MARIACKA BURSZTYNOWA

 

Na jednej z najpiękniejszych uliczek starego Gdańska w ostatnią sobotę lata, już po raz 10. odbyło się Święto Ulicy Mariackiej. Na Bursztynowej Piątej Alei, bo tak ją nazywają, nie zabrakło muzyki, tańców, literatury, sztuki, designu i architektury. A wszystko w tematyce bursztynu!


prestiz

W tym roku złotą ulicę Mariacką zalały tłumy przechodniów. Tak też było i w sobotę, 31 sierpnia. Frekwencja podczas świętowania jubileuszu ulicy Mariackiej nie zawiodła! Tym razem hasłem imprezy była „Bursztynowa Mariacka”. Właśnie to wydarzenie było zwieńczeniem jednych z największych targów bursztynu na świecie - międzynarodowych targów Ambermartu.

Program wydarzenia był bardzo bogaty. Oficjalne otwarcie wydarzenia Święta Ulicy Mariackiej rozpoczęło powitanie gości, następnie mikrofon przejął chór z Gdańskiej Akademii Seniora- Feminae Cantantes pod dyrekcją Anny Kondek. Na to wydarzenie specjalnie przygotowano utwór pt: „Poemat Bursztynowa Fajka”, a później sama dyrygent uraczyła gości doskonałą grą na pianinie.

Co ciekawe, każda z atrakcji miała przypisaną sobie kamienicę. Ulica Mariacka słynie z unikatowych starogdańskich wejść do kamienic, to właśnie na nich odbywała się większość atrakcji. Na jednej z nich, w żeglarskie klimaty przeniósł uczestników święta Kamil Badzioch z zespołem. Również z muzycznym akcentem- pięknych dźwięków harfy, rozpoczął się wernisaż „Mariacka oczyma Halyny Otchych”, który był zwieńczeniem tygodniowego pleneru tej artystki. W Galerii Jackiewicz można było podziwiać malarstwo i portrety autorstwa Jacka Mydlarskiego oraz biżuterię Pawła Mądrego. 

Dosłownie w całym mieście było bursztynowo. W Gdańskim oddziale ZPAP miał miejsce wernisaż oraz spotkanie z artystą „Artyści w powojennym Gdańsku- Alojzy Michalak”. W Muzeum Archeologicznym czekało na gości bezpłatne wejście na Wieżę Przyrodników oraz wykłady Prof. Tadeusza Grabarczyka o działalności Domu Przyrodników oraz dr Elżbiety Sontag o tajemnicach inkluzji w bursztynie. Zaś w Filii Gdańskiej Bilioteki można było posłuchać poezji Krystyny Łubieńskiej, wykładu dr Anny Sobeckiej „Od krzyżackich różańców do Bursztynowej Komnaty” oraz wziąć udział w spotkaniu autorskim z redaktorem naczelnym „Bursztynisko. The Amber Magazine”. Najmłodsi natomiast mieli okazję „wejść w rolę” projektantów biżuterii wykonując broszki-kamieniczki ozdabiane bursztynem. Aby dowiedzieć się więcej o bursztynie Międzynarodowe stowarzyszenie Bursztynników specjalnie z okazji święta Ulicy Mariackiej przygotowało wystawę plenerową „Bursztyn Bałtycki Skarb Gdańska”. Wystawa znajduje się na placu pomiędzy Kaplicą Królewską a Bazyliką Mariacką i można ją oglądać do końca września. 

Wieczór upłynął w muzycznej atmosferze, którą rozpoczął koncert fortepianowy w wykonaniu Michała Mossakowskiego. Przed kawiarnią Drukarnia wystąpili Maks Pabjańczyk oraz Aleksander Jelonek z The Good Fellas, a w Bazylice Mariackiej koncert organowy wykonał prof. Bogusław Grabowski. W ramach cyklu Jazz u Jacobsonów wystąpił Kwartet Organowy Artura Jurka, a na zakończenie święta znakomity pokaz swoich umiejętności dał Tomasz Ziętek z zespołu Loco Star, tym razem występując solo. Tym wirtuozerskim występem zakończyła się 10. edycja Święta Ulicy Mariackiej.