Kulturalna podróż na Białoruś

Koniec maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim upłynie pod znakiem kultury i sztuki Białorusi. W programie znalazły się nie tylko spektakle, ale i wystawy, instalacje, filmy i debata.


prestiz

Tydzień Białoruski rozpocznie 24 maja głośny, wielokrotnie nagradzany spektakl „Rewizor” w reż. Mikałaja Pinihina, na podstawie komedii Nikołaja Gogola, z Narodowego Teatru Akademickiego w Mińsku - najstarszego teatru państwowego na Białorusi. Ta wciąż niezwykle aktualna sztuka opowiada o spokojnym życiu mieszkańców pewnego miasteczka, które burzy nagły przyjazd tajemniczego rewizora ze stolicy. Przestraszeni urzędnicy gorączkowo starają się ukryć przed nim swoje „grzechy”. 

Wśród teatralnych propozycji z Białorusi każdy znajdzie coś dla siebie. 26 maja na scenie GTS zaprezentowany zostanie spektakl dokumentalny „Swoi” z Laboratorium Teatru Społecznego, oparty na wywiadach z kobietami, które doświadczyły przemocy domowej. Po spektaklu odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli organizacji Radislava z Mińska oraz gdańskiego Centrum Praw Kobiet. Spotkanie poprowadzi dr Barbara Kijewska.

30 maja zobaczyć będzie można znakomity spektakl teatru tańca „Beton” z Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej, traktujący o… miłości. Piękny wizualnie i mocny choreograficznie zachwyci z pewnością nie tylko miłośników tańca.

W programie Tygodnia Białoruskiego nie zabraknie również pozycji skierowanej do dzieci – Białoruski Państwowy Teatr Lalek z Mińska pokaże spektakl o intrygującym tytule „Dlaczego ludzie się starzeją?”. Czy twórcom spektaklu i młodym widzom uda się wspólnie odpowiedzieć na to pytanie? Spektakl zagrany zostanie 1 czerwca, w Dniu Dziecka.

Tydzień Białoruski odbędzie się w ramach cyklu Teatry Europy i Świata, organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. 

Szczegółowe informacje o tygodniu można znaleźć na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

 

104
05/2019

W dzieciństwie los go nie oszczędzał. Mógł skończyć tragicznie, ale rękę na pulsie trzymała babcia.