Piękna i zdrowa skóra wymaga codziennej opieki przez cały rok. Jednak w okresie letnim nasze ciało potrzebuje specjalnej ochrony. W tym czasie warto szczególnie zadbać o skórę, stopy oraz oczy. W jaki sposób sprawić, by te elementy naszego ciała wyróżniały się pięknym wyglądem, co warto stosować  podczas wakacji oraz jak uniknąć skutków ubocznych nadmiernego promieniowania? Zapytaliśmy eskpertów.

Skóra

“Ciepły dotyk słońca na naszej skórze poprawia nam humor i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Niestety jego promienie są również niebezpieczne. Promieniowanie UVC to bardzo krótka fala, ale o najwyższej energii. Na szczęście nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ jest blokowana przez warstwę ozonową atmosfery. Gdyby nie ona, promieniowanie UV zabiłoby organizmy żywe.

Również promieniowanie UVB jest w znacznej części zatrzymywane przez chmury i szkło. Fala, jest dość krótka, w większości pochłaniana przez warstwę rogową naskórka. Odpowiada za powstawanie opalenizny opóźnionej. Co bardzo ważne, promienie UVB mają silne własności rumieniotwórcze, mogą powodować poparzenia słoneczne naskórka oraz niebezpieczne uszkodzenia komórek skóry, prowadzące do powstawania nowotworów skóry. Promieniowanie UVB bierze udział w produkcji witaminy D3.

Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, intensywność jest jednakowa przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku, przenika przez chmury i szkło! Z powodu długiej fali wnika głęboko do skóry właściwej. Stanowi aż 95% promieniowania UV, docierającego do Ziemi. Odpowiada za powstanie krótkotrwałej opalenizny natychmiastowej. Nie wywołuje oparzenia i bolesności skóry, co pozornie jest bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Odpowiada za tworzenie się wolnych rodników oraz powstawanie niewidocznych dla oka zmian w DNA komórkowym.

UVA powoduje fotostarzenie, odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne oraz nowotwory skóry. Uszkodzenia kodu genetycznego DNA komórek nasza skóra zapamiętuje na długo. Zmiany trwają przez całe życie, nakładając się na siebie są dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok. Zarówno w słoneczny jak i pochmurny dzień. Do pracy w biurze i na spacerze. W tej walce możemy wspomóc naszą skórę również od wewnątrz, za pomocą mezoterapii, która nawilży, dostarczy antyoksydanty, zwalczające wolne rodniki, powstające pod wpływem promieniowania UV oraz aminokwasy potrzebne do budowy nowego kolagenu”.

Lek. med. Ilona Gruszczyńska, EmiA

 

Stopy

“Latem nasze stopy szczególnie potrzebują nawilżenia. Zamiast tradycyjnego kremu,który może dawać uczucie ciężkości na skórze, możemy użyć preparatu w piance. Najważniejszy jest jednak skład kosmetyku, który powinien zawierać m.in.: mocznik w niewielkim stężeniu, aloes, masło shea, lanolinę, alantoinę, olejek z drzewa herbacianego oraz witaminy.   Noszenie odkrytych butów, kontakt z ciepłym piaskiem i wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne składa się na zwiększoną produkcję martwego naskórka. Aby się go pozbyć można użyć tarki (tylko nie metalowej) czy peelingu. Ważne żeby skóra przy tym zabiegu była sucha.

Często w upalne dni bądź podczas długich spacerów nasi pacjenci skarżą się na uczucie ciężkich nóg. W takich sytuacjach polecamy chłodną kąpiel w soli bogatej w olejki eteryczne z sosny górskiej, lawendy czy rozmarynu, a także mentol. Taki zabieg trwający 10 minut może być wykonany w domu nawet kilka razy w tygodniu.

Pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia- korzystanie z zabiegów pedicure w hotelach. Należy upewnić się, czy osoba wykonująca zabieg ma odpowiednie kwalifikacje, a używane przez nią narzędzia są jednorazowe bądź były poddane procesowi sterylizacji, ponieważ wielorazowe używanie narzędzi może doprowadzić do zarażenia nas różnymi chorobami m.in. grzybicą. Dlatego zdecydowanie zachęcamy do dbania o nasze stopy przez cały rok u swojego zaufanego podologa”.

mgr Monika Anhalt-Szawłowska, podolog w Centrum Derm-al w Sopocie

 

Oczy

 

„Istotą ochrony oczu w okresie wakacyjnym jest ograniczenie dostępu promieni słonecznych do struktur narządu wzroku. Mają one także niekorzystne działanie na powierzchnię oka, wysuszając ją, powodując ubytki w nabłonku, czy poparzenie, a mogą nawet prowadzić do świetlnego zapalenia rogówki. Pamiętajmy, by nigdy nie wpatrywać się prosto w słońce, nawet w okularach przeciwsłonecznych. Poparzenie słoneczne siatkówki pozostawia trwałe szkody i grozi nawet utratą wzroku.

Naszym oczom szkodzi także piasek, wiatr czy słona woda. Dlatego przebywając na plaży osłaniajmy oczy, a podczas nurkowania zakładajmy okulary czy maski pływackie. Kolejnym zagrożeniem dla oczu są klimatyzatory, które powodują suchość oczu, a także często odpowiadają za alergie, bądź indukują zapalenie spojówek. Dobrym nawykiem jest zaopatrzenie się w sól fizjologiczną, kiedy wybieramy się nad morze, aby w razie konieczności przepłukać nią oko i usunąć ewentualne ciała obce. 

Zatem, kiedy za oknem pojawi się letnia i słoneczna aura, najważniejszymi akcesoriami w każdej torbie lub kieszeni powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne oraz krople nawilżające. Oczy powinniśmy wzmacniać także od wewnątrz. Suplementacja bogata w kwas foliowy, cynk, mangan, luteinę oraz witaminy C, E, B6 i B12  pozwoli czuć się bezpiecznie”.

dr n. med. Judyta Aniśko-Słomińska  Blik Pol Clinic

 

„Podczas czytania na plaży nie powinniśmy zapominać o okularach, ponieważ papier odbija promienie UV. Okulary chronią oczy także przed wiatrem, który ma również niekorzystny wpływ na nasz wzrok. Oczy stają się przesuszone i podrażnione. Najlepszym sposobem ochrony oczu jest zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych, w autoryzowanym salonie optycznym. Tańsze okulary kupione w sieciówkach nie chronią naszych oczu z uwagi na nieodpowiednie szkła. Źrenica zamiast się zwężać, rozszerza się, co sprawia, że szkodliwe promienie docierają do oczu w nadmiarze, powodując np. zapalenie spojówek. Inwestycja na pewno się opłaci. Będziemy mieć pewność, iż nasze nowe okulary posiadają filtr chroniący przed promieniowaniem UV oraz, że są odpowiednio dobrane do kształtu twarzy. 

Aleksandra Joachimowska, właścicielka salonów Optical Christex