Letni jazz w Gdyni

Irla Zapolska zdobyła Grand Prix w konkursie zorganizowanym podczas 15. edycji Ladies’ Jazz Festival. Oprócz niej – na festiwalowych scenach wystąpiło wiele wybitnych i uznanych artystek.

Ledwie zakończona ostatnia edycja to 11 koncertów w 8 dni i 7,5 tys. słuchaczy – ewidentny dowód na to, że jazz nie gryzie, a melomani chcą słuchać dobrej, wyrafinowanej, ale i przyjaznej dla ucha, radosnej muzyki w świetnym wykonaniu i w dobrych warunkach. Stąd koncerty w Teatrze Muzycznym w Gdyni i w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, a także konkurs o Grand Prix festiwalu w Konsulacie Kultury.

Jego laureatką została Irka Zapolska. Taką decyzję podjęło jury pod przewodnictwem Urszuli Dudziak. Nagrodę Radia Gdańsk zdobył zespół 5/6, a wyróżnienie zespół O.N.E. Quintet – za kobiecą wizję jazzu instrumentalnego.

Ladies Jazz Festival to jednak przede wszystkim koncerty wybitnych i uznanych artystek. Po raz pierwszy wystąpiła w Polsce Luisa Sobral. Autorka zwycięskiej piosenki Eurowizji dla Portugalii zaprezentowała najnowszą płytę Rosa, ale i garść śpiewnych pieśni z całej swej kariery. Jedyny w tym roku koncert w Polsce dała wspaniała, żywiołowa Beth Hart. Jej sążniste, niemal rockowe bluesy do czerwoności rozgrzały publiczność w hali Gdynia Arena.

Zupełnie inny temperament to Madeleine Peyroux. Jej trzecia w ponad 20 - letniej karierze wizyta w Polsce to jeden z urodzinowych prezentów dla entuzjastów festiwalu. Niezależna, naturalna, zdaje się najlepsza na świecie interpretatorka songów Cohena, ale i fantastyczna autorka własnych utworów.

W tej samej sali Teatru Muzycznego następnego dnia wystąpił wulkan energii – Angelique Kidjo. Artystka przedstawiła pieśni z dwóch najnowszych płyt, ale swoje największe przeboje. Przy ostatnim bisie nie było nikogo kto nie tańczyłby, klaskał, skakał tak na scenie jak i na widowni.

Na zakończenie festiwalu zaplanowano podwójny finał. Najpierw Krystyna Stańko z orkiestrą wzruszająco wykonali repertuar z jej najnowszej płyty, a tuż po niej na scenie pojawiło się Nouvelle Vague znani z wyjątkowych aranżacji przebojów muzyki alternatywnej. 5 artystów dających spektakl z pogranicza kabaretu, teatru i koncertu. 

Potem był już wspólny tort, a po nim rozpoczęło się już odliczanie do Ladies’ Jazz Festival w 2020 roku.