego, spotkania literackie oraz wykłady poświęcone kulturze i obyczajom Japonii. Tydzień Japoński jest częścią festiwalu INLANDIMENSIONS (International Interdyscyplinary Arts Festival - Międzynarodowy Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki). Organizatorem jest Bridges Foundation we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

W Gdańsku, wydarzenia organizowane przez Gdański Teatr Szekspirowski, prezentowane są w dniach 4-9 października w ramach Tygodnia Japońskiego i odbywać się będą na scenie Teatru, a także w Kinie Kameralnym oraz Instytucie Kultury Miejskiej. Kolejne odsłony festiwalu odbędą się we Wrocławiu (9-15 października, Instytut im. Jerzego Grotowskiego) oraz w Poznaniu (10-11 października, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza / Kino Muza).