Pobujaj w obłokach

Oversize, luźne i bardzo luźne kroje, lekko przeskalowane formy, często surowe wykończenia, łączenie kontrastowych elementów, nieoczywiste detale, przede wszystkim tkaniny i dzianiny bawełniane – to znaki rozpoznawcze gdyńskiej marki Menta Meccanica. - To ubrania dla wszystkich, którzy, chcieliby bujać w obłokach, nawet jeśli jeszcze tego nie robią – mówi Ewa Marjańska, właścicielka kolekcji.


prestiz

Skąd pomysł na Menta Meccanica? Jaka idea przyświeca marce?

Pomysł na markę wziął się z chęci stworzenia takiego zestawu garderoby, który pozwala niezależnie wyrażać siebie, delektować się wolnością niepodążania za trendami i jednocześnie powstrzymać chęć posiadania wciąż więcej i więcej. Taki zestaw powinien składać się ze stosunkowo niewielkiej liczby elementów, które można dowolnie ze sobą łączyć tworząc wciąż coś nowego. Tak, że gdy rano otwiera się szafę, jednym rzutem oka udaje się ogarnąć jej zawartość i myśli się „jak ja lubię te rzeczy, każdą z nich” i tworzy się jakiś dopasowany do nastroju, jedyny w swoim rodzaju zestaw. Nasze ubrania nie mają terminu przydatności. One mają dojrzewać razem z noszącą je osobą, układać się na niej w jedyny, niepowtarzalny i indywidualny sposób, na każdym trochę inaczej, wyrażając stan ducha. 

Menta Meccanica to ubrania inspirowane naturą. Proszę o rozwinięcie...

Każdy kto lubi przyrodę, zwierzęta - naturę, wie, że jej piękno jest często nieoczywiste. Zawsze za to jest wyjątkowe. Każda pora roku ma swoje barwy i nastroje. Tak samo jak każda kobieta. Natura inspiruje nas do wydobywania nieoczywistego, tajemniczego kobiecego uroku, który każda z nas ma. Jest wiele uroku w byciu sobą i cieszeniu się tym. Inspiruje nas „bycie naprawdę: zamiast „bycia jak gdyby”.

Na Facebooku piszecie, że są to ubrania dla wszystkich, którzy bujają w obłokach. Co się za tym kryje?

To są także ubrania dla wszystkich, którzy, chcieliby bujać w obłokach, nawet jeśli jeszcze tego nie robią. Kolory, wzory wygodne kroje, miękkie, bawełnianie tkaniny i dzianiny dobrze się sprawdzają w czasie wolnym, kiedy można pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji, „rozpięcie kołnierzyka” i „poluzowanie kitki”. Alexander Wang powiedział, że „każdy potrafi się wystroić i wyglądać glamour, ale najbardziej intrygujące jest to, jak się ubiera kiedy ma dzień wolny”. W naszych ubraniach po prostu wygodnie buja się w obłokach i fantazjuje.

Co jest znakiem charakterystycznym, rozpoznawczym dla ubrań marki Menta Meccanica?

Nasze znaki rozpoznawcze to oversize, luźne i bardzo luźne kroje, lekko przeskalowane formy, często surowe wykończenia, łączenie kontrastowych elementów, nieoczywiste detale, przede wszystkim tkaniny i dzianiny bawełniane, przynajmniej w 95% składające się z bawełny, ale także elementy ze sztucznej skóry oraz o mocnym połysku. Szyjemy krótkie serie lub nawet pojedyncze egzemplarze ubrań. Wszystkie elementy można ze sobą dowolnie łączyć. Nie podążamy za trendami - tworzymy ubrania dla kobiet, które nikogo nie udają, lecz same decydują o tym jak chcą wyglądać. 

W materiałach króluje bawełna. Czy stosujecie inne materiały?

Nasze ciała lubią bawełnę. Bawełna sprawdza się w upałach i mrozach, dla alergików i osób o delikatnej skórze. Bawełnę można przetwarzać na mnóstwo różnych sposobów uzyskując różnorodność tkanin i dzianin. Znacznie trudniej byłoby odpowiedzieć na pytanie „dlaczego nie bawełna?”. Stosujemy jednak, choć w małych ilościach, inne materiały. Przede wszystkim dla uzyskania szczególnego efektu, np. mocnego połysku, jak w przypadku dżerseju lateksowego, czy cekinów. Lubimy także odrobinę sztucznej skóry.  

Jak powstają ubrania marki Menta Meccanica?

Projektujemy i szyjemy w całości  w Gdyni, w małej, zaprzyjaźnionej, sympatycznej szwalni. Używamy materiałów wyprodukowanych w Polsce, Włoszech i Niemczech. Inspiracji poszukujemy w naturze. Zawsze testujemy nasze projekty pod kątem wygody bujania w obłokach…

Co znajdziemy w kolekcji na wiosnę i lato 2019?

Kolory, dużo mocnych kolorów, tkaniny bawełniane, odrobinę błysku i połysku, luźne kroje z mocnymi akcentami. Spodnie, spódnice, tuniki, bluzki, narzutki, które można łączyć ze sobą na wiele sposobów i nosić je na co dzień i w czasie wolnym. Będzie jednak kilka propozycji nieco bardziej… wytwornych, choć utrzymanych w charakterystycznej dla nas konwencji. Charakter tej kolekcji będzie można zobaczyć podczas najbliższej edycji Sopot Wave.