Stańczyk w Sopocie

Jan Matejko stale zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich malarzy, a jego dzieła należą do najbardziej rozpoznawalnych. W Państwowej Galerii Sztuki można oglądać wystawę jego obrazów.

Na obrazie widać postać siedzącą na fotelu, a w tle dworską zabawę. To stańczyk. Jest zamyślony, a splecione ręce wyrażają dezaprobatę dla zachowania władców. Za oknem widać wieżę i kometę, która symbolizuje zniszczenie Polski. To jeden z najsłynniejszych obrazów Matejki, zatytułowany „Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska”. Matejko namalował go w 1862 roku, a od 1924 znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Teraz – razem z innymi dziełami można oglądać go w Państwowej Galerii Sztuki w ramach wystawy „Matejko o różnych obliczach”.

- Wielkie sceny historyczne jego autorstwa zdobią najważniejsze muzealne kolekcje naszego kraju i bardzo rzadko opuszczają swoje miejsca – mówi Bogusław Deptuła, współkurator wystawy. - Matejko to wielkie dzieła, wielka spuścizna, różnorodna i często zaskakująca. Patrząc na jego poważne obrazy, zapominamy, że miał on spore poczucie humoru, ujawniające się w drobnych szkicach i zapiskach, z których istnienia szeroka publiczność nie zawsze zdaje sobie sprawę. Te i wiele innych aspektów twórczości Matejki ujawnia prezentowany w Sopocie lwowski zbiór.

Do PGS przyjechały obrazy zarówno z Muzeum Narodowego w Warszawie, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im B.G. Woźnickiego oraz ze zbiorów prywatnych. Są to obrazy olejne, ale i liczne szkice artysty. Wystawa potrwa do 10 października.

 

106
07/2019

W latach 90. była „Anką”, gwiazdą musicalu „Metro”, by potem stać się dojrzałą i wyrazistą wokalistką, a także autorką tekstów i muzyki.