Modernizm i surferski luz

Co roku, w ramach festiwalu Gdynia Design Days ogłaszany jest konkurs na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni. Nagrody przyznawane są w dwóch głosowaniach – plebiscycie internautów publikowanym na Facebooku oraz obradach jury, złożonego z ekspertów z branży projektowej. Znamy werdykt!


prestiz

W konkursie nominowane są gdyńskie lokale usługowe, które powstały w ciągu ostatniego roku. W tym roku znalazły się pośród nich: Honolulu Wise Food, Restauracja Moje Miasto, Umi Ramen, Szmaragdowa Cefè, Willa Wincent i Feed My Soul ze specjalną nominacją za ideę miejsca. Konkurs ma na celu wyróżnić przestrzenie wyjątkowe – zachwycające koncepcją oraz jakością wykonania, a także sprzyjające nawiązywaniu pozytywnych relacji międzyludzkich. 

W tym roku jury jednogłośnie wybrało projekt wnętrza hotelu Willi Wincent, stworzony przez duet Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego. Hotel powstał w zabytkowym budynku przy ulicy Pola 33 w Gdyni. Niegdyś mieścił się w nim ośrodek wypoczynkowy, inwestorzy postanowili zatem przywołać ducha miejsca nie tylko przywołując dawną funkcję, ale również nawiązując do ówczesnego stylu. Jury w składzie: Paulina Kisiel (PPNT Centrum Designu), Monika Potorska (Potorska Studio), Jacek Piątek (Urząd Miasta Gdyni), Michał Malinowski (laureat zeszłorocznej edycji) przy wyborze zwrócili szczególną uwagę na konsekwencje w procesie projektowym, dbałość o detale, wysoką jakość materiałów wykończeniowych oraz miastotwórczy charakter miejsca, które ma potencjał, aby stać się wizytówką miasta, poprzez nawiązania do modernizmu i szacunek dla historii architektury. 

Laureatem głosowania internautów został natomiast lokal Honolulu Wise Food w całości zaprojektowany przez jego właścicieli - Agnieszkę Jeżyk-Bierla i Filipa Bierla. Są oni entuzjastami surfingu i wyraz dla tej pasji postanowili dać w przestrzeni swojej restauracji, która oferuje kuchnię hawajską. We wnętrzu jest zatem dużo, słońca, kolorów, desek surfingowych i nawiązań do lat 80., ale przede wszystkim niezobowiązującego luzu.

Kolejny konkurs zostanie ogłoszony podczas przyszłorocznej edycji Gdynia Design Days. To ciekawa perspektywa dla bieżących inwestorów, żeby tworzyć nowe przestrzenie zgodnie ze sztuką projektową. 

 

108
09/2019

Na przełomie lat 70. i 80 był twarzą awangardowego Kombi, znanego m.in. z Muzyki Młodej Generacji, czy też występu na pierwszym Jarocinie. W latach 90. m.in. z Agnieszką Chylińską - jako O.N.A.