BIBLIOTECZKA PRESTIŻU

Przyszła jesień, idealny czas na to, by zanurzyć się w świat literatury. We wrześniowym zestawieniu prestiżowej biblioteczki znajdziecie pierwszy kryminał Małgorzaty Oliwii Sobczak - historię dwóch morderstw, które dzieli 17 lat, a łączy sopocka plaża. Znajdziecie też ciekawą pozycję dotyczącą historii Westerplatte i poznacie dalsze losy bohaterów kultowej powieści „S@motności w Sieci”. Zachęcamy do lektury!

 

 

KOLORY ZŁA. CZERWIEŃ

Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak

Wydawnictwo: W.A.B.

 

Jest kwiecień 1996 roku. Nad sopockim morzem kłębią się chmury, a spowite krwistym kolorem morze wyrzuca na brzeg ciało kobiety. Monika była córką lokalnej sędzi – Heleny Boguckiej. Od tamtej zbrodni mija 17 lat. Miastem wstrząsa kolejne morderstwo. Okaleczenia na twarzy ofiary wskazują na tego samego sprawcę. Widać, że przez lata jego ruchy stały się bardziej precyzyjne. A może doczekał się swojego naśladowcy? W dodatku ofiary są do siebie łudząco podobne. Dlaczego, mimo wielu poszlak, kilkanaście lat temu nikt nie chciał doprowadzić sprawy do końca? W swoim pierwszym kryminale Małgorzata Oliwia Sobczak śmiało konkuruje z najwybitniejszymi polskimi twórcami gatunku. To historia dwóch morderstw, które dzieli 17 lat, a łączy sopocka plaża.

 

 

KONIEC SAMOTNOŚCI

Autor: Janusz Leon Wiśniewski

Wydawnictwo: Wielka Litera

 

Po prawie 20 latach Janusz Leon Wiśniewski wraca z kontynuacją kultowej powieści „S@motności w Sieci”. Na kartach powieści „Koniec samotności” powracają bohaterowie, z którymi czytelnicy wciąż śmieją się, płaczą i za którymi tęsknią. Losy bohaterów wykreowanych przed laty nie przestają wzruszać i poruszać. Historia Nadii i Jakuba nabiera niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa, kiedy zachodzi całkiem realne podejrzenie, że bohaterowie powieści istnieją naprawdę, a być może są nawet na wyciągnięcie ręki... To zwarta, choć wielopoziomowa historia, czułość, zmysłowość, niespodziewane zwroty akcji, bliskość i magia codzienności.

 

 

TAM GDZIE JESTEŚ

Autor: Tomasz Betcher 

Wydawnictwo: W.A.B.

 

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, oboje na życiowym zakręcie, potrzebują wsparcia i bliskości. Czy będą umieli znaleźć je w sobie nawzajem? Ania Turska ma trudny okres w życiu. Zamierza na dobre uwolnić się od męża, domowego tyrana. Powinna wreszcie sprzedać domek letniskowy, który odziedziczyła po ojcu. Gdy przyjeżdża do Jantaru, aby zrobić zdjęcia, zastaje tam Adama, bezdomnego, który znalazł tu schronienie na nadchodzącą zimę. Nieoczekiwanie nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jedno tylko martwi Anię: Adam zdaje się skrywać jakiś mroczny sekret… Akcja powieści rozgrywa się głównie w Jantarze oraz Gdańsku, dzięki czemu w książce znajdują się ciekawe obrazki z Moreny, Głównego Miasta i Wrzeszcza.

 

 

WESTERPLATTE

Autor: Jacek Komuda

Wydawnictwo: Fabryka Słów Sp. z.o.o.

 

To książka o żołnierzach z Westerplatte. Powieść historyczna oparta na najnowszych pracach historycznych odsłaniających dramatyczne i nieznane tajemnice siedmiodniowej, bohaterskiej obrony Składnicy Tranzytowej w Gdańsku. Miejsca, gdzie padły pierwsze strzały rozpoczynające II wojnę światową. Miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków, gdzie żołnierz polski pokazał, że honor i godność nie mają ceny, a Niemcy słono zapłacili za swoją butę i pewność siebie. Kto był prawdziwym bohaterem Składnicy Tranzytowej w Gdańsku? Komu naprawdę zawdzięczamy fakt, że placówka nie padła po pierwszym ataku? Jakie tajemnice obrony przez lata pozostawały nieodkryte? Tego wszystkiego dowiecie z „Westerplatte” Jacka Komudy.

