Historyczna fabryka w nowoczesnych apartamentach 

Tak będą wyglądać wnętrza Chlebovej

Chlebova Apartamenty to budynek powstający przy ulicy Wiosny Ludów 4, który charakteryzować będzie unikatowe połączenie historii i nowoczesności. We wnętrza budynku wkomponowano bowiem odrestaurowane artefakty, pochodzące z istniejącej w pod tym samym adresem XIX-wiecznej fabryki chleba. 


prestiz

Ulica Wiosny Ludów to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja, znajdująca się w pierwszej linii zabudowy nad Motławą, ale równocześnie znajdująca się w ustronnym miejscu, na granicy Starego i Młodego Miasta w Gdańsku. Przed wojną ulica nosiła nazwę Schuitensteg, co można tłumaczyć jako „pobrzeże szkut” i stanowi to nawiązanie do historii miejsca, gdyż to właśnie stąd, za pomocą niewielkich płaskodennych statków transportowano towary z historycznego portu nad Motławą w kierunku Wisłoujścia. Od początku XX w. do końca II wojny światowej, mieściła się tu siedziba znanej na cały Gdańsk spółki Germania-Brotfabrik. 

Gmach wyróżniał się na tle sąsiedniej zabudowy wysokością oraz rozmachem architektonicznym – w tym rozczłonkowaną, bogato zdobioną fasadą – mówi Jagoda Załęska-Kaczko, autorka opracowania historycznego tego terenu. Wewnątrz mieściła się siedziba piekarni (w tym pomieszczenia biurowe oraz mieszkania), a także reprezentacyjna aula na potrzeby grona akcjonariuszy spółki oraz zrzeszenie cechowe mistrzów piekarnictwa, wykorzystywana także przez towarzystwo śpiewacze gdańskiego cechu piekarzy. W latach 30-tych mieściła się tu także restauracja. Stopień zachowania budynku po zakończeniu działań wojennych umożliwił ponowne uruchomienie w jego wnętrzu piekarni, której działalność trwała aż do lat 90. XX wieku. – dodaje autorka opracowania.

Przygotowywany przez sopocką spółkę NDI Development apartamentowiec będzie nawiązywać do znamienitej przeszłości tego miejsca. Mamy świadomość historii miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku. – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu pracowni architektonicznej Roark Studio, odpowiedzialnej za projekt inwestycji.

Na wizualizacjach przygotowanych przez Roark Studio, możemy zauważyć liczne architektoniczne nawiązania do historii Germania Brotfabrik. Przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano oryginalne obręcze z komina fabryki. Tuż przy recepcji znajdziemy natomiast silnik windy służącej do przewozu gotowych wypieków. Bezpośrednio nad recepcją widnieje z kolei- cytat z "Gdańskiej Trylogii" Guntera Grassa, w której można odnaleźć wzmianki o Fabryce Germania Brotfabrik. Ponadto, w eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystane będą cegły pochodzące z dawnego budynku fabryki.

Koncepcja będąca efektem współpracy NDI i Roark Studio, opiera się na połączeniu historii i  nowoczesnych trendów ale także na zaspokajaniu potrzeb przyszłych mieszkańców Chlebovej. Nasze projekty planujemy wyjątkowo odpowiedzialnie. Wiemy, że tak unikalna lokalizacja wymaga dużej wrażliwości. - mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes zarządu NDI Development. Jesteśmy przekonani, że wprowadzamy na rynek prawdziwie unikalny budynek, który łączy w sobie wiele pożądanych cech. Jest doskonale zlokalizowany, a więc każdy z jego przyszłych mieszkańców będzie miał gdańskie Główne Miasto w zasięgu wzroku. Równocześnie infrastruktura budynku, którą przygotowujemy  pozwoli im zamieszkać w nowoczesnym, komfortowym budynku z dostępem do zaplecza rekreacyjnego i biznesowego. - dodaje Bartłomiej Oset.

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdzie się 163 apartamentów o powierzchni od 26 do 150 m2. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. Planowane są w nich punkty gastronomiczne. Na szczytowej kondygnacji znajdzie się taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. W obiekcie planowana jest również strefa fitness, business lounge oraz bawialnia dla dzieci. 

Planowany termin oddania apartamentów do użytku to pierwsza połowa 2021 roku.