Szekspir oficjalny i alternatywny

Festiwal Szekspirowski to jedna z kulturalnych wizytówek Gdańska.  W tym roku po raz pierwszy oprócz sztuk angielskiego mistrza zobaczymy  także dzieła współczesnych mu artystów.

W głównym nurcie festiwalu pokażą się m.in. spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski. Będzie taneczna „Lady Makbet” włoskiego zespołu imPerfect Dancers, młodzieżowa, mocna interpretacja „Romeo i Julii” z Erywania oraz „Tytus Andronikus” z Zagrzebia, zrealizowany przez jednego z najgłośniejszych i najbardziej uznanych chorwackich reżyserów Vuka Torbicę. Będzie też „Rzym” na podstawie kilku szekspirowskich dramatów – spektakl słynnego Deutsches Theater Berlin. 

Festiwal zainauguruje polska adaptacja „Jak wam się podoba” w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku, której premiera miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 28 czerwca 2019 roku. Polskie spektakle – poza inauguracyjnym „Jak wam się podoba” – tradycyjnie prezentowane są w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. W tym roku zobaczymy „Hamleta” Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Mai Kleczewskiej, „Kupca Weneckiego” Nowego Teatru w Słupsku w reż. Szymona Kaczmarka i „Wieczór Trzech Króli” Teatru im. Osterwy w Lublinie w reż. Łukasza Kosa.

Współcześni Szekspirowi

Nowością, którą organizatorzy planują na stałe wpisać w program festiwalu, będzie prezentacja spektakli zrealizowanych na podstawie sztuk autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi – jak „Rycerz Ognistego Pieprzu” Francisa Beaumonta  oraz współczesnych tekstów inspirowanych sztukami Szekspira – jak „Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją” Toma Stopparda.

- Epoka elżbietańska była czasem niezwykłego rozwoju teatru w różnych krajach – w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech – nie tylko w Anglii. I choć Szekspir przyćmił wszystkich innych autorów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co on, różne ciekawe rzeczy pisano zarówno w jego ojczyźnie, jak i poza jej granicami. Nurt „Współcześni Szekspirowi” zrodził się z chęci pokazania również tych innych, historycznie ważnych zjawisk teatralnych, co pozwoli dokładniej nakreślić charakter epoki, pokazać szersze spektrum tych czasów. – mówi Jerzy Limon, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. - Jestem przekonany, że taka obudowa programu festiwalu wzbogaci jego ofertę i pokaże, że Szekspir nie był zjawiskiem jedynym – mimo, że poetycko niedoścignionym i niezaprzeczalnie wielkim. Chciałbym, aby ten cykl na dłużej zagościł w programie Festiwalu Szekspirowskiego, ponieważ jest to mało znany teatr, w Polsce prawie nie grany, a warto go promować. W teatrach na świecie powstaje wiele ciekawych przedstawień na podstawie tragedii zemsty elżbietańskiej z epoki króla Jakuba. Grywane są sztuki Johna Webstera czy Thomasa Middletona. Co roku złożą się one na ciekawy dodatek do głównego, Szekspirowskiego programu festiwalu. – dodaje Jerzy Limon. 

William alternatywny

Festiwal oprócz tzw. głównego nurtu ma też część alternatywną, czyli SzekspirOFF, który odbywa się w formule konkursowej. W tym roku nurt alternatywny festiwalu jest częścią projektu „Shaking the Walls” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Tematem przewodnim Konkursu SzekspirOFF 2019 jest więc artystyczna interpretacja podziałów, granic, murów - społecznych, ekonomicznych, wyznaniowych i innych – wyrastających między ludźmi na całym świecie. 

W SzekspirOFF pojawią się – poza polskimi - spektakle z Włoch, Wielkiej Brytanii, USA i Chin. Integralną częścią festiwalu są działania Letniej Akademii Szekspirowskiej - warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.

Gdański festiwal to jeden z największych i najważniejszych festiwali teatralnych w Europie, rozpoznawalny w różnych zakątkach świata. Do tej pory gościł artystów z 41 państw, w tym ponad 250 reżyserów i ponad 230 zespołów teatralnych. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu odbyło się ponad 800 wydarzeń w nurcie głównym i ponad 400 wydarzeń towarzyszących.

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie www.festiwalszekspirowski.pl