GALERIA STARMACH W PGS

Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach – to tytuł wystawy, którą do 23 czerwca można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Obejrzymy na niej dzieła takich artystów, jak: Magdalena Abakanowicz, Nobuyoshi Araki, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, czy Andy Warhol. 

W roku 2019 mija trzydzieści lat odkąd Teresa i Andrzej Starmach założyli w Krakowie swoją galerię. Ta jubileuszowa data stała się pretekstem do zaprezentowania kolekcji Galerii Starmach w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wystawa to zestawy dzieł, które prowadzą grę z odbiorcą, umożliwią własne, wielotorowe i wielowątkowe interpretacje i skojarzenia.

Wystawa w Sopocie jest szczególna z tego względu, że pierwszy raz Galeria Starmach pokazuje, iż nie tylko awangardowa sztuka polska, ale także dzieła zagranicznych twórców stanowią orbitę jej zainteresowań i tworzą istotny i niezwykle ciekawy fragment kolekcji. Dziś Andrzej Starmach na wspólnym pokazie zderza ze sobą fotografie Arakiego i rysunki Nowosielskiego. Co wynika z tego mocnego zderzenia? Pytanie niezwykle trafnie definiuje całą koncepcję wystawy. 

Galeria Starmach jest jedną z niewielu polskich instytucji tego typu, którym udaje się przełamywać głęboko zakorzeniony stereotyp przeciwstawiający – jako kategorie wzajemnie się wykluczające – wysoką jakość artystyczną i komercję. Galeria jest dowodem na to, że sukces komercyjny i artystyczny mogą iść ze sobą w parze, co więcej, mogą się wzajemnie wspierać. W stałej ofercie Galerii Starmach znajdują się prace tej miary twórców jak: Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Jan Tarasin, Jonasz Stern, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Maria Stangret, Marian Warzecha, Teresa Rudowicz, Jadwiga Maziarska czy Maria Jarema. Oprócz prezentacji wybitnych polskich artystów, galeria wystawia prace twórców światowych m.in.: fotografie Nobuyoshi Arakiego, rysunki Davida Rabinowitcha, prace Josepfa Beuysa czy polaroidy Andy Warhola.

 

103
04/2019

Kiedyś uparta wojowniczka twardo broniąca swojego zdania. Mocny charakter ukształtowany przez lata treningów i sportowej rywalizacji na najwyższym światowym poziomie.