BIBLIOTECZKA

PRESTIŻU 

W marcu, jak w garncu, trochę zimy, trochę lata. Nie wpłyniemy na prognozę pogody, ale pomożemy wam rozświetlić marcową aurę prestiżowymi propozycjami literackimi. Zbliżająca się wiosna przywitała nas ciekawym zestawieniem opowieści z trójmiejskim pierwiastkiem. Nie zabraknie śmiechu, grozy i miłości. 

 

Miasto gangów. Ukryte światy Rio de Janeiro

Autor: Łukasz Czeszumski
Wydawnictwo: CL Media

 

Łukasz Czeszumski wrócił do Rio po latach, aby napisać reportaż o śmierci pewnego młodego człowieka z faweli Fallet. Reportaż nieoczekiwanie przerodził się w emocjonującą podróż przez najbardziej mroczne strefy brazylijskiej rzeczywistości. Jest to żywa opowieść o fawelach, które stały się linią frontu narkotykowej wojny, polem śmierci, na których policjanci palą zwłoki swoich ofiar. Opisany jest ponury obraz ulic, na których koczują narkomani. „Miasto gangów” to głos ukrytego Rio, cierpiących mieszkańców, których codzienne życie jest bezustanną walką - o przetrwanie i o zysk.

 

 

Gra na cztery

Autorka: Hanna Cylgier
Wydawnictwo: Rebis

 

Współczesna powieść obyczajowa opowiadająca o życiowych i emocjonalnych sprawach czwórki kobiet, które żyją w brutalnym świecie muzyki. Wirtuozerska gra na instrumencie niekoniecznie przekłada się na biegłość w sztuce życia. Przekonują się o tym bohaterki powieści: dwie skrzypaczki z gdańskiej filharmonii, menedżerka kwartetu smyczkowego i dziennikarka. Trudne relacje z mężczyznami, toksyczne związki rodzinne, mroczne tajemnice, rywalizacja z kolegami muzykami, którzy nie przebierają w środkach, by dostać się na muzyczny top. Czy bohaterki poradzą sobie z brutalnym światem muzyki? 

 

 

Olszany. Droga do domu.

Autorka: Agnieszka Litorowicz – Siegert 
Wydawnictwo: W.A.B

 

Mała pomorska miejscowość – jedna z tych, w których wszyscy się znają, a plotki rozchodzą się z prędkością światła. Olszany to jeden z domów, o jakich zwykło się mawiać, że mają duszę. Choć znaleźliby się i tacy, którzy nazwaliby go nawiedzonym. Niejasna historia rodzinnej posiadłości Borowiczów rzuca cień na możliwość sprzedaży dobytku odziedziczonego w spadku. Olszany to opowieść o tym, jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a podążanie tropem tej plątaniny może całkowicie odmienić życie. Kobieca książka o rodzinnych sekretach, przyjaźni i miłości, wzbogacona duchem minionych czasów.

 

 

Potop

Autorka: Salcia Hałas
Wydawnictwo: W.A.B.

 

Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia powraca z pisanym prozą poematem na cześć ginącego świata, gdyńskiego Pekinu. To porywająca, tragiczna i śmieszna opowieść o końcu świata na gdyńskim Pekinie. Głos Salci Hałas przepełniają żar, gniew i siła. Autorka pokazuje Polskę z punktu widzenia mieszkańców dzielnicy przeznaczonej do rewitalizacji przez likwidację. Ale prawdziwym bohaterem tej opowieści jest język – to prawdziwy literacki potop, polka galopka, tsunami, żywioł! Potop to żywiołowy hymn poświęcony małej ojczyźnie, jej niepowtarzalnemu klimatowi, dalekiemu od wielkomiejskiego życia. 

 

 

Bez rozgrzeszenia

Autor: Mariusz W. Kliszewski
Wydawnictwo: Novae Res 

 

Rok 1626. Konrad Machol, syn szlachcica, by nie zostać wydziedziczony za swoje występki, trafia z woli ojca do klasztoru kartuzów nieopodal Gdańska. Konrad przyrzeka sobie, że po odbytej karze powróci do miasta i poprosi o rękę ukochanej. Historia zaczyna się gmatwać. Ojcem Luizy jest gdański kupiec, zaciekły wróg rodu Macholów. Tymczasem Konrada czeka pół roku pracy wypełnionej modlitwą dla milczących mnichów. Czy zwaśnionym rodzinom uda się pogodzić, jak czas w klasztorze wpłynął na bohatera i czy młodzi będą żyli długo i szczęśliwie? Odpowiedzi w książce przygotował rodowity kartuzjanin. 

 

Gosha in Mexico. A gdyby tak wrzucić wszystko?

Autorka: Małgorzata Kardzis

 

 

„A gdyby tak rzucić wszystko?” to szczera opowieść oparta na autentycznych doświadczeniach życiowych. Historia miłości dwójki osób, które 20 stycznia 2017 roku wsiadły do samolotu. Plan mieli sprecyzowany. Wysiąść w Mexico City, kupić campera i jechać Panamericaną na południe. W swoich założeniach mieli postoje w pięknych, malowniczych miejscach.  Przystanki miały być tygodniowe, aby nie tracić czasu i zobaczyć jak najwięcej. Byli gotowi na nutę spontaniczności, ale nie przepuszczali, że zostaną nad oceanem dłużej. W książce opisują jak to się stało i co ich do tego skłoniło. 

 

Kapitanowa na wielkiej żegludze

Autorka: Alexandra Skibinska
Wydawnictwo: Novae Res

 

Autorka jest dziennikarką i żoną kapitana żeglugi wielkiej. Ciekawość świata i fakt, że mogła pływać z mężem, sprawiły, że nie tylko opłynęła kulę ziemską, brała też czynny udział w życiu statkowym. Poznała sekrety, o jakich żaden szczur lądowy nie ma pojęcia, zobaczyła szokujące zwyczaje panujące w egzotycznych portach świata, bawiła się w przemytnika i spotykała ludzi, jakich się nie spotyka, będąc tylko turystą. Niestety, zostawała również sama w najgorszych chwilach życia, gdyż związek z człowiekiem morza to doświadczenie trudne i nie zawsze blaski potrafią przysłonić cienie. O tych blaskach i cieniach jest ta książka.

 

Królowa Salwatora

Autorka: Emma Popik
Wydawnictwo: Marpress

 

Przejmująca opowieść o ludziach walczących o uratowanie przepięknej, zabytkowej dzielnicy – Biskupiej Górki – przed rozbiórką i zagładą. Skłóceni ze sobą nawzajem muszą przejść wewnętrzną przemianę, by stać się społecznością zorganizowaną wokół wspólnych celów. Symbolem tego zjednoczenia staje się cenny zabytek – zegar na wieży; mieszkańcy Biskupiej Górki muszą znaleźć sposób, żeby go wyremontować i ocalić. Inspiracją do ich działania staje się Królowa Salwatora – dziwaczka, ale zarazem duch dzielnicy. To nie tylko opowieść, ale też zbiór historycznej wiedzy o Biskupiej Górce – książka ważna dla gdańszczan.