Latający windsurfing w Pucku

Australijczyk Steve Allen został mistrzem świata w widowiskowej formule Windsurfing Foil. W rozgrywanych po raz pierwszy w Pucku mistrzostwach doskonale wypadli Polacy – wicemistrzem został Maciej Rutkowski, a kolejne miejsca zajęli Wojtek Brzozowski i Przemysław Miarczyński.

Najbardziej emocjonujący pojedynek, bo o pierwsze miejsce rozegrał się pomiędzy Australijczykiem, a Polakiem. Praktycznie każdy wyścig miał znaczenie, a kolejność liderów klasyfikacji generalnej zmieniała się wielokrotnie. Maciej Rutkowski czterokrotnie mijał linię mety na pierwszym miejscu. Walkę o złoty medal przegrał jednak z Steve Allenem różnicą zaledwie jednego punktu. Australijczyk żeglował na tych regatach najrówniej, był bardzo skoncentrowany i aż sześciokrotnie wygrywał wyścigi. To był wspaniały pojedynek, dający dużo emocji kibicom windsurfingowym na świecie. 

Równie zacięta walka toczyła się o brązowy medal, a szansę jego zdobycia mieli: Przemysław Miarczyński, Wojtek Brzozowski, Szwajcar Elia Kolombo, Francuz Alecandre Cousin i Izraelczyk Arnon Dagan. Ten ostatni w przedostatnim dniu wyścigów miał poważną awarię sprzętu, stracił sporo punktów i przestał się liczyć w walce o podium. Trzy słabsze wyścigi miał tego dnia bardzo doświadczony Cousin, również tracąc kontakt punktowy z liderami. Wykorzystali to Polacy, zajmując w końcówce regat wysokie miejsca. Ostatecznie brązowy medal Rehasport Mistrzostw Świata Formula Windsurfing Foil w Pucku zdobył Wojciech Brzozowski, wyprzedzając nieznacznie medalistę olimpijskiego z Londyny - Przemysława Miarczyńskiego.

Formuła Windsurfing Foil to dzisiaj chyba najbardziej widowiskowa, a na pewno najszybsza odmiana żeglarstwa deskowego. Nowoczesne deski z żaglem uzbrojone są w hydroskrzydło, dzięki czemu unoszą się nad wodą. Brak oporu umożliwia rozwijanie dużych prędkości, nawet 50 km/h. 

Puckie zawody – Rehasport Mistrzostwa Świata Fomula Windsurfing Foil – rozegrano po raz pierwszy. Ich organizatorami było Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu, Formula Windsurfing, International Windsurfing Association, a partnerami Miasto Puck i MOKSiR. Wśród sponsorów pojawił się trójmiejski deweloper Allcon Osiedla, który buduje w Pucku Nexo Apartamenty na Klifie. Jak podaje inwestor z okien roztacza się widok na Zatokę Pucką, a do mariny jest kilka minut spacerem.

106
07/2019

W latach 90. była „Anką”, gwiazdą musicalu „Metro”, by potem stać się dojrzałą i wyrazistą wokalistką, a także autorką tekstów i muzyki.