PAWEŁ ONYCH – BILLBERRY APARTMENTS

OPŁACALNY WYNAJEM Z EKSPERTAMI

Mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach sprzedają się na pniu, a ponad 30 procent nowo kupowanych mieszkań trafia na rynek najmu krótko i długoterminowego. Jakiego typu apartamenty cieszą się największym zainteresowaniem, czyli co i gdzie warto kupić, aby dobrze zarabiać na wynajmie? O tym opowiada Paweł Onych, dyrektor zarządzający BillBerry Apartments. 


Max Radke

Prawie co trzecie kupowane mieszkanie jest przeznaczone na wynajem. To faktycznie tak dobry biznes?

Tak jak z większością rzeczy - to zależy. Ceny mieszkań wzrosły w Trójmieście w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent. I jak sam wspomniałeś, co trzecie kupowane jest przeznaczone na wynajem. Może więc dojść do sytuacji, że miejscami podaż mieszkań na wynajem przewyższy popyt, a wzrosty cen nie będą już tak spektakularne w najbliższych latach, jak to było do tej pory. Być może czeka nas niewielka korekta. Pomimo tego uważam, że inwestycja w nieruchomości to nadal dobry kierunek, trzeba tylko robić to ostrożnie. Odpowiedzieć sobie kto ma być moim klientem docelowym? Turyści? Klienci biznesowi przyjeżdżający do Trójmiasta na kilka dni lub tygodni? A może studenci lub rodziny z dzieckiem? Od tego będzie zależała lokalizacja, wielkość czy standard wykończenia apartamentu lub mieszkania.  

Załóżmy, że mam apartament, który chciałbym wynajmować. Mogę to robić samodzielnie lub oddać apartament w zarządzanie wyspecjalizowanej firmie, tj. jak BillBerry Apartments. Jakie są najważniejsze zalety tego drugiego rozwiązania?

Warto zadać sobie dodatkowe pytanie - po co mam ten apartament? Większość naszych klientów odpowie, że jest to lokata kapitału. Alternatywa, na przykład dla lokaty bankowej lub inwestycji w fundusze. Ma zarabiać. Ale niekoniecznie powinien absorbować ich czas. Tak jak tego nie robi lokata w banku. Należy pamiętać, że obsługa apartamentu w przypadku wynajmowania go na doby, to czasami praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. A nasi klienci to lekarze, właściciele firm, często osoby spoza Trójmiasta. Dla takich osób przekazanie zarządzania wyspecjalizowanej firmie to zdjęcie z głowy tych wszystkich działań związanych z zarządzaniem rezerwacjami, sprzątaniem, zaopatrzaniem, odświeżaniem, witaniem i żegnaniem gości. Oszczędzamy ich czas i zdejmujemy z głowy stresy związane z obsługą. Właściciel co miesiąc otrzymuje od nas szczegółowe zestawienie obłożenia lokalu wraz z wynagrodzeniem.

Na czym polega przygotowanie apartamentu do wynajmu przez BillBerry Apartments?

Zanim apartament zacznie być wynajmowany, trzeba go do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze dokonujemy analizy tego, czy dana lokalizacja nadaje się do najmu krótkoterminowego. Jeżeli tak nie jest, wolimy to od razu powiedzieć klientowi i zasugerować wynajęcie mieszkania na długi termin lub ewentualnie sprzedaż i poszukanie innej lokalizacji, w czym również jesteśmy w stanie wyręczyć klienta.. Następnie wskazujemy czy i jakie elementy w apartamencie warto poprawić lub uzupełnić. Czasami sprowadza się to do odświeżenia mieszkania, czasami do wymiany materaca lub dokupienia wyposażenia w kuchni. W dalszej kolejności przygotowujemy mieszkanie do sesji zdjęciowej, wykonujemy profesjonalną sesję i po przeprowadzeniu analizy cen najmu udostępniamy mieszkanie na portalach turystycznych.

Jakiego typu apartamenty cieszą się największym zainteresowaniem, czyli co i gdzie warto kupić, aby dobrze zarabiać na wynajmie?

Właściwie możemy wydzielić 2 kierunki. Pierwszy to nowobudowane apartamenty, często już na etapie budowy przygotowywane z myślą o turystach, wyposażone w takie udogodnienia jak basen, spa, siłownia, całodobowa ochrona. Drugi kierunek to mieszkania w starych, ale odnowionych kamienicach, zlokalizowane tam, gdzie ze względu na brak terenów, deweloper już nic nie wybuduje. Oczywiście, z perspektywy Trójmiasta mowa tutaj głownie o Sopocie, gdańskiej Starówce i Dolnym Mieście.  

To co popularne, nie zawsze musi oznaczać bardzo dobrego zarobku. 

Oczywiście. W przypadku Sopotu, sezon oznacza „żniwa”, bo atrakcyjność tego miejsca rośnie z roku na rok wśród turystów, poza sezonem miasto pustoszeje. Gdańsk jest bardziej całoroczną lokalizacją, przy czym mamy tutaj w tej chwili do czynienia z ogromną ilością świeżo ukończonych inwestycji, zarówno apartamentowców, jak i hoteli. Podaż na wynajem miejscami przewyższa popyt, co skutkuje spadkiem stawek dobowych, a co za tym idzie obniżeniem rentowności. Ciekawymi lokalizacjami są te, które z jednej strony znajdują się na tyle blisko plaży czy innych atrakcji, żeby przyciągnąć turystów w sezonie i jednocześnie dobrze skomunikowane z prężnie rozwijającymi się centrami, jak OBC w Oliwie, czy z Uniwersytetem Gdańskim, tak żeby przyciągnąć tzw. klienta „biznesowego”, który będzie zainteresowany wynajmem na kilka miesięcy. 

Dziękuję za rozmowę. 

Zapraszamy do kontaktu. Eksperci BillBerry chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

 

BILLBERRY CAPITAL GROUP –  Gdańsk, Al. Grunwaldzka 472, Tel: 667 900 869

BILLBERRY APARTMENTS Sopot, Aleja Niepodległości 709/2, Tel: 572 090 800 

BB CONSTRUCTION – Gdańsk, Al. Grunwaldzka 472, Tel: 667 970 869

www.billberry.pl www.billberry-apartments.pl www.bbconstruction.pl

101
02/2019

Z wykształcenia jest rzeźbiarką, maluje też obrazy, ale największą satysfakcję daje jej pisanie. Ma na swoim koncie kilkanaście powieści i opowiadań.