 

 

PAN ODUTEK I INNE OPOWIADANIA

Autor: Iwona Partyka

Wydawnictwo: Novae Res

 

To propozycja, która przedstawia dwanaście prostych historii o rzeczach najważniejszych. Mijamy ich codziennie. Jedni od razu przyciągają naszą uwagę, inni przechodzą niemal niezauważeni. Młodzi i starzy. Bogaci i biedni. Piękni i odpychający. Każdy niesie ze sobą jakąś opowieść. Trzeba niezwykłej odwagi, by dać się wpleść w historię, której koniec jest zupełnie nieoczywisty. Sentymentalny wdowiec, kwiaciarka z zaburzeniami osobowości, miłośnik egzotycznych zwierząt – to tylko niektórzy bohaterowie barwnych opowiadań Iwony Partyki. Z drobnych, pozornie banalnych fragmentów codzienności autorka stworzyła fascynujące historie o zwykłych-niezwykłych ludziach. Czy w którejś z nich odnajdziesz siebie?

 

 

GANIMEDES

Autor:  Bartosz Ejzak

Wydawnictwo:  Oficynka

 

Pewnego dnia Siemowit Tullius udaje się z nieistniejącego miasta Y do Wąpierska, by zażyć urlopu. Jego skromne fundusze szybko się wyczerpują. Aby je podreperować, postanawia dawać korepetycje i... niespodziewanie wpada w sidła Erosa. Feeria kiczu i przerysowania rodem z Almodovara miesza się tu z subtelnością i drżeniem filmowych obrazów Viscontiego. Cudowna powieść o sile miłości, przepychu życia, dekadencji i śmierci od trójmiejskiego wydawnictwa Oficynka.

 

 

SZKOŁA FILMOWA 2. ROZMOWY

Autor: Kinga Burzyńska

Wydawnictwo: W.A.B.

 

Kontynuacja opublikowanej w 2017 roku „Szkoły filmowej". W pasjonujących rozmowach najwybitniejsi polscy aktorzy i aktorki opowiadają dziennikarce TVN Kindze Burzyńskiej o początkach swojej kariery: egzaminach do szkoły aktorskiej, scenicznym i filmowym debiucie, metodach pracy, a także o drodze, jaką przeszli od tamtych czasów do chwili obecnej. Ich wspomnienia i anegdoty składają się na wielogłosową opowieść o trudnym i fascynującym aktorskim rzemiośle, o jego codzienności i jego magii.

 

MEBLE OD NOWA. DOMOWE RENOWACJE

Autor: Małgorzata Budzich

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Świat oszalał na punkcie starych mebli. W wielkim stylu wracają komody, krzesła i fotele z lat 60. Masz dosyć seryjnych mebli i szukasz czegoś, co nada indywidualny charakter twojemu wnętrzu? A może od pewnego czasu myślisz o samodzielnym odnawianiu mebli, ale nie wiesz, od czego zacząć? Ta książka jest dla ciebie! Poznasz stolarskie receptury i zaskakujące triki, a przede wszystkim odnajdziesz  w sobie moc i pasję tworzenia. Zyskasz nie tylko solidne podstawy w temacie oczyszczania, dekorowania i zabezpieczania mebli, ale dowiesz się także: dlaczego w odnawianiu mebli tak ważne jest żelazko, po co ci orzechy włoskie do renowacji blatu oraz jaką rolę w naprawie mebli mogą odegrać pałeczki do sushi!

 

108
09/2019

Na przełomie lat 70. i 80 był twarzą awangardowego Kombi, znanego m.in. z Muzyki Młodej Generacji, czy też występu na pierwszym Jarocinie. W latach 90. m.in. z Agnieszką Chylińską - jako O.N.A.